Kultura | rozrywka | edukacja

„…Każdy ma swoją łyżkę i z mojej poezji czerpie tyle, ile mu się tą łyżką nabierze…”

Włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Poezji 23 marca 2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Józefem Baranem, znanym krakowskim poetą i dziennikarzem. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. MBP Jasło
Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Tak jak powiedział A. Sandauer poezja Józefa Barana „…trafia prosto w serce…” dlatego twórczość poety wciąż znajduje tak wielu zwolenników. Przesłanie zawarte w jego twórczości odpowiada na pytania współczesnego Polaka. Ważną rzeczą w poezji jest empatia, umiejętne dzielenie się uczuciami z innymi. Dzięki takiej poezji lepiej rozumiemy innych.

Wnikliwy czytelnik w jego wierszach znajdzie autentyzm spostrzeżeń i refleksji. „…Nie noszę przebrań, nie wyróżniam się, staram się być normalny…” mówił na spotkaniu poeta.

Józef Baran uważa, że człowiek jest istotą nieodgadnioną, tajemniczą i dlatego ciekawą, bo nie da się go zakwalifikować. Jego mistrzem, jest samo życie. Wiele inspiracji czerpie z licznych podróży. Zwiedził m.in. Stany Zjednoczone, północna Afrykę, Tajlandię, a w zeszłym roku Brazylię.

Poezja Józefa Barana to jego przeżycia i doświadczenia. Na spotkaniu poeta czytał wiersze poświęcone zwykłym ludziom, których spotkał w swoim życiu. Przeczytał również swój ostatni wiersz dedykowany żonie „Małżeństwo”. Po raz pierwszy wiersz odczytany został przez Annę Dymną na spotkaniu Krakowskiego Salonu Poezji 21 marca br. z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji.

Poeta chętnie odpowiadał na pytania publiczności m.in. zgromadzeni dowiedzieli się, że ulubionym poetą Józefa Barana jest Bolesław Leśmian, którego wiersze są „..gęste od tajemnic…”, twórcy nie powinni zatruwać swoimi smutkami innych, a być pozytywnie nastawieni do życia. Autor przyznał również, że ma kilka bardzo osobistych wierszy, których do tej pory nikomu nie udostępnił. Na zakończenie spotkania zachęcił piszących wiersze do przesyłania ich do rubryki „Wierszowisko”, którą prowadzi w krakowskim „Dzienniku Polskim”.

(MBP Jasło)

SŁOWA KLUCZOWE