Kultura | rozrywka | edukacja

Proza jak haft angielski

Styczniowe spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, tym razem odbyło się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 4. Zaprosiła na nie klubowiczów dyrektor szkoły Anna Kamińska-Grzesiak.

Spotkanie KPW. Fot. MBP w Jaśle
Fot. archiwum MBP w Jaśle

Z tej okazji został przygotowany przez Młodzieżowy DKK program artystyczny „Noworoczne kolędowanie”. Spotkanie było wyjątkowe, bo okraszone poezją, śpiewem i … grą na trąbce. Miłym akcentem była recytacja wiersza Barbary Tory, która uczestniczyła w spotkaniu. Na zakończenie programu artystycznego oba Kluby wspólnie śpiewały kolędy. Inicjatorką tej nietypowej konwencji była Teresa Furmanek-Wnęk.

Po występie nastąpiła dyskusja o książce „Chwile wolności: dziennik 1915-1941” Virginii Woolf. Punktami odniesienia w dyskusji była seksualność V. Woolf, jej rola w świecie dominacji męskiej oraz udział w życiu grupy Bloomsbury.

„Sięgając po książkę Virginii Woolf nie mamy najmniejszych wątpliwości, że jest to dzieło kobiecych rąk. Otulona okładką w misterny, ażurowy „haft angielski”, daje przedsmak wyrafinowanej substancji materii i świadomość długotrwałego, żmudnego trudu tworzenia (26 lat, to nie bagatela)” – stwierdziła B. Tora.

Urszula Wójcik-Radoniewicz, która sama jest poetką i słowne tworzywo nie jest jej obce powiedziała: „Doskonałe uchwycenie dwoistości istnienia twórczego i autentycznego, uwydatnia osobliwą złożoność duszy kobiety pisarki, zmagającej się ze skrajnymi potrzebami codzienności oraz wzniosłości, pragnieniami, lękami, nieustannymi rozmyślaniami, poświęceniami, wreszcie z chorobą, a nade wszystko z samotnością, która stanowi bezpośrednie odniesienie do filmu – wyraźne i dotkliwe”.

Maria Kantor w swojej korespondencyjnej recenzji napisała: „Książkę czyta się wspaniale. Język autorki jak i świetnej tłumaczki jest zwięzły, jędrny i tak plastyczny, tak malarski, że wyłania się obraz epoki. Pisarka obraca się w kręgu wielu sławnych pisarzy, poetów, malarzy a także ludzi ze sfer rządzących, którzy działają na ówczesnej scenie politycznej i wpływają na losy Europy. (…) Myśl, która wyniknęła dla mnie jako nauka z czytania tej książki – to fakt, że twórca musi być niezależny w swojej pracy. Taka była Wirginia”.

T. Hołosyniuk i A. Ziaja ocenili dziennik niepochlebnie. Najtęższe zarzuty wg nich to brak metafizyki i powierzchowne traktowanie spraw politycznych. Panowie przytoczyli przykłady dzienników pisanych dużo ciekawiej. Czołówka diarystów to Gombrowicz, Lechoń, Marai a nawet F. Kowalska.

T. Furmanek-Wnęk stwierdziła, że świat polskiej cyganerii dwudziestolecia międzywojennego był dużo ciekawszy.

Znakomitym uzupełnieniem dziennika jest „Biografia” Q. Bella, siostrzeńca V. Woolf. Obie pozycje dostępne są w Wypożyczalni Głównej MBP w Jaśle.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE