Informacje

Bezpieczne Wakacje 2010. Jasielski Sanepid przypomina

Po całorocznej pracy rozpoczął się wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży. Część dzieci wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek. Oddanie dziecka pod opiekę wychowawców nakłada na nich odpowiedzialność prawną i moralną zapewnienia zdrowego i bezpiecznego wypoczynku. Na organizatora letniego wypoczynku dzieci i młodzieży spoczywa obowiązek zapewnienia w placówkach wypoczynkowych podstawowych warunków bytowych i właściwej opieki.

Organizatorzy muszą zapewnić pełne bezpieczeństwo wypoczywającym osobom szczególnie dzieciom i młodzieży poprzez ścisłe przestrzeganie przepisów dot. ochrony zdrowia i życia, dbania o poziom higieny osobistej i sanitarnej oraz higieny sporządzania posiłków.

Często wystarczy umyć ręce, odpowiednio wymyć owoce i warzywa, aby uniknąć chorób zakaźnych przewodu pokarmowego np. czerwonki, salmonellozy czy wirusowego zapalenia wątroby.

Należy pamiętać o właściwych warunkach przechowywania żywności szczególnie łatwo psującej się (poniżej 10° C), o właściwym zabezpieczeniu jej przed owadami i o nie spożywaniu wody surowej ze źródeł przypadkowych (najlepiej pić wodę po przegotowaniu).

Apelujemy o rozwagę przy zbieraniu runa leśnego, a zwłaszcza grzybów wśród których są gatunki trujące. Pamiętajmy zbierajmy tylko grzyby, które znamy i mamy pewność, że są jadalne.

Pamiętajmy o zagrożeniu wścieklizną – należy unikać kontaktu z obcymi zwierzętami domowymi oraz dzikimi.

Niebezpieczeństwo dla zdrowia niosą ze sobą także ukąszenia przez kleszcze czy owady – mogą prowadzić do tzw. kleszczowego zapalenia mózgu, czy groźnych powikłań alergicznych. Unikajmy również kontaktu ze żmijami, właściwie przygotowujemy się do wędrówek po lesie, czy terenach zarośniętych np. wysoką trawą, ubierając pełne obuwie celem uniknięcia przypadkowego ukąszenia.

Przypominamy ponadto o rozwadze przy korzystaniu z kąpieli słonecznych. Unikajmy wystawiania się na słońce w godzinach południowych (między 11.00, a 15.00). Niezbędne jest stosowanie kremów ochronnych z filtrem, a także ochrona przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych głowy (stosować nakrycie głowy) i oczu (okulary p/słoneczne).

W przypadku zaistnienia w/w zagrożeń należy niezwłocznie zasięgnąć porady medycznej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle zwraca się z apelem o rozwagę podczas letniego wypoczynku, aby spędzić go przyjemnie, zdrowo i bezpiecznie.

(PSSE w Jaśle)

Back to top button