Informacje

Podkarpaccy samorządowcy w hołdzie ofiarom lotniczej katastrofy

Ukochał Polskę, ukochał Podkarpacie i ukochał swoją małą ojczyznę, powiat jasielski. Zginął na służbie publicznej w „Katyniu XXI-wieku” razem z prezydentem najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej i członkami delegacji państwowej. Nie będzie można go zastąpić – tak o Stanisławie Zającu mówił na piątkowej nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego jej przewodniczący Andrzej Matusiewicz. Tragicznie zmarły senator ziemi jasielskiej został wyróżniony honorowym tytułem „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Stanisław Zając. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Stanisław Zając (1949-2010) odznaczony tytułem
Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

>> Stanisław Zając w obiektywie terazJaslo.pl

Okolicznościowa sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego była poświęcona pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której śmierć ponieśli: prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz członkowie delegacji państwowej udającej się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Przewodniczący Sejmiku Andrzej Matusiewicz skorzystał ze swoich kompetencji i zaproponował wszystkim klubom sejmikowym spotkanie nadzwyczajne. Wszyscy jednoznacznie się zgodzili na to. Chcieliśmy na sesji uczcić pamięć tych wszystkich, którzy zginęli, ale w szczególności tych z Podkarpacia. To spotkanie było hołdem dla tych, którzy ponieśli na służbie śmierć, bo oni byli w pracy. Oni nie pojechali tam w ramach wycieczki, czy w czasie wolnym. To jest smutne, że zginęli na posterunku pracy. – powiedział portalowi terazJaslo.pl Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Sesja rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego oraz odczytaniem nazwisk wszystkich ofiar „Katynia XXI-wieku”, przerywanym modlitwami za dusze zmarłych. Radni wojewódzcy przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia pamięci wszystkich członków delegacji państwowej, którzy zginęli 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

„Dotknięci ogromem tragedii po największej w historii narodu polskiego katastrofie lotniczej, w której zginął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską oraz wybitni przedstawiciele życia politycznego i społecznego Rzeczypospolitej Polskiej, radni województwa podkarpackiego wyrażają najszczersze ubolewanie i składają wyrazy głębokiego współczucia rodzinom, przyjaciołom i współpracownikom wszystkich ofiar katastrofy. Dzisiaj słowa nie mogą oddać cierpienia, jakie stało się udziałem wszystkich Polek i Polaków opłakujących ofiary tragedii, która pozbawiła państwo polskie tak wielu wybitnych jego obywateli.” – napisali m.in. w uchwale radni wojewódzcy.

Podczas spotkania podjęto jednogłośnie uchwały o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”: prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu, małżonce prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kaczyńskiej, posłowi na Sejm RP Leszkowi Deptule, posłance na Sejm RP Grażynie Gęsickiej oraz senatorowi RP Stanisławowi Zającowi.

Grażyna ze Staszkiem znakomicie się rozumieli. Ktoś mi mówił, że prawdopodobnie w samolocie siedzieli blisko siebie. Ja nie wiem, czy to jest domysł, ale na pewno byli zawsze blisko ze sobą i byli obydwoje najbardziej wpływowymi w tej chwili politykami z naszego regionu w Warszawie. Staszka Zająca wspominają właśnie jako współtwórcę Uniwersytetu Rzeszowskiego, jako współtwórcę po całym województwie państwowych wyższych szkół zawodowych, jako osobę, która pomagała wójtom na terenie całego województwa. To był rzadkiej klasy polityk i osoba, którą będzie bardzo ciężko zastąpić właśnie ze względu na skuteczność, otwartość i zrozumienie dla każdego zwykłego człowieka, jego potrzeb. To umiał robić, tego mu nikt nie odbierze i chyba go tu nikt nie wyprzedzi. – powiedział Bogdan Rzońca.

– – –

Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb śp. Stanisława Zająca. W piątek do Jasła wróciła wdowa po tragicznie zmarłym senatorze Alicja Zając. Przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego przebywała wraz ze swoim bratem od poniedziałku w Moskwie, gdzie nadal trwa identyfikacja ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Prawdopodobnie do identyfikacji Stanisława Zająca będą potrzebne żmudne badania kodu genetycznego.

Władze miasta zorganizowały bezpłatny wyjazd na pogrzeb pary prezydenckiej. W niedzielę do Krakowa wybiera się blisko pięćdziesięcioosobowa delegacja, na czele z burmistrz Jasła Marią Kurowską i przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Dybasiem.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE