Kultura | rozrywka | edukacja

V Festiwal Poezji i Prozy zakończony

Już po raz piąty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała Festiwal Poezji i Prozy, który na stałe wpisał się w terminarz imprez kulturalnych naszego miasta.

V Festiwal Poezji i Prozy w Jaśle

Realizacja Festiwalu objęła spotkania autorskie z twórcami najnowszej literatury polskiej dla dorosłych i dla dzieci – spotkania autorskie z Romanem Honetem i Barbarą Gawryluk, dyskusje o współczesnej poezji polskiej z udziałem Karola Maliszewskiego oraz o roli kultury cyfrowej z udziałem Łukasza Gołębiewskiego. Spotkania były prowadzone przez dr Barbarę Sokołowską i Edwarda Gieruta. Festiwalowi towarzyszył koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Jacka Wójcickiego. W trakcie festiwalu prezentowane były najciekawsze adaptacje współczesnej literatury polskiej „Wino truskawkowe” dla dorosłych, a dla dzieci odbyła się projekcja filmu „Magiczne drzewo”. Do najmłodszych odbiorców adresowany był również pokaz czerpania papieru w wykonaniu Czerpalni Art-Papier oraz warsztaty plastyczne z ilustratorką Małgorzatą Flis.

Imprezy w ramach V edycji Festiwalu Poezji i Prozy planowo miały odbyć się w dniach 07 – 14 kwietnia 2010 r. Realizację projektu przerwała żałoba narodowa ogłoszona w dniach 10 – 18 kwietnia 2010 r., a imprezy kulturalne planowane w dniach 12-14 kwietnia zostały odwołane i odbyły się w maju i czerwcu 2010 r.

07 kwietnia 2010 r., pierwszego dnia V Festiwalu Poezji i Prozy już od rana hol biblioteki zamienił się w magiczną, pachnącą wytwórnię papieru. Ręczne czerpanie papieru, barwienie kartek techniką japońską, pisanie gęsim piórem i odciskanie pieczęci lakowych to tylko niektóre atrakcje, z jakich skorzystali uczestnicy warsztatów. Zainteresowanie pokazem czerpania papieru było bardzo duże, również wśród dorosłych czytelników odwiedzających tego dnia bibliotekę. Warsztaty składające się z kilku widowisk przeprowadzone były przez trzy osoby z Czerpalni Papieru ArtPapier z Gliwic przebrane w stroje dawne oraz przy użyciu zabytkowych urządzeń.

Tego samego dnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Honetem. Jeden z najgłośniejszych twórców nowej poezji opowiedział o tym jak tworzy wiersze i skąd czerpie inspirację. Pisanie wierszy nie jest jego jedynym zajęciem, prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania w Studium Literacko – Artstycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz od kilku lat współpracuje z Biurem Literackim we Wrocławiu. Efektem tej współpracy będzie antologia wierszy 21 poetek i poetów debiutujących w latach 2000-2009 „Poeci na nowy wiek”.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończył, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej, występ Jacka Wójcickiego. Niezwykły głos, żywiołowość i talent aktorski podbiły serca i oczarowały widzów. Rozbawiona publiczność razem z artystą śpiewała znane przeboje takie jak Nie dokazuj miła, Wróć do Sorrento czy O sole mio. Nie obeszło się oczywiście bez kilku bisów i owacji na stojąco. „Śpiewanie dla takiej publiczności to przyjemność” – powiedział po koncercie Jacek Wójcicki. Artyście towarzyszył zespół: Konrad Mastyło, grający na fortepianie oraz Michał Chytrzyński, grający na skrzypcach.

09 kwietnia 2010 r. gościem drugiego dnia V Festiwalu Poezji i Prozy był Karol Maliszewski, poeta, prozaik i krytyk literacki. Na spotkaniu krytyk opowiadał o mnogości nurtów i języków we współczesnej poezji polskiej wymieniając m.in. Tadeusza Dąbrowskiego czy Krzysztofa Siwczyka. Odpowiadając na pytania młodzieży obecnej na spotkaniu, która nie wie jak zacząć publikować swoje utwory, radził „… bo najpierw jest pisanie, ten niesamowity zew, mus czy coś w tym stylu, potem wysyłanie, startowanie, itp. Zaciska się zęby i znowu się wysyła. Jak nie tu, to gdzie indziej”

Z dziećmi spotkała się natomiast Barbara Gawryluk dziennikarka i autorka książek m.in. „Przedszkolaki z ulicy Morelowej”, „Dżok. Legenda o psiej wierności”, „Kaktus, dobry pies”. W Radiu Kraków prowadzi autorską audycję „Alfabet”, poświęconą literaturze dla dzieci. W trakcie spotkania pisarka opowiedziała dzieciom wzruszającą legendę o Dżoku –psie, który ma swój pomnik w Krakowie. Autorka głośno czytała również wybrane rozdziały swoich utworów.

29 kwietnia 2010 r. odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez ilustratorkę książek dla dzieci Małgorzatę Flis. Podczas spotkania Małgorzat Flis zabrała młodych czytelników do krainy bajek, baśni i legend. Ilustratorka zaprezentowała uczniom całą plejadę baśniowych postaci, zadawała zagadki oraz zachęcała do czytania książek. Ilustrując wybrane wersy wiersza młodzi artyści wprawili w zachwyt swoim talentem i pomysłowością znaną ilustratorkę.

30 kwietnia 2010 r. w kinie Syrena odbyły się projekcje dwóch znanych adaptacji filmowych „Magicznego drzewa” dla dzieci i „Wina truskawkowego” dla dorosłych. „Magiczne Drzewo” według scenariusza i reżyserii Andrzeja Maleszki opowiada o różnych przedmiotach wykonanych z magicznego drzewa. Przedmioty te są obdarzone zdumiewającymi własnościami. Trafiając w ręce dzieci, stają się pretekstem do opowieści o rodzinie, przyjaźni, dziecięcych problemach. „Wino truskawkowe” ekranizacja „Opowieści galicyjskich” powstała według scenariusza Andrzeja Stasiuka i Dariusza Jabłońskiego, który film wyreżyserował. Wino truskawkowe to komedia obyczajowa wprowadzająca nas w magiczny świat prawdziwego środka Europy. Miłość, zbrodnia, pokuta są tu naturalnymi składnikami życia, tak jak pory roku, realizm magiczny połączony z subtelnym poczuciem humoru.

10 maja 2010 r. odbyła się dyskusja na temat roli kultury cyfrowej we współczesnym życiu z udziałem Łukasza Gołębiewskiego poety, prozaika, dziennikarza, krytyka i wydawcy. Punktem wyjścia do dyskusji były książki Łukasza Gołębiewskiego poświęcone kulturze cyfrowej Śmierć książki. No future book. z 2008 r. oraz wydana rok później Szerokopasmowa kultura. Wojna ekonomiczna i postęp nowoczesnych technologii m.in. e-papier, czytniki sprawiają, że coraz popularniejsza staje się książka w wersji elektronicznej. Książka w formie pliku dostępna w sieci jest bardziej ekonomiczna ponieważ jest tania, nie wymaga nakładów finansowych na druk czy dystrybucję. Obecnie jesteśmy w okresie przejściowym korzystając i z formy papierowej i z e-booków, ale będziemy czytać dalej i książka jako nośnik przetrwa, może jedynie ulec zmianie jej forma.

12 maja 2010 r. odbyła się prelekcja Barbary Sokołowskiej i Kamila Sokołowskiego „Dokąd poszli tamci? – zrozumieć Przesłanie Pana Cogito”, adresowana głównie do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Podstawą do rozważań na temat życia był wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”. Ostatni utwór Przesłanie Pana Cogito, swoisty wiersz legenda jest zbiorem wskazań moralnych i etycznych dla człowieka pragnącego odnaleźć się we współczesnym świecie i poszukującego trwałych wartości.

Ostatnim wydarzeniem zamykającym Festiwal Poezji i Prozy, było spotkanie autorskie z poetami: Romanem Misiewiczem i Rafałem Rżanym, które odbyło się 17 czerwca 2010 r. Punktem wyjścia rozmowy o poezji była kondycja współczesnego poety. Dla obu poetów wiersz jest dzieleniem się emocjami autora i czytelnika. Czynią to jednak różnymi środkami, nie tylko stylistycznymi, ale i formalnymi.

W trakcie V edycji Festiwalu Poezji i Prozy odbyło się łącznie 11 imprez kulturalnych, w których uczestniczyło 1712 osób

Projekt „Festiwal Poezji i Prozy” – edycja V zrealizowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorami V Festiwalu byli: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego. Sponsorem był Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronami medialnymi Festiwalu byli: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE