Kultura | rozrywka | edukacja

Sielska muzyka – koncert „Pastorale” w kościele św. Stanisława BM

Trzeci z cyklu „Peregrynacje muzyczne” koncert muzyki dawnej, który odbył się w niedzielę (16 bm.) w kościele św. Stanisława BM w Jaśle, poświęcony był muzyce nawiązującej do natury, nastroju sielskości, panującego – w mniemaniu kompozytorów epoki baroku – na wsi.

Gwiazdami koncertu byli wirtuozi fletu: Gabriele Bultmann – flet prosty (recoder) i Tomasz Potaczek – flet poprzeczny (Traverso), którym towarzyszył zespół instrumentów historycznych ,,Risonanza” w składzie: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, Maciej Wulw – skrzypce barokowe, Marta Salwarowska – altówka i skrzypce barokowe, Konrad Górka – wiolonczela barokowa, Andrzej Zawisza – klawesyn.

W programie znalazły się najpiękniejsze koncerty fletowe Vivaldiego i Telemanna, m.in. koncert podwójny Telemanna, jedyny znany w historii muzyki utwór napisany na skład, w którym podstawowymi instrumentami są flet prosty i flet poprzeczny.

Dzisiejsze spotkanie prowadzi nas w muzyczną przeszłość do nurtu, wielbiącego przyrodę, który promował obcowanie z naturą, wszelkiego rodzaju sielskość. Może trochę paradoksalnie, jego głównym bohaterem nie był rolnik, tylko pasterz. A instrumentem uważanym za najbardziej pasterski został flet, czyli po prostu fujarka. Staraliśmy się dobrać repertuar tak, aby przedstawić ten pasterski, sielski nastrój – mówiła Anna Śliwa, koncertmistrz zespołu „Risonanza”, wprowadzając słuchaczy w klimat koncertu.

Muzycy wykonali kolejno: Uwerturę TWV 55:a2 a-moll na flet prosty, orkiestrę i basso continuo Georga Philippa Telemanna; Koncert g-moll na flet prosty, 3 skrzypiec i b.c. Niccolo Fiorenzy; Koncert nr 4 G-dur RV 435 na flet traverso, orkiestrę i b.c. Antonio Vivaldiego; Koncert nr 2 „La Notte” g-moll RV 439 na flet prosty, orkiestrę i b.c. oraz Koncert e-moll TWV 52:1 na flet prosty, flet traverso, orkiestrę i b.c.

Przed koncertem sylwetki muzyków przybliżyła publiczności dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk.

***

Gabriele Bultmann urodziła się w Hanowerze (Niemcy), mieszka w Berlinie. Studiowała flet prosty oraz dodatkowo śpiew, skrzypce barokowe i klawesyn w Berlinie, Amsterdamie i Mediolanie. Założyła kilka zespołów muzyki dawnej i współczesnej, z którymi koncertuje w całej Europie oraz bierze udział w produkcjach teatru muzycznego. W Polsce koncertowała m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku i kilkakrotnie w Zielonej Górze. Artystka nagrała kilka kompaktów, audiobook’ów i płyt muzyki światowej. Ponadto Gabriele Bultmann prowadzi warsztaty dla nauczycieli w Niemczech i we Włoszech oraz jest przewodnikiem w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Berlinie.

Tomasz Potaczek w 2009 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Studiował w klasie fletu traverso Małgorzaty Wojciechowskiej, a następnie Petera Holtslaga. Uczestniczył w kursach muzyki dawnej, u takich wykładowców jak: Rachel Brown, Lucie Duškova, Peter Holtslag, Jana Semerádova, Jed Wentz oraz Małgorzata Wojciechowska. Jest członkiem Stowarzyszenia Młodych Wykonawców Muzyki Dawnej. Uczestniczył w licznych festiwalach i koncertach. Jako traversista jest współzałożycielem zespołu muzyki dawnej „Estravaganza” i kwintetu fletowego „Chambre 5”, który jako jedyny w Polsce ma w repertuarze wiele utworów na skład od jednego do pięciu fletów Traverso. Współpracował też z kapelą dworską „Consortium Sedinum” oraz zespołem muzyki dawnej „Ensamble Barocum”. Ponadto Tomasz Potaczek ukończył studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i prowadzi praktykę, jednocześnie rozwijając swoje zdolności muzyczne oraz koncertując.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE