Kultura | rozrywka | edukacja

Jasielskiemu Domowi Kultury „stuknęło” sześćdziesięciolecie działalności artystycznej

Koncertem utalentowanych młodych Jaślan, którzy przed kilkoma laty rozwijali swoje zainteresowania muzyczne w Jasielskim Domu Kultury, rozpoczęto w sobotę jubileuszowy 60-ty sezon artystyczny największej placówki kulturalnej w naszym mieście. Przez wiele lat pod okiem instruktorów swoje talenty wokalne kształciła młodzież, która kontynuuje naukę na uczelniach muzycznych w kraju i poza jego granicami, osiągając znaczące sukcesy.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jasielski Dom Kultury to miejsce szczególne. Od wielu lat funkcjonuje jako centrum kultury miasta. Obok wielu propozycji adresowanych do koneserów muzyki, teatru czy sztuk plastycznych, prowadzi również działalność edukacyjną skierowaną do dzieci, młodzieży i dorosłych. Działania te polegają nie tylko na uczestnictwie słuchaczy w spektaklach, wystawach, czy koncertach ale przede wszystkim skierowane są do utalentowanej młodzieży, która tutaj chce rozwijać swoje artystyczne zainteresowania, pasje i talenty. – powiedziała podczas otwarcia koncertu Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury od maja 2007 roku.

Całą imprezę poprowadził znany prezenter pogody w Telewizji Polskiej Jarosław Kret, który do Jasła przyjechał w tradycyjnym stroju indyjskim.

To jest strój indyjski, chociaż przypomina stroje szlacheckie ale to dlatego, że my sięgamy swoimi korzeniami kulturowymi tych terenów, których sięgają też w pewnym czasie Hindusi. – powiedział Jarosław Kret. – To jest strój, który przywiozłem z Indii, a dlaczego z Indii i po co się tak przebrałem? Chciałem być tak bliżej kultury i żeby już wymazać z Państwa świadomości, że jestem prezenterem pogody tylko. To właśnie ubrałem się dlatego tak, że ja z kulturą też poniekąd miałem do czynienia i cały czas mam jeszcze. Mianowicie, studiowałem kiedyś taki kierunek, który nazywał się kulturoznawstwo ze szczególnym naciskiem na stosunki międzykulturowe i to było w Instytucie Orientalistycznym w Warszawie. To były takie studia podyplomowe pod czujnym okiem i opieką profesora Krzysztofa Marii Byrskiego, który jest indologiem. Całkiem niedawno napisałem nawet książkę o Indiach.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

W sali widowiskowej swoje talenty wokalne zaprezentowali wychowankowie Jasielskiego Domu Kultury, którzy uczestniczyli w zajęciach muzycznych w latach 1999-2010. Ich zainteresowania i pasje, które narodziły się pod okiem profesjonalnej kadry instruktorskiej, skierowały ich w różne kręgi muzycznych fascynacji.

W pierwszej odsłonie koncertu wystąpili soliści:

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Mirosław Gotfryd (uczestniczył w zajęciach wokalnych w latach 2003-2008, zdobywał nagrody i wyróżnienia, m.in. na ogólnopolskich festiwalach kolęd i pastorałek w Będzinie, Jarosławiu, czy Festiwalu Poezji im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Obecnie jest uczniem Średniej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu prof. Jacka Ozimkowskiego).

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Marlena Szpak (uczestniczyła w zajęciach wokalnych w latach 1999-2001, już wtedy wyróżniała się niespotykaną barwą głosu i niezwykłą wrażliwością muzyczną; zdobywała nagrody m.in. na konkursach poezji śpiewanej; ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną im. Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu u Lucyny Kapralskiej; obecnie studiuje śpiew na V roku we Włoszech; uczestniczy w wielu koncertach, ostatnio w „Dniach dla Afryki”, który odbył się w Watykanie z udziałem papieża Benedykta XVI).

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Rafał Kamiński (uczestniczył w zajęciach wokalnych w latach 2002-2009; pogłębiał swoje talenty muzyczne w Teatrze Roma w Warszawie; zdobywał nagrody na „Carpatia Festiwal” w Rzeszowie czy Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu, zdobył też grand prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej we Wrocławiu; obecnie studiuje wokalistykę na Wydziale Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku).

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Łukasz Kozub (m.in. artysta kabaretu miejskiego Loch Camelot oraz wokalista zespołu The Willows Revival Singers wykonującego muzykę Negro Spirituals).

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Magdalena Bierońska (uczestniczyła w zajęciach wokalnych w latach 1997-2001; w kręgu jej zainteresowań była zawsze poezja, piosenka poetycka i aktorska; zdobywała nagrody m.in. w konkursie „Muzyczna Bitwa pod Gorlicami” czy Ogólnopolskim Konkursie im. Leśmiana w Iłży; studiowała na Politechnice Krakowskiej, gdzie nie zaniechała swoich zainteresowań muzycznych; ukończyła szkołę wokalno-aktorską; realizowała różne projekty poetycko-muzyczne m.in. spektakl „Za zakrętem” w reżyserii Katarzyny Nowak).

Występ każdego z młodych artystów konferansjer ubarwiał ciekawymi anegdotami.

Pewna ważna pani mnie zapytała, z czym się panu Jasło kojarzy. Nie chciałem powiedzieć, że z Jasielskim Domem Kultury, bo będę banalny, ale tak jest. Rzeczywiście Jasielski Dom Kultury jest kuźnią talentów, które trafiają do Polski i słychać o nich w całej Polsce. Natomiast jeszcze Jasło i ziemia jasielska to jest teren uważany przez meteorologów za najcieplejszy region w Polsce i dlatego jest taki trochę mi bliski. Zresztą dowiedziałem się, że ziemia jasielska będzie konkurować z ziemią lubuską w kultywowaniu tradycji uprawy winorośli. Jeżeli mamy jechać na wakacje na południe to nie, nomen omen na Kretę czy do Egiptu, tylko do Jasła na dobre wino. – mówił Jarosław Kret.

W drugiej części widowiska zaprezentował zespół wokalny „Fermata” w towarzystwie zespołu tanecznego „R-Revolution” działającego w Jasielskim Domu Kultury od dwóch sezonów, a już odnoszącym znaczące sukcesy na wojewódzkich i międzywojewódzkich spotkaniach tanecznych. Zajęcia prowadzi instruktorka tańca Katarzyna Korona.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar (x5)

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Był też czas na życzenia od gospodarzy miasta, które jest organem prowadzącym placówkę. – Mieliśmy okazję zobaczyć jak działa Jasielski Dom Kultury. Dużo ciepłych słów było, ja dołączam swoje. Rzeczywiście jest tej działalności bardzo dużo. Jest ona wszechstronna i bardzo bogata. W dniu tego jubileuszu chciałabym za to bardzo serdecznie pani dyrektor i całemu zespołowi Jasielskiego Domu Kultury podziękować. Ja widzę ich zmagania na co dzień. Widzę, jak poszerzają wciąż sfery swojej działalności. Widzę wciąż większą ilość zarówno koncertów jak i różnych grup, na których młodzież utalentowana może rozwijać swoje talenty. Nie byłoby pewnie tej wspaniałej młodzieży w Polsce, gdyby nie działalność Jasielskiego Domu Kultury. – powiedziała Maria Kurowska, burmistrz Jasła, której na scenie towarzyszył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar (x2)

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Podziękowania dla obecnych i byłych pracowników domu kultury, współpracowników, byłej kadry dyrektorskiej i instruktorskiej za wykonywaną na co dzień pracę złożyła również Krystyna Kasprzyk.

Praca w domu kultury można powiedzieć, że to praca wyjątkowa. Nie wychodzimy o 15-stej czy o 16-stej. Przede wszystkim to, co nas charakteryzuje to, że my tą pracę kochamy. Życzę Wam kochani dalszych sukcesów zawodowych, szerokich perspektyw rozwoju, życzę niekonwencjonalnych, odważnych, wspólnych naszych działań. Życzę żebyśmy byli wytrwali w realizacji zamierzeń. To wielka przyjemność pracować dla Państwa, to wielka przyjemność gościć Państwa tutaj w Jasielskim Domu Kultury na imprezach, które organizujemy. – mówiła dyrektorka placówki.

Głównym punktem sobotniego wieczoru był występ „Dziewczyn” – dwukrotnego zwycięzcy programu Hit Generator w TVP 2, a także uczestnika Krajowego Finału Eurowizji 2010. Wokalistką zespołu jest pochodząca z Jasła Anna Karamon, która w latach 1999-2000 była solistką Jasielskiego Domu Kultury.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar (x4)

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Galę jubileuszową zwieńczył niezwykły spektakl ognia w wykonaniu teatru „Wagabunda” z Krakowa.

Do 30 września w Galerii Jasielskiego Domu Kultury można też oglądać jubileuszową wystawę, na której prezentowane są obrazy i rzeźby z ostatniego dziesięciolecia oraz materiały archiwalne: dokumenty, kroniki i plakaty przypominające najważniejsze wydarzenia w historii placówki. Wcześniej eksponowane były materiały z najstarszych zbiorów artystycznych JDK-u.

Przemówienie Krystyny Kasprzyk:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jasielskiemu Domowi Kultury „stuknęło” sześćdziesięciolecie działalności artystycznej”

 1. … a co z Zespołem teatralnym KARIATYDA, jej instruktorem i reżyserem p. Elżbietą Skrzypecką – wystawionymi jeszcze w starym PDK : DZIESIĄTKĄ – E. Pietryka (udział w przeglądzie w Kielcach, oglądaną przez Jaremę Stępowskiego i Joannę Rawik, a także wystawianą na deskach powiatu), Żołnierzem i królewną – Andersena (dla szkół jasielskich) – wystawionymi w latach 1967-70.

 2. „Zdolna jestem niesłychanie,
  Najpiękniejsze mam ubranie,
  Moja buzia tryska zdrowiem,
  Jak coś powiem, to już powiem,
  Jak odpowiem, to roztropnie,
  W szkole mam najlepsze stopnie,
  Śpiewam lepiej niż w operze,
  Świetnie jeżdżę na rowerze,
  Znakomicie muchy łapię,
  Wiem, gdzie Wisła jest na mapie,
  Jestem mądra, jestem zgrabna,
  Wiotka, słodka i powadna,
  A w dodatku, daję słowo,
  Mam rodzinę wyjątkową:
  Tato mój do pieca sięga,
  Moja mama – taka tęga
  Moja siostra – taka mała,
  A ja jestem – samochwała!”