Kultura | rozrywka | edukacja

Koncert finałowy warsztatów wokalnych „Poznaj swój głos”

Uczestnicy warsztatów wokalnych „Poznaj swój głos” oraz prowadząca je znana piosenkarka Danuta Błażejczyk wystąpili w koncercie zorganizowanym przez Jasielski Dom Kultury w piątek (16 bm.) w Parku Miejskim przy Glorietce. Koncert przyciągnął liczne grono miłośników dobrej muzyki.

Koncert finałowy warsztatów. Fot. JDK
Fot. Jasielski Dom Kultury

Najmłodszy uczestnik, to uczeń zaledwie pierwszej klasy gimnazjum, najstarsi – studenci wyższych uczelni – mówiła dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Krystyna Kasprzyk, przybliżając publiczności przed koncertem wykonawców oraz prowadzących warsztaty artystów.

Młodzież zaśpiewała znane i lubiane utwory m.in. Marka Grechuty, Kasi Kowalskiej, Edyty Geppert i Grażyny Łobaszewskiej w aranżacji Wojciecha Nowickiego z JDK, z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego pod jego kierunkiem w składzie: Jerzy Grzesik – gitara basowa, Marek Konieczny – gitara, Adrian Faryj – saksofon, Bogdan Zimny – perkusja, Wojciech Nowicki – piano.

Koncert został przygotowany pod kierunkiem prowadzącej warsztaty Danuty Błażejczyk, której towarzyszył pianista Artur Grudziński. W roli konferansjerki wystąpiła Katarzyna Korona z JDK.

Miłą niespodziankę zrobiła publiczności prowadząca warsztaty Danuta Błażejczyk, która na zakończenie koncertu zaśpiewała trzy swoje piosenki: „Jedno pytanie”, „Jesienny Pan” i „Taki cud i miód”.

Danuta Błażejczyk podsumowała też krótko warsztaty. – Dwa dni to jest bardzo mało, ale jednocześnie bardzo dużo, bo w grupie znaleźli się ludzie utalentowani, którzy już śpiewają. Ci, którzy będą chcieli w dalszym ciągu śpiewać na pewno wezmą sobie do serca uwagi i rozwiną skrzydła – stwierdziła artystka, przypominając, że sama śpiewa już od 25 lat. – Gdyby nie moi profesorowie i ludzie, których spotkałam na swojej drodze, nie wiem, czy wytrwałabym te 25 lat. Naprawdę potrzeba dużo przyjaciół, ale przede wszystkim świadomości, że to jest taka sama praca, jaką wykonuje sportowiec, jeżeli chce utrzymywać kondycję. Dzięki Jasielskiemu Domowi Kultury, dzięki temu, że jeździcie na konkursy, a tu organizowane są warsztaty, możecie śpiewać i rozwijać się – mówiła piosenkarka, zwracając się do młodych ludzi.

Zadowolenia z warsztatów nie kryli ich uczestnicy. – Były bardzo dobrze zorganizowane. Cieszę się, że przyjechałam i brałam w nich udział – powiedziała Magdalena Król z Krakowa, która już nie raz brała udział w różnych warsztatach, m.in. prowadzonych przez Agatę Steczkowską i Rafała Kępińskiego – Pani Danuta Błażejczyk zrobiła na mnie duże wrażenie, bo podeszła do każdego w sposób indywidualny. Widać było, że nad każdym zastanawiała się zanim cokolwiek powiedziała. A przede wszystkim jej uwagi były bardzo celne; pomogły mi i w śpiewaniu, i w zachowaniu na scenie.

W pierwszym dniu poznaliśmy ciekawe ćwiczenia oddechowe, co jest podstawą dla śpiewaka, bo bez prawidłowego podparcia nie można wydobyć dobrego dźwięku. To jest gwarancja, że będzie dobry. Wtedy jest też mniejszy stres przy śpiewaniu. – stwierdził z kolei Mirosław Gotfryd, wychowanek JDK, który obecnie – podobnie jak Magdalena Król – uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. On także nie po raz pierwszy uczestniczył w warsztatach.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE