Informacje

W „Jedynce” promują zdrowie już od najmłodszych lat

Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle zaszczepia wśród swoich uczniów zasady zdrowego stylu życia. Przykładem pozytywnych działań edukacyjnych była dzisiejsza zimowa olimpiada sportowa, adresowana do dzieciaków z klas od 1 do 3. Zajęcia ruchowe dla najmłodszych uczniów „podstawówki” przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

„Jedynka” już od wielu lat jest szkołą promującą zdrowie. Nauczyciele przygotowują z tej okazji szereg działań profilaktycznych, jak specjalne lekcje, pogadanki, apele, wystawy tematyczne, zajęcia zintegrowane dla uczniów najmłodszych klas, czy specjalne pokazy. Promowanie zdrowego stylu życia nieodzownie łączy się ze sportem, dlatego w programie nie brakuje też zajęć ruchowych.

Maria Gabańska
Maria Gabańska.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W programie „Szkoły promującej zdrowie” mamy zaplanowane wiele cyklicznych zajęć sportowych w ciągu całego roku szkolnego. Wyposażenie w sprzęt sportowy, pomoce oraz tereny i boiska przyszkolne pozwalają nam na organizowanie różnorodnych zajęć. Dzisiaj mamy tego przykład. Jest piękna zimowa pogoda. Organizujemy drugą zimową olimpiadę sportową. Uczniowie rywalizowali w wielu konkurencjach na śniegu. – mówi Maria Gabańska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle.

Dzieci zostały podzielone na trzy kategorie wiekowe: klasy pierwsze, drugie i trzecie. Wyniki zimowej olimpiady wyglądają następująco (w nawiasie kolejność zajmowanych miejsc od 1 do 3): klasy pierwsze (1c, 1a, 1b), klasy drugie (2c, 2b) oraz klasy trzecie (3c, 3a, 3b). Jednak nie punkty za poszczególne konkurencje były najważniejsze, lecz dobra zabawa oraz integracja wśród najmłodszych uczniów „podstawówki”.

To była forma zabawowa zajęć. – podkreśla Maria Gabańska. – Nie ma konkretnych dyscyplin, konkurencji. Są skoki na dużej piłce, jest przeciąganie liny, są zabawy na sankach, rzuty do celu, kopanie piłki zamiast hokeja i wiele innych konkurencji.

Olimpiada zimowa
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Za dobrą zabawę maluchy otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy i nagrody indywidualne, a trud zmagań w zimowych warunkach atmosferycznych został nagrodzony filiżanką gorącej herbaty, ciastami i owocami w budynku szkoły.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W „Jedynce” promują zdrowie już od najmłodszych lat”