Kultura | rozrywka | edukacja

W jasielskiej bibliotece podziękowano za wsparcie kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbył się dzisiaj finał akcji „Całe Jasło czyta dzieciom w roku szkolnym 2008/2009”. Uroczystość stała się okazją do podziękowań sprzymierzeńcom działań mających na celu propagowanie głośnego czytania wśród najmłodszych. Dyplom uznania trafił m.in. do naszej Redakcji.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Małgorzata Piekarska, dyrektor MBP w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jasielska biblioteka już od kilku lat aktywnie włącza się w działania Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, która jest organizatorem ogólnopolskiej kampanii społecznej zachęcającej do głośnego czytania dzieciom co najmniej przez dwadzieścia minut dziennie.

Głośne czytanie dzieciom to prowadzenie akcji związanej z promocją wartościowych lektur, ale to także rozbudowywane szczególnie od tego roku działania związane z wychowaniem dzieci. Stąd też wśród tych ambasadorów głośnego czytania znalazła się Dorota Zawadzka. To symbol, ponieważ ta osoba jest znana w mediach, ale do tych działań szkoleniowych, warsztatowych będą angażowane rozmaite osoby: pedagodzy, wychowawcy, nade wszystko praktycy. To jest w tym wszystkim najistotniejsze. – powiedziała Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Za swoją działalność Miejska Biblioteka Publiczna, pod kierownictwem Małgorzaty Piekarskiej, była już kilkukrotnie nagradzana Superstatuetkami za przeprowadzaną kampanię społeczną. Jasielska biblioteka wiedzie pod tym względem prym w kraju. Jest jedną z nielicznych placówek, która każdego roku gromadzi tak pozytywne pochwały za prowadzone działania promocyjne na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych.

Patentem jest to, iż cały czas staramy się podnosić swoje umiejętności. Proszę też pamiętać, iż to, że otrzymaliśmy tyle nagród sprawia, że uczestniczymy w takich działaniach, które są proponowane nielicznym. Na przykład, jeśli w Polsce zaprasza się do udziału w działaniach warsztatowych 10-15 osób to wśród tych osób jest przedstawiciel miejskiej biblioteki, nade wszystko kierownik Oddziału dla Dzieci. Dzięki temu co raz więcej potrafimy, dzielimy się tymi umiejętnościami z bibliotekarzami gminnymi, ale także ze szkołami, przedszkolami, z którymi współpracujemy. Trzeba cały czas się uczyć i być otwartym i to przynosi korzyści. – mówi Małgorzata Piekarska.

Potwierdzeniem skuteczności działań jest to, że biblioteka otrzymała w tym roku kolejne środki na realizację dwóch dużych projektów czytelniczych.

Cieszymy się, że udało się pozyskać środki na prowadzenie dwóch projektów, ponieważ szereg tych działań projektowych będzie rozpoczynało się głośnym czytaniem, a te działania będą nie tylko statyczne, ale nade wszystko jest duża ilość działań warsztatowych. To w tym wszystkim chyba najistotniejsze. My się co raz więcej uczymy i co raz więcej ciekawych propozycji możemy mieć dla dzieci. – podkreśla dyrektor Piekarska.

Podczas dzisiejszego finału akcji, oprócz głośnego czytania dzieciom, była okazja do złożenia podziękowań dla przedstawicieli przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, szkół policealnych, instytucji, sponsorów oraz lokalnych mediów za wkład włożony w rozwój kampanii społecznej na miejscowym gruncie.

Dyplom uznania za życzliwość i wsparcie dla kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, podpisany przez prezesa Fundacji ABCXXXI Irenę Koźmińską oraz wiceprezesa Fundacji Kingę Rusin trafił również do Redakcji Portalu terazJaslo.pl.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE