Kultura | rozrywka | edukacja

Projekcje filmów oraz dyskusja o kulturze cyfrowej – kolejne atrakcje V Festiwalu Poezji i Prozy

W ramach V Festiwalu Poezji i Prozy 12 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na Dzień w Kinie. W kinie Syrena zostaną zaprezentowane filmy „Magiczne Drzewo” oraz „Wino truskawkowe”. Tego samego dnia w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle odbędzie się spotkanie z Łukaszem Gołębiewskim i dyskusja poświęcona roli kultury cyfrowej we współczesnym życiu.

Film „Magiczne Drzewo” powstał według scenariusza i reżyserii Andrzeja Maleszki. Film opowiada o różnych przedmiotach wykonanych z magicznego drzewa. Przedmioty te są obdarzone zdumiewającymi własnościami. Trafiając w ręce dzieci, stają się pretekstem do opowieści o rodzinie, przyjaźni, dziecięcych problemach. Film otrzymał wiele międzynarodowych nagród festiwali filmowych m.in. w Nowym Jorku, Chicago. W sierpniu 2009 r. ukazał się pierwszy tom książki opartej na filmie „Opowieść I. Czerwone krzesło”. Książka ta zwyciężyła w 21. edycji Konkursu Książka Roku 2009 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura.


Projekcja filmu „Magiczne Drzewo” odbędzie się w kinie Syrena o godz. 10.00.

Film „Wino truskawkowe” ekranizacja „Opowieści galicyjskich” powstała według scenariusza Andrzeja Stasiuka i Dariusza Jabłońskiego, który film wyreżyserował. Wino truskawkowe to komedia obyczajowa wprowadzająca nas w magiczny świat prawdziwego środka Europy. Miłość, zbrodnia, pokuta są tu naturalnymi składnikami życia, tak jak pory roku, realizm magiczny połączony z subtelnym poczuciem humoru. W filmie wystąpili znani polscy i czescy aktorzy m.in. Jiríy Machácek, Maciej Stuhr, Marian Dziędziel i Robert Więckiewicz.


Projekcja filmu „Wino truskawkowe” odbędzie się w kinie Syrena o godz. 17.00. Na spotkanie ze współautorem scenariusza Andrzejem Stasiukiem zapraszamy 13 kwietnia do Czytelni Głównej MBP w Jaśle o godz. 17.00.

Łukasz Gołębiewski – polski poeta, prozaik, dziennikarz, krytyk i wydawca, wielokrotnie nagradzany za działalność publicystyczną, w 2008 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorem licznych raportów o polskim rynku wydawniczo-księgarskim, m.in. publikowanych na łamach „Rzeczpospolitej” rankingów największych polskich wydawnictw i wielu książek poświęconych analizom rynku, w tym corocznej monografii Rynek książki w Polsce. Wydarzeniem medialnym w 2008 r. była jego książka poświęcona kulturze cyfrowej Śmierć książki. No Future Book. Zawarte w niej idee autor kontynuował w wydanej rok później Szerokopasmowej kulturze.


Spotkanie z Łukaszem Gołębiewskim i dyskusja o roli kultury cyfrowej we współczesnym życiu odbędzie się w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle o godz. 11.00.

Projekcje filmów i spotkania odbywają się w ramach projektu V Festiwal Poezji i Prozy, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współorganizatorami V Festiwalu są: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Sponsorem jest Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE