Informacje

Budowa „Orlika” w Jaśle przeciągnie się do wiosny

Budowa kompleksu boisk sportowych „Orlik 2010” w Jaśle miała być ukończona do końca grudnia 2009 roku. Zima pokrzyżowała jednak plany inwestora, którym jest miasto i realizacja zadania została przesunięta na wiosnę.

Orlik w Jaśle. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
”Orlik 2012” w Jaśle dopiero na wiosnę.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Gmina Jasło nie rozliczyła się jeszcze z inwestycji, gdyż termin jej ukończenia został aneksowany do 31.03.2010 (podobnie jak innych 48 Orlików w Polsce). Gmina będzie mogła się rozliczyć dopiero po ukończeniu inwestycji. – informuje Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Miasto tłumaczy opóźnienie oddania kompleksu do użytku niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz trudnością w znalezieniu specjalistycznej firmy zajmującej się układaniem nawierzchni na tego typu boiskach, ponieważ wiele samorządów zdecydowało się na realizację „Orlików” w jednym czasie.

To nie jest pierwsza tego typu sprawa, ponieważ tych spraw na temat nie położenia ostatniej nawierzchni jest w Polsce więcej. Procedura przetargowa przewiduje, że powinno to być zrobione, natomiast aura spłatała nam figla. Te pieniądze znalazły się tak późno w budżecie, one tak późno spłynęły z ministerstwa, że fizyczną niemożliwością było położenie tej nawierzchni. Kładzenie tej nawierzchni na siłę w tych warunkach zimowych nie jest wskazane, ponieważ może to przynieść większą szkodę, niż położenie tego w godziwych warunkach na wiosnę, a i tak przy takich opadach śniegu to boisko nie byłoby użytkowane w okresie zimowym. – mówi Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła.

Wykonawca został zobowiązany do wykonania pozostałych prac w ramach środków, które zostały przekazane w ubiegłym roku.

W tych pieniądzach wykonawca musi położyć tą nawierzchnię. Nie ma żadnej obawy, że będzie jakiś unik ze strony wykonawcy, że nie będzie to zrealizowane. – podkreśla Henryk Rak.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej liczy również na to, że w najbliższym czasie warunki pogodowe pozwolą na położenie ostatniej nawierzchni na boisku wielofunkcyjnym.

„Orlik” po zejściu tych śniegów będzie oddany i będzie służył młodzieży, jak też osobom starszym. To jest nie tylko dla młodzieży, ale także zorganizowane grupy starszych osób będą mogły uprawiać te dyscypliny, które są przewidziane na tym boisku. – dodaje.

Kompleks „Orlik 2012” jest realizowany na terenie Ogródka Jordanowskiego od sierpnia 2009 roku i obejmuje budowę dwóch boisk: jednego o nawierzchni z trawy syntetycznej do uprawiania piłki nożnej oraz drugiego o nawierzchni poliuretanowej, gdzie będzie można zagrać w siatkówkę, koszykówkę czy tenisa ziemnego. Obok boisk zostanie wybudowany budynek szatniowy. Cały kompleks będzie otoczony siatką oraz oświetlony.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE