Informacje

„Pierwszaki” z powiatu jasielskiego będą lepiej widoczne na drodze

Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego ruszyła kolejna edycja programu „LOTOS – Bezpieczna droga do szkoły”. W ramach kampanii na rzecz profilaktyki wśród dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego spółka przekazała odblaski i materiały edukacyjne, które na przełomie września i października trafią do wszystkich pierwszoklasistów z całego powiatu jasielskiego.

Zestaw edukacyjny składa się z książeczki, płyty CD, gry planszowej, naklejek oraz dyplomu małego uczestnika ruchu. Dzięki niemu najmłodsi uczniowie szkół podstawowych poznają zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, obowiązujące znaki drogowe, czy numery alarmowe. Partnerem programu jest Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. Członkowie organizacji wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Jaśle na przełomie września i października przeprowadzą zajęcia z uczniami „podstawówek”.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Józef Biernacki, prezes JKMiRD. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na spotkaniach uczymy najmłodszych uczestników ruchu drogowego, którzy są mieszkańcami naszej „małej ojczyzny”, zasad właściwego poruszania się po drodze. W czasie prelekcji w świadomości uczniów wyrabiamy też nawyki noszenia elementów odblaskowych, szczególnie w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym. Wszystko po to, aby dzieci były zawsze widoczne i bezpieczne na drodze. – podkreśla Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

W bieżącym roku szkolnym programem objętych zostało 1 106 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z całego powiatu jasielskiego.

To pierwsza część programu „LOTOS – Bezpieczna droga do szkoły”. Na początku października br. Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego będzie organizatorem konferencji, w której wezmą udział osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego w naszym powiecie. Cała kampania zostanie nagłośniona w zaprzyjaźnionych mediach: prasie, radiu, telewizji oraz lokalnych portalach internetowych.

Zostanie również przeprowadzony konkurs rysunkowy dla dzieci objętych programem pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły z LOTOSEM”, aby mogły sobie utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę. Laureaci – jak co roku – mogą liczyć na atrakcyjne nagrody ufundowane przez głównego organizatora akcji, a gminy, które uczniowie będą reprezentować, na pozytywny oddźwięk wśród lokalnej społeczności w zakresie działań profilaktycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że droga powinna być bezpieczna! Ograniczenia prędkości jazdy samochodem muszą być drastycznie egzekwowane. Zagrożenie dla dzieci jest niezależne od tego, czy poruszamy się po drogach dużej aglomeracji, czy też po drogach mniej uczęszczanych. Dla dzieci pokonanie przejścia dla pieszych w dużym mieście jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego to my powinniśmy czuwać nad przestrzeganiem zasad, by najmłodsi czuli się komfortowo. Z kolei, w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są na nie dostatecznie wyczulone, a takie uśpienie uwagi może być bardzo niebezpieczne. Rozbudzajmy ją zatem w swoich pociechach. Ponadto, nieustannie przypominajmy im o podstawowych zasadach przejścia przez ulicę. – czytamy w specjalnym serwisie akcji: www.bezpiecznadroga.lotos.pl.

www.bezpiecznadroga.lotos.pl

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE