Kultura | rozrywka | edukacja

„Kiedy świat był jeszcze młody” czyli tradycyjne zabawy z ANI-MUSZem

„Raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy”, „Budujemy mosty…”, to początek długiej listy tradycyjnych zabaw, proponowanych przez grupę ANI-MUSZ w ramach projektu „Lacrosse” realizowanego ze środków europejskiego programu „Młodzież w działaniu”. 12 maja grupa poprowadziła spotkanie z dziećmi pod hasłem „Kiedy świat był jeszcze młody”.

Nastroju do zabawy nie popsuła nawet deszczowa pogoda. Początkowo nieśmiało, ale z czasem coraz głośniej w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, która jako organizacja wspierająca grupę ANI-MUSZ gościła uczestników spotkania, rozbrzmiewały wierszyki: „Budujemy mosty dla pana starosty..” i „Chodzi lisek koło drogi…”. Hitem okazała się gra w klasy. Ochoczo skakały zarówno dzieci, jak i grupa projektowa – Bo my jesteśmy duże dzieci – skomentowała później Gosia Bieńko z ANI-MUSZu. Jak na spotkanie w Bibliotece przystało, nie mogło zabraknąć głośnego czytania, był też quiz dotyczący bajek i głuchy telefon, który wywołał najwięcej śmiechu u wszystkich biorących udział w zabawie. Wreszcie na deser po tym aktywnym poranku, który – jak przyznał Karol Wojdyła „był bardziej wyczerpujący niż dwie godziny wf-u”, czekały na wszystkich napoje i pyszne ciasteczka. Na zakończenie dzieci zaproponowały ich ulubioną zabawę – „Iskierkę przyjaźni”.

Spotkanie z dziećmi to pierwsze wyzwanie dla grupy ANI-MUSZ, która 6 maja rozpoczęła działania projektowe. Dzięki dofinansowaniu z programu „Młodzież w Działaniu” od maja do września uczestnicy projektu „Lacrosse” będą odkrywać i testować „na własnej skórze” nieznane bądź zapomniane zabawy. Zdobytą wiedzą o ciekawych i zdrowych sposobach spędzania wolnego czasu grupa podzieli się z innymi, m. in. uczniami, wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle, dziećmi spędzającymi wakacje w mieście. Już dziś każdy chętny może czuć się zaproszony do wzięcia udziału w wakacyjnym „Egzaminie z Dobrej Zabawy”. Powstanie wystawa oraz folder, które będą dostarczać wskazówek wszystkim miłośnikom dobrej zabawy. Informacje o ciekawych grach i zabawach oraz o kolejnych działaniach projektowych zamieszczane będą także na blogu internetowym: ani-musz.blog.onet.pl.

Zapraszamy do wspólnej zabawy – wystarczy odrobina ANI-MUSZu i od razu będzie weselej!


Dorota Woźnica
Koordynatorka Projektu „Lacrosse”

SŁOWA KLUCZOWE