Kultura | rozrywka | edukacja

„Wielkanoc ab ovo” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Wielkanoc ab ovo”.

Zapowiedź imprezy

Ab ovo, czyli „od jajka” starożytni Rzymianie rozpoczynali każdą ucztę, i to właśnie za sprawą ich powiedzenia jajko stało się symbolem początku. Wystawa „Wielkanoc ab ovo” sięga zatem do początków rozmaitych wielkopostnych i wielkanocnych obyczajów, tradycji i obrzędów. Opowiada o tym, jakimi barwnikami farbowano pisanki, jakich zaklęć używano, by udały się wielkanocne baby, co to były – a w niektórych regionach nadal są – pucheroki, turki wielkanocne, dziady śmigustne i skąd w koszyku ze święconką wziął się zając. Zwiedzający wystawę będą mogli na nowo odkryć magię związanych ze Świętami Wielkanocnymi zwyczajów, oraz sprawdzić, czy w dzisiejszych czasach są jeszcze aktualne dawne opisy:

Po rezurekcyi śpieszą do domu, by się podzielić święconem jajkiem. Dzieląc się niem, składają sobie wzajemne życzenia. Przy tem uważają, ażeby najmniejsza cząstka jajka nie upadła na ziemię. (…) Przed święconem zjada każdy raz chrzanu, aby zakosztować gorzkiej męki P. Jezusa. Skorupki z jaj święconych wynoszą na grządki zasiane rozsadą, ażeby się gąsienice nie wiązały. Kości rzucają do stawów, ażeby żaby nie skrzeczały. Psu i kotu nie dają święconego. Po śniadaniu spieszy młodzież płci obojej, po większej części w nowych strojach, do kościoła na sumę.(…) Przy kościołach strzelają z moździerzy, przy domach zaś po drogach młodzieńcy strzelają z pistoletów. W Niedzielę Wielkanocną nie kładą się spać po obiedzie, boby ich w ciągu roku okradł złodziej.
Władysław Sarna, Opis powiatu jasielskiego.

Historię wielkanocnych obrzędów i tradycji ilustrują świąteczne pocztówki, pochodzące z prywatnej kolekcji państwa Felicji i Eugeniusza Jałosińskich, za których udostępnienie Miejska Biblioteka Publiczna składa podziękowania.

Wystawę można zwiedzać od 8 marca do 16 kwietnia 2010 r. w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE