Informacje

Miasto rozkopało chodnik. Teraz prosi powiat o wsparcie finansowe na jego odbudowę

Urzędnicy miejscy zwrócili się do powiatu o udzielenie pomocy finansowej z przeznaczeniem na realizację zadania pod nazwą „Budowa drogi dojazdowej  do Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle”. Zarząd przygotował odpowiednią uchwałę, która trafiła do porządku dzisiejszej nadzwyczajnej sesji. Radni jednak przełożyli głosowanie na późniejszy termin. Dlaczego?

Pod koniec sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wymieniało sieć ciepłowniczą na ulicy Floriańskiej. W związku z tym robotnicy musieli rozebrać chodnik prowadzący do Przedszkola Miejskiego nr 3, między budynkiem II Liceum Ogólnokształcącego, a nieruchomością należącą do Zgromadzenia Sióstr Michalitek. Po zakończeniu prac na przejściu usypano prowizorycznie kamieniami.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na dzień dzisiejszy przedszkole nie ma drogi dojazdowej. Miasto przedstawiło nam propozycję wykonania tej drogi. Koszty są około 60 tysięcy złotych. Z uwagi na to, że część tej drogi przebiega przez teren, który stanowi współwłasność powiatu i miasta Jasła, Zarząd podjął taką uchwałę, żeby dofinansować w jednej trzeciej wysokości. To ma być droga dojazdowa od ulicy Floriańskiej po północnej stronie naszej szkoły. Taki wniosek przedstawiło miasto Jasło. – powiedział Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Do tego dochodzi zamknięty przejazd pod przewiązką łączącą budynek przedszkola z „drugim” liceum, gdzie z powodu obfitych opadów deszczu zostały podmyte filary podtrzymujące konstrukcję.

Na dzień dzisiejszy mamy opinię, że albo ją będziemy remontować, albo musimy ją rozebrać. Bo w takim stanie technicznym, w jakim jest w tej chwili, ona się nie nadaje. Dyrektor szkoły wystąpił do firmy ubezpieczeniowej, która już częściowo przyznała odszkodowanie, ponieważ podpory pod tą przewiązką zostały podmyte. Ja nie wiem jaka będzie ostateczna decyzja odnośnie tej przewiązki i jakie będą warunki do przejazdu ewentualnie w razie pożaru. – mówił na sesji Adam Pawluś.

Radny Tadeusz Górczyk złożył wniosek o odrzucenie tego projektu uchwały. – Ponieważ informacja przekazana na sesji jest informacją nieprawdziwą. – stwierdził.

Były sekretarz miasta wskazywał, że istnieje droga dojazdowa do przedszkola, o której władze miasta chyba „zapomniały”. Biegnie ona za budynkiem „Europy” wzdłuż fundamentów byłej sali gimnastycznej, która kilka lat temu miała powstać dla potrzeb II Liceum Ogólnokształcącego.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Nie jest to żadna tajemnica, ponieważ porozumienie było zawierane pomiędzy panem Podkulskim, panem Pośpiechem, powiatem jasielskim i miastem Jasłem. Dokumenty są w mieście, można zawsze sprawdzić to w księgach wieczystych i geodezji, że takie obciążenie tych nieruchomości jest. Być może to niewiedza, ale zawsze powtarzam, że jeżeli odbiera się głos wieloletnim pracownikom to później jest taki problem, że nie wie się, co się działo wcześniej. Jasło powstało znacznie wcześniej niż w 2006 roku, 6 grudnia. – mówi Tadeusz Górczyk.

Jego zdaniem miasto powinno poradzić sobie finansowo z tym problemem we własnym zakresie. – Jeżeli jest informacja taka, że to ma kosztować 60 tysięcy złotych to rozumie, że miasto to zadanie tak czy inaczej zrealizuje czy dostanie 20 tysięcy od powiatu czy nie. Z tego co słyszę to sytuacja finansowa w mieście Jaśle jest doskonała, więc 20 tysięcy przy 50 milionach dotacji, które pani burmistrz pozyskała z Unii Europejskiej, nie powinno stanowić żadnego problemu. – podkreśla Górczyk.

I dodaje, że przesmyk między budynkiem należącym do Sióstr Michalitek, a II Liceum Ogólnokształcącym jest na tyle wąski, że w razie realnego zagrożenia nie może stanowić drogi dojazdowej dla służb ratowniczych.

Wątpię, czy tam w ogóle przeciśnie się samochód strażacki. – mówi Tadeusz Górczyk.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Tak wygląda chodnik prowadzący do Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Uchwała o wsparciu finansowym miasta jednak nie przepadła bezpowrotnie. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zenon Dubis złożył wniosek o przeniesienie jej na następną sesję. – 20 tysięcy to jest dość dużo na koniec naszej kadencji. – stwierdził. Za przyjęciem wniosku było szesnastu radnych, czterech wstrzymało się od głosu.

KOMENTARZ DLA PORTALU

Tadeusz Górczyk, radny „opozycji”:
– Droga dojazdowa do Przedszkola Miejskiego nr 3 istnieje ulicą boczną od ulicy Kadyiego na wysokości Muzeum Regionalnego, dalej po drodze wykonanej przez pana Podkulskiego wokół „Europy” na całej długości nieruchomości przedszkola miejskiego, czyli tych fundamentów, które zostały przejęte. Jest notarialnie zagwarantowane prawo przejazdu na rzecz gminy miejskiej Jasło. Czyli każdy mieszkaniec ma prawo korzystać z tamtej drogi, tym bardziej przedszkole miejskie na wypadek pożaru, bo taki argument dzisiaj padał, że nie ma drogi dojazdowej dla wozów strażackich. Po moim pytaniu dowiedzieliśmy się, że droga dojazdowa do przedszkola miejskiego ma być zrealizowana na dotychczasowym dojściu, czyli wąziutkim paskiem między ogrodzeniem Liceum Ogólnokształcącego nr 2, a nieruchomością Zgromadzenia Sióstr Michalitek. Nigdy to nie była żadna droga.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Tak wygląda chodnik prowadzący do Przedszkola Miejskiego nr 3 w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE