Kultura | rozrywka | edukacja

Wychowanie przez czytanie

Blisko 80 bibliotekarzy, nauczycieli i wychowawców wzięło udział w konferencji „Wychowanie przez czytanie” zorganizowanej 10 maja 2010 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, sześciokrotnego laureata akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Fot. MBP w Jaśle
Fot. MBP w Jaśle

Podczas konferencji wykłady wygłosiły autorki książki „Z dzieckiem w świat wartości”:

O roli czytania w wychowywaniu dziecka oraz o specyfice rozwojowej chłopców, przyczynach i przejawach zachowań aspołecznym referaty wygłosiła Prezes Fundacji ABCXXI – Irena Koźmińska.

„Dzieci nie otrzymują tego, co im potrzebne do zdrowego rozwoju, ale to, co szkodliwe. Odbywa się permanentny gwałt na dziecięcej psychice (nadmiar informacji i obrazów, horror, sensacje i reklamy, seksualizacja kultury, przemoc, brzydota kultury, wszechobecny motyw zabijania i śmierci,), a jednocześnie dzieci są pozbawione zasilania emocjonalnego – opartej na szacunku miłości rodziców, czasu spędzonego wspólnie z rodzicami na konstruktywnych zajęciach, przewodnictwa ze strony mądrych i zaangażowanych dorosłych. Rodzice i nauczyciele muszą być proaktywni. Powinni: zaspokajać potrzeby emocjonalne dziecka w atmosferze szacunku, nauczać wartości, wprowadzić codzienne głośne czytanie” – mówiła Prezes Fundacji.

„Wg badań mali chłopcy są traktowani znacznie surowiej, bici znacznie częściej i mocniej, przytulani znacznie rzadziej niż dziewczynki. Rodzice odzywają się rzadziej do synów, niż do córek! Chłopcy padają ofiarą niezwykle szkodliwego stereotypu, że faceta trzeba wychowywać „twardo”. Z jednej strony są karani za swą niespożytą żywotność (testosteron!), z drugiej są często pozbawieni mądrego wychowania oraz pozytywnych bodźców i doświadczeń takich jak czułość, łagodność, rozmowy i czytanie. Za brak wiedzy na temat rozwoju chłopców, za stereotypowe i pozbawione empatii traktowanie chłopców, za brak właściwej stymulacji dla ich umysłu we wczesnym dzieciństwiepłacą ceną zapłacą zarówno oni sami, jak i wiele osób w ich otoczeniu” – przestrzegała Irena Koźmińska.

W trakcie konferencji Elżbieta Olszewska mówiła o zagrożeniach ze strony mediów dla rozwoju młodego pokolenia oraz sposobach nauczania wartości. „Wartości można i należy uczyć tak, jak naucza się przedmiotów szkolnych” – mówiła Elżbieta Olszewska – „Ponieważ podstawą zdrowia moralnego jest zdrowie emocjonalne. Najważniejszy w nauczaniu wartości jest przykład dorosłych.” – podkreśliła Dyrektor Programowy Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Sponsorem konferencji była firma Poszukiwania Nafty i Gazu w Jaśle, która bezpłatnie udostępniła swoja sale konferencyjną.

– – –

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (do stycznia 2006 r. znana pod nazwą Fundacja „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego”) została założona w grudniu 1998 r. przez Irenę Koźmińską, która pełni w niej funkcję prezesa. Celem Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe. Kampania jest też znana za granicą, a w Czechach w 2007 roku powstał licencji Fundacji siostrzany program „Celé Česko čte dětem”, nad którym patronat objął Vaclav Havel.

Fundacja otrzymała wiele nagród, a wśród nich Grand Prix na Festiwalu Komunikacji Społecznej, Medal „Gloria Artis” Ministra Kultury, Nagrodę honorową Pro Publico Bono, nagrodę międzynarodową IBBI-Asahi Reading Promotion Award, Nagrodę Guliwera, Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i inne.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE