Kultura | rozrywka | edukacja

„Tyś jest najwyższą z sił, Wszystko ulega tobie, miłości!”

„Tyś jest najwyższą z sił, Wszystko ulega tobie, miłości!” (K. Przerwa-Tetmajer). Takie motto towarzyszyło VI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego z cyklu POETYCKIE ROCZNICE – poezja K. Przerwy-Tetmajera, który odbył się 30 kwietnia 2010 r. w Osieku Jasielskim.

Konkurs recytatorski. Fot. Organizatorzy
Konkurs recytatorski.
Fot. Organizatorzy

Już od kilku lat wiosną z inicjatywy Zofii Ciomci – polonistki Gimnazjum Integracyjnego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Osieku Jasielskim oraz Lidii Szarek i Izabeli Wojtunik – bibliotekarek Gminnej Biblioteki Publicznej w Osieku Jasielskim młodzież gimnazjalna z terenu powiatu recytuje poezję wybranego twórcy. W tym roku „rocznicowe święto” (145. rocznica urodzin i 70. śmierci) przypadło Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele bardzo chętnie przyjeżdżają do Osieka Jasielskiego, chwaląc miłą i przyjazną atmosferę. Te coroczne recytacje traktują jako spotkania ludzi wrażliwych na piękno i kulturę słowa. Są one również okazją do integracji środowiska, wzajemnej wymiany zdań na temat trudnego często języka poezji.

W br. komisja konkursowa w składzie:

1. Andrzej Papciak –zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle
2. Grażyna Leńczuk – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle
3. Jolanta Mercik – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle
4. Katarzyna Jurkowska – polonistka Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie

przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

I m. Lidii Bachórz z Brzysk i Sabinie Gwożdziańskiej z Trzcinicy
II m. Monice Białoń z Krempnej
II m. Pauli Kmiecik z Cieklina i Beacie Wojdacz z Osieka Jasielskiego
Wyróżnienia – Magdalena Sławniak z Dębowca, Wioletta Krygowska z Osieka Jasielskiego, Katarzyna Kraus z Trzcinicy, Dominika Musiał i Marzena Mędrek z Nowego Żmigrodu

Nagrodzeni recytatorzy otrzymali nagrody książkowe, a każdy spośród 23 uczestników konkursu otrzymał pamiątkowe dyplomy i breloczki z logo Starostwa Powiatowego w Jaśle.

Fundatorem nagród i poczęstunku dla uczestników konkursu był Wójt Gminy Osiek Jasielski Mariusz Pykosz, który zawsze chętnie wspiera tego rodzaju inicjatywy i pełni rolę gościa honorowego. Po wręczeniu nagród i podziękowań dla nauczycieli-opiekunów, pan wójt podziękował organizatorom i zaprosił do spotkania w przyszłym roku.

(Organizatorzy)

SŁOWA KLUCZOWE