Informacje

„To była jedna z trzech największych bitew dwudziestego stulecia”

Złożeniem symbolicznej wiązanki kwiatów pod „Krzyżem Katyńskim” rozpoczęły się niedzielne obchody Święta Wojska Polskiego w Jaśle. Okazją do oddania hołdu wszystkim bohaterskim żołnierzom walczącym o niepodległość Ojczyzny stała się również okrągła, bo dziewięćdziesiąta, rocznica Cudu nad Wisłą.

W Kościele OO. Franciszkanów została odprawiona msza święta w intencji Wojska Polskiego. Po niej nastąpiła defilada do Parku Miejskiego, w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej oraz ułanów Szwadronu Niepołomickiego.

Myśmy, czując się członkami społeczności lokalnej, którzy kultywują tradycje kawalerii II Rzeczypospolitej, złożyli ofertę udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego. No i pojechaliśmy. Był też poczet sztandarowy. – powiedział Jan Urban, dowódca plutonu Szwadronu Niepołomice.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się oficjalna część uroczystości z przemówieniem burmistrz Jasła, Apelem Poległych oraz złożeniem wiązanek kwiatów. W swoim wystąpieniu Maria Kurowska podkreślała, że Wojsko Polskie w spektakularny sposób zwyciężyło w bitwie warszawskiej, odwracając losy wojny. Kluczową rolę odegrał w niej Naczelny Wódz Józef Piłsudski, dzisiaj patron jednej z głównych ulic w mieście Jaśle.

To była nie tylko wojna, walka między wojskami radzieckimi i polskimi. To była też wojna cywilizacji tej rosyjsko-azjatyckiej i europejskiej zachodniej. Tu starł się patriotyzm polski przeciw imperialistycznemu komunizmowi. Dlatego też mówi się o tej bitwie, że była to jedna z osiemnastu bitew świata, która przesądziła o losach świata, albo też, że była to jedna z trzech największych bitew dwudziestego stulecia. Wojsko Polskie przedstawiło nie tylko uzbrojenie, ale przede wszystkim wielką ofiarność, bohaterstwo i wolę obronienia zarówno Europy, jak i Warszawy. – powiedziała pani burmistrz.

Z kolei o nowoczesności współczesnego wojska przypominały plansze reklamowe ustawione obok glorietki w Parku Miejskim.

Spotkanie zakończyło wręczenie przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Jaśle patentów oficerskich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 2010 roku nominowani na stopień podporucznika zostali: sierż. podchorąży rez. Maciej Budacki, sierż. podchorąży rez. Adam Pasterz, plut. podchorąży rez. Mariusz Budziak, plut. podchorąży rez. Jacek Burnatowski, st. kpr. podchorąży rez. Zbigniew Materna, st. kpr. podchorąży rez. Jacek Kusibab, st. kpr. podchorąży rez. Józef Cynarski. Dokument podpisał marszałek Sejmu wykonujący obowiązki Prezydenta RP Bronisław Komorowski.

SERWIS FOTO:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE