Informacje

Spóźnione święto strażaków. Samorządowcy dziękują za działania powodziowe (foto)

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej obchodzono we wtorek przesunięty z miesiąca maja Dzień Strażaka. Były odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia, a przede wszystkim podziękowania dla funkcjonariuszy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej za ich trud włożony w ochronę miejscowej społeczności przed skutkami tegorocznego kataklizmu powodzi, która nawiedziła nasz region na przełomie maja i czerwca. W imieniu mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego dziękowali samorządowcy.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzień Strażaka w jasielskiej komendzie obchodzony jest corocznie pod koniec maja. Ze względu na powódź, która dotknęła nie tylko nasz region, ale większość obszaru Polski, świętowanie przeniesiono na wrzesień. Podczas uroczystego apelu spotkali się dzisiaj funkcjonariusze zawodowej i ochotniczej straży, pracownicy cywilni komendy, emerytowaniu strażacy, przedstawiciele służb współpracujących na co dzień w toku działań ratowniczych oraz sympatycy jednostki ochrony przeciwpożarowej.

Dzisiaj jest ten dzień szczególny, kiedy w tak zaszczytnym gronie chcemy podziękować strażakom Państwowej Straży Pożarnej, strażakom-ochotnikom za to co czynią na co dzień, za to co pokazali podczas działań majowo-czerwcowych. Chcemy wręczyć odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie służbowe. To jest jeden dzień w roku, kiedy staramy się w zamian za tą codzienną, trudną, niebezpieczną służbę wyrazić wdzięczność dla wszystkich strażaków pełniących służbę zawodowo i ochotniczo. – powiedział podczas uroczystości st. bryg. Wiesław Latoszek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Szef jasielskich strażaków nawiązywał do ostatnich miesięcy, w których funkcjonariusze zmagali się ze skutkami klęski żywiołowej.

Ostatnie miesiące, zwłaszcza maj, czerwiec to miesiące, gdzie miasto Jasło, powiat jasielski, ale również województwo podkarpackie i znaczna część Polski została nawiedzona przez kataklizm, jakim była powódź. Powódź, która w swych rozmiarach przeszła najśmielsze oczekiwania, która w swych tragicznych skutkach zrobiła niesamowite spustoszenia w dobytku mieszkańców poszczególnych terenów. To niesamowicie ogromne straty, które społeczeństwo poniosło. Z tym kataklizmem musieliśmy się my zmierzyć, jako Państwowa Straż Pożarna przy mocnym współudziale licznej rzeszy strażaków-ochotników reprezentujących Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu jasielskiego, województwa, ale również Polski. – mówił Wiesław Latoszek.

W imieniu lokalnej społeczności podziękowanie za trud pracy złożyli gospodarze powiatu jasielskiego i miasta Jasła: starosta Adam Kmiecik oraz burmistrz Maria Kurowska.

Z całego serca pragnę podziękować wszystkim strażakom, zarówno strażakom zawodowym jak też ochotnikom za wasze poświęcenie i za wasze działania podczas tegorocznej powodzi. To wy stanowiliście podstawę i to wy stanowiliście tej najważniejszy filar akcji ratunkowej. To dzięki waszemu zaangażowaniu i waszej trudnej pracy nikt w powiecie jasielskim nie zginął, nikt nie doznał poważniejszych uszczerbków na zdrowiu. To dzięki waszemu poświęceniu w znacznej mierze udało się ograniczyć straty w mieniu naszych mieszkańców. Na ręce pana komendanta kieruję również serdeczne podziękowania za jego wkład pracy w Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Był pan, panie komendancie, jego filarem. – powiedział Adam Kmiecik.

Starosta jasielski ufundował statuetkę oraz nagrodę rzeczową dla jednego z funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Otrzymał ją asp. sztab. Andrzej Walczyk – starszy inspektor w komendzie powiatowej.

Wszyscy druhowie zasługują na wyróżnienie, ale dzięki pomocy pana komendanta i wskazaniu ufundowałem nagrodę dla jednego, ale traktujcie to jako wyróżnienie dla was wszystkich. – podkreślił Adam Kmiecik.

W swoim wystąpieniu burmistrz Jasła podkreśliła, że kataklizm, który nawiedził w tym roku nasze miasto, miał wymiar historyczny.

Gdyby nie wasza praca i jednocześnie wielkie zaangażowanie w koordynację pana komendanta Wiesława Latoszka to miasto bardziej by ucierpiało w tej powodzi. Pragnę bardzo serdecznie podziękować za to niezwykłe zaangażowanie. Za to, że byliście we dnie, w nocy, wszędzie tam gdzie was potrzebowaliśmy. Pragnę życzyć, abyście panowie cieszyli się dobrym zdrowiem, abyście się spełniali w tej pracy, która jest jednocześnie służbą i aby wasze dni były piękne, dobre i szczęśliwe. – powiedziała Maria Kurowska.

Głos zabrali również: senator RP Alicja Zając, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Zbigniew Szablewski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie bryg. Krzysztof Korc oraz prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP druh Tadeusz Kiełbasa. W Jaśle gościli też strażacy z zaprzyjaźnionego węgierskiego miasta Makó.

Strażacy z Makó doskonale znają problemy walki z powodzią. W okolicach Makó nie było w tym roku wielkiej powodzi, natomiast na północy kraju tak i tam również nasi koledzy walczyli z powodzią i z jej konsekwencjami. – mówi komendant Straży Pożarnej w Makó. – Na całym świecie wszędzie uznawana jest praca strażaków i myślę, że podobnie wygląda to w Polsce. Taka bohaterska praca czyni waszą rolę jeszcze ważniejszą. Do tej pracy życzę Państwu zdrowia powodzenia, wytrwałości i wiele szczęścia.

Uchwałą prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Rzeszowie medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali: st. ogn. Marek Skocz (złotym), st. sekc. Krystian Depczyński, Tadeusz Gontarz – dyrektor Zakładu Energetycznego w Jaśle (srebrnym), mgr inż. Justyna Nosal – główny księgowy KP PSP Jasło (brązowym).

Odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”: Adam Furmanek, Marek Labut, Jarosław Lula, Marek Paweł, Paweł Stachacz, Piotr Surmacz, Marek Zagórski (brązowe).

Minister Obrony Narodowej przyznał brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju” mł. bryg. Ireneuszowi Michalikowi (starszy specjalista, absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarnictwa, szesnaście lat służby).

Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali: Marek Górniak, Wacław Pasterczyk (na stopień brygadiera), Ireneusz Michalik, Piotr Surmacz (na stopień młodszego brygadiera), Jan Szeląg, Andrzej Bugajski, Sławomir Madejczyk (na stopień starszego kapitana), Dariusz Łaba, Andrzej Walczyk, Mariusz Zagórski, Jacek Zagórski (na stopień aspiranta sztabowego), Adam Furmanek, Tadeusz Mroczka (na stopień aspiranta sztabowego), Dariusz Buczkowski (na stopień aspiranta sztabowego), Andrzej Bachórz, Krystian Depczyński, Mirosław Niezgoda, Paweł Wnęk, Mariusz Wójcikiewicz (na stopień starszego sekcyjnego), Tomasz Opałka, Jakub Wachowski (na stopień starszego sierżanta).

Myślę, że to wielki zaszczyt być strażakiem Państwowej Straży Pożarnej, jak również Ochotniczej Straży Pożarnej. – podkreśliła Alicja Zając, senator RP.

Na pomoc strażaków z jasielskiej jednostki można liczyć w każdej chwili. W trakcie uroczystości na placu rozległ się alarm informujący o tym, że ktoś nagle potrzebuje fachowej i wykwalifikowanej pomocy. I takiej należy oczekiwać ze strony zawodowych, ja też – co było wielokrotnie podkreślane dzisiaj – strażaków ochotników. Dziękujemy!

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Spóźnione święto strażaków. Samorządowcy dziękują za działania powodziowe (foto)”

  1. „…Były odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnienia, a przede wszystkim podziękowania dla funkcjonariuszy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej za ich trud włożony w ochronę miejscowej społeczności przed skutkami tegorocznego kataklizmu powodzi, która nawiedziła nasz region na przełomie maja i czerwca….” Wszystko ładnie, należą się podziękowania zawodowcom ale o strażakach ochotnikach to komendant zapomniał.