Informacje

Impreza otwarcia Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy

Po ponad 2,5 latach realizacji projektu budowy Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła, projektu, który od początku wzbudzał wielkie emocje i zainteresowanie, nadszedł ten najbardziej przez wszystkich oczekiwany moment – otwarcie placówki. Odbędzie się ono w pierwszy weekend lipca.

Zapowiedź imprezy

„Po 12 latach marzeń sen o Karpackiej Troi urzeczywistnia się, tak jak niegdyś urzeczywistnił się sen Heinricha Schliemanna o Troi Homerowej. W dniach 2-4 lipca 2010 r. Skansen powita pierwszych gości. Dla pracowników Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Skansenu w Trzcinicy będzie to wielkie wyzwanie, wielka odpowiedzialność, a przede wszystkim wielki sprawdzian. Naszym priorytetem od początku było zadowolenie turystów. Wierzymy, że nagrodą za trud przez nas podjęty będą radość i uśmiech naszych Gości. Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich na uroczyste otwarcie placówki. Chcemy abyście w tych szczególnych dla nas dniach byli z nami. Przygotowaliśmy atrakcyjny program kulturalno-rozrywkowy łączący świat naszych przodków z dniem współczesnym. Mamy nadzieję, że wspólnie przeżyjemy ten wyjątkowy czas i wspólnie dotkniemy przeszłości …”

Jan Gancarski – Dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Program wydarzenia został przygotowany zgodnie z przewodnią ideą towarzyszącą kolejnym podejmowanym przez muzealników działaniom, zakładającą prezentację rzeczywistości pradziejowej i wczesnośredniowiecznej w sposób jak najbardziej rzetelny, jednakże przy uwzględnieniu współczesnych standardów muzealniczych i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W programie znalazły się przede wszystkim atrakcje związane z archeologią – impreza będzie z pewnością największym archeologicznym wydarzeniem w południowo-wschodniej części naszego kraju. Oprócz podróży do świata naszych przodków, program otwarcia Karpackiej Troi, w związku z wyjątkowością okazji, zawiera także zupełnie współczesne elementy, jednakże zawsze w jakimś stopniu znajdujące wspólny mianownik z przewodnim charakterem imprezy.

Przede wszystkim Karpacka Troja

Bez wątpienia najważniejszy w całej imprezie jest sam Skansen, który po raz pierwszy będzie można zwiedzić. Na turystów czekać będą zarówno grodzisko, zrekonstruowane wioski z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, jak również pawilon wystawowy wraz z salą konferencyjną, w której w trybie ciągłym emitowany będzie film dokumentalny „Trzcinica – Karpacka Troja” mający swoją premierę w dniu 1 lipca 2010 r. Dla najmłodszych udostępniona zostanie „Salka Małego Odkrywcy”, w której w odpowiedni do ich wieku sposób, poznawać będą tajemnice grodziska.

Premierowo i plenerowo

Wspomniana premiera filmu dokumentalnego o grodzisku i skansenie odbędzie się w czwartek 1 lipca 2010 r. w ramach najbardziej oficjalnej części inauguracji działalności placówki. Wezmą w niej udział przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki oraz wszystkie osoby, bez których sen o Karpackiej Troi przypuszczalnie nigdy by się nie ziścił. Organizacja osobnej części oficjalnej w przeddzień imprezy ogólnodostępnej pozwoli z jednej strony w należyty sposób wyróżnić i podziękować dobroczyńcom Skansenu, z drugiej natomiast w znacznej mierze ograniczyć część oficjalną podczas weekendowych wydarzeń.

Ogólnodostępna część otwarcia rozpocznie się w piątkowy wieczór i noc, kiedy na placu pomiędzy pawilonem a rekonstrukcjami wiosek stanie duży dmuchany ekran, na którym prezentowane będą filmy fabularne o tematyce archeologicznej i historycznej. Publiczność będzie miała także szansę zobaczyć wspomnianą „Trzcinicę – Karpacką Troję”.

Święto archeologii

Do Trzcinicy z całej Polski zjadą najznakomitsi odtwórcy pradziejowych i wczesnośredniowiecznych metod produkcji przedmiotów codziennego użytku, odzieży, broni, ozdób a nawet produktów spożywczych. Będą to osoby doskonale znające swój fach, gotowe odpowiedzieć na każde pytanie i udzielić indywidualnego instruktażu osobom pragnącym zmierzyć się z dawną rzeczywistością.

Ogromną atrakcją będzie obóz wojów wczesnośredniowiecznych, który rozbije się na terenie Skansenu. Zamieszka w nim ok. 200 osób, które przez dwa dni żyć będą swoim rytmem. Alejki przez niego biegnące pozwolą turystom zajrzeć do namiotów, przymierzyć zbroję wojowników czy spróbować potraw przyrządzonych w tradycyjny sposób. To miejsce tętnić będzie życiem przez cały czas trwania imprezy.

100 walczących

Po niemal 1000 lat nad Karpacką Troją ponownie unosić się będzie szczęk mieczy i dym ze stosów pogrzebowych. W sobotnie popołudnie bowiem wojowie stoczą wielką bitwę z udziałem ok. 100 walczących. Poległy w niej książę zostanie z należytymi honorami odprowadzony na stos pogrzebowy i spalony.

Archeologia na wybiegu

W programie imprezy przewidziano także niezwykły pokaz mody. Będzie to nietypowe widowisko utrzymane we współczesnej konwencji z zaaranżowanym wybiegiem. W trakcie pokazu zaprezentowany zostanie zestaw najbardziej charakterystycznych strojów oraz ozdób zarówno pradziejowych jak i wczesnośredniowiecznych. Pokazowi towarzyszyć będzie oprawa muzyczna odpowiadająca profilowi prezentowanych „kolekcji”, która stanowić będzie doskonałe uzupełnienie widowiska.

Prawdziwa historia Troi

Specjalne widowisko teatralne przygotowane zostało przez grupę teatralną Leszcze oraz Chór Soli Deo, wywodzące się z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Artyści zaprezentują swoją adaptację wielkiego dramatu grodu Priama opisanego przez Homera w „Iliadzie”. Wprawdzie przedstawienie pt. „Troja – historia prawdziwa” to występ artystów XXI wieku, jednak naznaczony duchem klasycznie greckim przejawiającym się we wspólnej grze aktorów i popisach chóru.

Galop łuczników

Pokaz jazdy konnej w wykonaniu wojów wczesnośredniowiecznych, połączonych z prezentacją posługiwania się łukiem przez walczących jeźdźców zaplanowano na niedzielne popołudnie. Kilkudziesięciominutowy pokaz wypełni seria niezwykłych i zapierających dech w piersiach ewolucji, skoków i układów charakterystycznych dla ataku wczesnośredniowiecznej jazdy.

Kulinarna podróż do przeszłości

Na amatorów nietypowych doznań kulinarnych czeka spora niespodzianka. Na terenie Skansenu serwowane będą potrawy charakterystyczne dla epoki wczesnego średniowiecza.  Dostępne będą one dla turystów przez całą imprezę, jednak szczególne zaproszenie dotyczy Biesiady Piastowskiej, w menu której znalazły się m.in. jagnię pieczone, bigos i tradycyjny kwas chlebowy.

Bardzo interesująco zapowiadają się pokazy kulinarne w wykonaniu specjalnego wysłannika
z Hellady, ambasadora kuchni greckiej w Polsce – Theofilosa Vafidisa, znanego m.in. z udziału w programach „Europa da się lubić”, „Kawa czy herbata” oraz „Pytanie na śniadanie”. Z Theo spotkać się będzie można dwukrotnie – za pierwszym razem przygotuje on potrawę inspirowaną kuchnią epoki brązu okresu wielkiej wojny trojańskiej, za drugim natomiast zmierzy się ze sztuką kulinarną Słowian, której własną wizję opartą na składnikach dostępnych we wczesnym średniowieczu przygotuje na oczach widzów.

Dwa oblicza muzyki

Impreza otwarcia Karpackiej Troi to doskonała okazja do spotkania z dwoma obliczami muzyki – z rekonstrukcją dawnych dźwięków przy pomocy pradawnego instrumentarium oraz z całkiem współczesnymi rytmami. W ten sposób część „koncertowa” otwarcia wpisze się w ideę, która towarzyszyła powstaniu Karpackiej Troi, zakładającą połączenie historii ze współczesnością. Na scenie bowiem zaprezentują się zespoły odtwarzające muzykę epoki wczesnego średniowiecza – Tryzna i Scandicus – oraz wykonujące tradycyjną muzykę ludową – Trzcinicoki. Współczesne brzmienia usłyszeć będzie można podczas dwóch koncertów. W klimaty etno-jazzu zabierze widownię zespół Neurasja, jeden z najznakomitszych wykonawców tego typu muzyki w Polsce. Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert

Gościa specjalnego

imprezy otwarcia Karpackiej Troi i głównej gwiazdy – Pati Yang – niezwykle utalentowanej polskiej artystki na stałe mieszkającej i tworzącej w Londynie. Pati w swoim dorobku ma trzy znakomite solowe płyty oraz udział w duecie FlyKKiller. Jej głos usłyszeć można także w kilku wielkich hollywoodzkich produkcjach m.in. „Buffallo Soldiers”, „Co z oczu to z serca”, „Ocean’s Eleven: Ryzykowna Gra”, „Ocean’s Twelve: Dogrywka” oraz w jednej z przygód Agenta 007 – „Jutro nie umiera nigdy”.

Impreza otwarcia Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja będzie wyjątkową wędrówką do świata naszych przodków. Wyjątkową, gdyż w wielu miejscach ocierającą się o dzień dzisiejszy i nowoczesność. To niespotykane dotychczas nigdzie połączenie wyznaczające nowy kierunek dla placówek tego typu. Tętniący życiem obóz wojów, najznakomitsi odtwórcy dawnego rzemiosła, rekonstrukcja wielkiej bitwy, kulinarna podróż w czasie, dźwięki epoki wczesnego średniowiecza, a także plenerowe kino oraz całkiem współczesne gwiazdy estrady… Nic dodać, nic ująć.

Impreza organizowana jest przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

Impreza otwarcia Skansenu Karpacka Troja będzie imprezą bezpłatną. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy. Wszelkie informacje dla turystów publikowane będą na bieżąco na stronie internetowej Skansenu pod adresem www.karpackatroja.pl, której nowa odsłona dostępna będzie jeszcze przed końcem maja.

Patronaty medialne nad imprezą – Wirtualna Polska, Gazeta Wyborcza, Focus Historia, Archeologia Żywa, TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Krosno24.pl, Jaslo4u, Jaslonet, terazJaslo.pl, Odyssei.com, Nowe Podkarpacie  oraz Vip Biznes&Styl

Sponsor imprezy – Karpacka Spółka Gazownictwa

Sponsor Skansenu – Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

__________________________________________

O Karpackiej Troi

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, to nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy k. Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys.!

Skansen Karpacka Troja zajmuje powierzchni 8 ha. Na jej terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność – w pawilonie wystawowym o powierzchni ponad 1800 m2 mieszczą się najwyższej klasy ekspozycja muzealna, komfortowa sala konferencyjna, multimedialna sala lekcyjna dla uczniów, przytulna „Salka Małego Odkrywcy” przeznaczona dla najmłodszych oraz, w najbliższej przyszłości, zaplecze gastronomiczne oferujące przysmaki pradawnej kuchni. Karpacka Troja to miejsce nad którym unosi się duch przeszłości osadzony w realiach muzealnictwa na miarę XXI wieku. Tu skrzyżowały się losy dwóch wspaniałych kultur, dwóch odległych epok, dzisiaj krzyżujące się one z nowoczesnością.

SŁOWA KLUCZOWE