„Jaślanie” chcą powrotu kluczowych inwestycji potrzebnych dla rozwoju Jasła

Andrzej Czernecki – kandydat na burmistrza Jasła z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców „Jaślanie” zaprezentował w niedzielę wieczorem program wyborczy rozwoju miasta oraz kandydatów swojego ugrupowania do Rady Miejskiej Jasła.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Andrzej Czernecki ma 48 lat. Żona Dorota jest dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle. Ojciec dwójki dzieci: syna Jakuba i córki Aleksandry. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. W latach 1994 – 2002 radny Rady Miejskiej Jasła. Przez dwie kadencje (1997-2006) pełnił funkcję Burmistrza Jasła. W 1998 roku utworzył Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, w którym do stycznia 2007 roku był przewodniczącym zarządu. Obecnie pełni funkcję zastępcy wójta gminy Korzenna, odpowiedzialnego za zarządzanie inwestycjami.

Ani na moment nie zapomniałem o problemach mieszkańców, bo sam jestem mieszkańcem pomimo tego, że rano wyjeżdżam i wracam wieczorem to efekt jest tylko taki, że mam mniej czasu na to, żeby rozwiązać szereg swoich bytowych problemów. – podkreśla Andrzej Czernecki. – Doskonale znam problemy z odpadami czy problemy komunikacyjne, które w szczególnym stopniu odczuwam jeżdżąc codziennie 120 kilometrów. Przede wszystkim jakie są rzeczywiste problemy Jasła to tą wiedzę czerpie od członków naszego komitetu wyborczego, który zrzesza osoby z przeróżnego rodzaju grup społecznych, ze spotkań z mieszkańcami.

W latach, kiedy „rządził” miastem, w Jaśle zrealizowano szereg inwestycji mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców, m.in. wybudowano obwodnicę „południową”, ponad 160 mieszkań komunalnych, ponad 40 kilometrów kanalizacji na terenie całego miasta, wybudowano Krytą Pływalnię, salę gimnastyczną przy Gimnazjum nr 1, Szkołę Podstawową nr 6 na Osiedlu Rafineryjnym, powstała uczelnia wyższa, czy poddano rewitalizacji płytę Rynku oraz Park Miejski.

Powstał też szereg projektów, z których – po przegranych przez niego wyborach samorządowych w 2006 roku – nowa władza zrezygnowała.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Miasto Jasło mogło w ciągu tych minionych czterech lat zrobić znacznie więcej, bo szereg projektów, które przygotowywałem ze swoimi współpracownikami zostało odłożone na półkę w momencie, kiedy największe pieniądze ze strony Unii Europejskiej są kierowane dla naszego kraju na podniesienie potencjału infrastrukturalnego. – mówi Andrzej Czernecki

Program Komitetu Wyborczego Wyborców „Jaślanie”, którego Czernecki jest kandydatem na burmistrza, zakłada powrót do części z nich, m.in. budowy zaniechanej drogi ulice 17 stycznia i Lwowską (od Ronda Solidarności) z drogą południową (ul. Piłsudskiego), realizacji zaniechanej budowy Centrum Innowacyjności im. Łukaszewicza, przebudowy hali i lodowiska MOSiR w ramach Podkarpackiego Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjnego, zadaszenia „zielonego rynku”, czy powrotu do programu „miasto bez barier”.

Myślę, że nasz program dla mieszkańców Jasła okaże się interesujący. – podkreśla Czernecki. – Liczę na to, że ta oferta programowa zostanie przez Państwa doceniona i uznana za taką, którą warto realizować.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

„Jaślanie” nie zapominają też o pozostałych elementach objętych działaniem samorządu, jak gospodarka (utworzenie strefy aktywności gospodarczej, rozwój strefy ekonomicznej w Warzycach), infrastruktura (budowa kolejnych mieszkań socjalnych, kontynuacja rewitalizacji centrum miasta, ochrona przeciwpowodziowa miasta, budowa placów zabaw na osiedlach), ochrona środowiska (rozwiązanie problemu śmieci i utylizacji odpadów), administracja samorządowa (umożliwienie mieszkańcom konsultacji w sprawie realizacji polityki inwestycyjnej, utworzenie „księgi inicjatyw mieszkańców”), edukacja, kultura i sport (modernizacja Jasielskiego Domu Kultury, utworzenie centrum kulturalnego dla młodzieży, ożywienie osiedlowych domów kultury, organizacja imprez lokalnych jak Dni Jasła, juwenalia, czy Dni Wina), czy ochrona zdrowia i pomoc społeczna (pomoc finansowa dla szpitala, utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy).

Przez cztery lata część rzeczy została zrobiona. – zaznacza Czernecki. – Ja się cieszę, że zostały przede wszystkim dokończone te programy, które rozpoczynałem. Przede wszystkim Jasło jest miastem, gdzie jest więcej parkingów niż było, to prawda. Jest szereg chodników lepszych – to też prawa. Natomiast trzeba pamiętać o tym, żeby zrobić chodnik, najpierw trzeba całą infrastrukturę, która jest pod nim wykonać. Ja dbałem bardziej o to, żeby zrobić kanalizację, wodociągi. W tej chwili jesteśmy na etapie robienia tzw. liftingu.

Andrzej Czernecki do tegorocznych wyborów samorządowych idzie z hasłem „Burmistrz dla Jaślan”. – Dla mnie słowo, że jestem otwarty na współpracę dla dobra Jasła to nie jest pustosłowie tylko rzeczywistość. Jeżeli będzie moja wiedza komukolwiek przydatna i będzie potrzebował wsparcia to ja jestem do dyspozycji. Myślę, że pracując w samorządzie, którego wcześniej w ogóle nie znałem, potrafiłem sobie poradzić. To świadczy o tym, że jest szereg takich spraw, które – mając doświadczenie menedżerskie w samorządzie – można spożytkować. Dla Jasła to bym zrobił ze szczególną przyjemnością. – podkreśla.

W realizacji postawionych celów mają mu pomóc potencjalni radni miejscy, startujący do wyborów z ramienia „Jaślan”. W trzech okręgach wyborczych obejmujących całe Jasło o mandaty będzie ubiegać się 42 kandydatów, w tym 8 kobiet i 34 mężczyzn. Najmłodszy z kandydatów ma 18 lat, najstarszy 75.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Pokolenie Jaślan: po lewej najstarszy kandydat 75-letni Zbigniew Balik,
zaś po prawej najmłodszy - 18-letni Krzysztof Czekaj.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na liście są przede wszystkim doświadczeni samorządowcy, jak Andrzej Kachlik (burmistrz Jasła w latach 1990-94 oraz zastępca burmistrza w latach 2006-2007) czy radni Rady Miejskiej Jasła obecnej kadencji (Krzysztof Czeluśniak, Elżbieta Bernal, Zbigniew Balik, Zdzisław Dziedzic i Józef Kędrek).

To od Państwa zależy czy będziemy mogli nasz dobry program poprzez dobrego burmistrza i dobrych radnych wprowadzać w życie w naszym mieście. – powiedział Andrzej Kachlik. – Nasi kandydaci na radnych mają różne przygotowanie zawodowe, różne drogi życiowe. Łączy nas jedno. Łączy nas to, że związaliśmy swój los z naszym miastem Jasłem. Tu będziemy mieszkać. My, którzy kończymy aktywność zawodową ci, którzy już są na emeryturach, ale także młodzież, która jest na naszych listach, która uczy się i po ukończeniu szkół pozostanie tutaj. My jesteśmy Jaślanie i w tym mieście będziemy mieszkać.

21 listopada na karcie głosowania na burmistrza miasta pojawi się sześć nazwisk. „Przeciwnikami” Czerneckiego będą: obecnie urzędująca gospodyni miasta Maria Kurowska, były sekretarz miasta za czasów jego kadencji Tadeusz Górczyk, dyrektor MOSiR-u Tadeusz Baniak, prezes Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Janusz Przetacznik oraz były zastępca burmistrza Jasła Leszek Zduński.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Rzeczywiście jest duża grupa osób. – podkreśla Andrzej Czernecki. – Każdy ma ambicje, każdy ma swój program, każdy ma swój pomysł na jego realizację. Każdy ma doświadczenie, które może stanowić gwarant zrealizowania tego programu. A który z nas jest najbardziej wiarygodny dla mieszkańców to po prostu pokażą wybory. Uczmy się demokracji. Ona uczy tego, że tak naprawdę każdy z obywateli, który ma „coś” do powiedzenia, ma prawo uczestniczenia w wyborach, ma prawo przedstawienia siebie jako kandydata. Trzeba z tego prawa śmiało korzystać.

Cztery lata temu do urn wyborczych poszedł co trzeci Jaślanin. Jak przekonać pozostałą część do udziału w tegorocznych wyborach? – Dać uczciwą interesującą ofertę. Zachęcić młodych ludzi tak jak myśmy to zrobili, że mamy wielu młodych ludzi. Myślę, że to jest recepta. Przede wszystkim ważne jest to, żeby ludzie się nie obawiali śmiało głosić swoich poglądów. – dodaje Andrzej Czernecki.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Sylwetki: kandydata na burmistrza Jasła oraz kandydatów do Rady Miejskiej Jasła wraz z programem Komitetu Wyborczego Wyborców „Jaślanie” znajdą Państwo na stronie internetowej: www.jaslanie.pl.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Jaślanie” chcą powrotu kluczowych inwestycji potrzebnych dla rozwoju Jasła”

 1. A tak w ogóle zastanawia mnie jedna rzecz: na portalu terazjaslo.pl do tej pory nie było żadnych artykułów o toczącej się obecnie kampanii wyborczej – i bardzo dobrze. Tylko w takim razie skąd wziął się ten artykuł?? I to jeszcze na dodatek tak entuzjastyczny wobec Czerneckiego… Panie Damianie (zwracam się do autora) – gdzie konsekwencja i dziennikarski obiektywizm?

 2. do „marian”: jesteś kumplem z klasy Dyzia czy coś bierzesz? Wg Dyzia „Jasło=budynki”. To po co tyle Czernecki gada o budynkach? :))) Teraz załapałeś?

 3. DO Kaczor: przeczytaj swój komentarz kilka razy ze zrozumieniem i jeśli potrafisz go zrozumieć to uznasz, że jest on dla dobra BUDYNKÓW. Reszte dla czytających ze zrozumieniem jest jasne!

 4. pamiętam, że gdy okazało sie że Czernecki odgapił hasło od Przetacznika to Dyzio tłumaczył że Przetacznik mówi o „Jaśle” – czyli o BUDYNKACH a czernecki mówi o ludziach…
  wczorajsza wypowiedź Czerneckiego: „jestem otwarty na współpracę dla dobra Jasła”, „Dla Jasła to bym zrobił ze szczególną przyjemnością”
  Czyli Czernecki jest otwarty na współpracę dla dobra BUDYNKÓW??? Panie Dyziu – prosimy o wyjaśnienie :)))

 5. Widzę, że komentarze powyżej wpisali sami „Jaślanie” – czyli ludzie Dyzia i Czerneckiego.
  A tekst brzmi jak -za przeproszeniem – artykuł sponsorowany :)))

 6. Widze Krzysiu też startuje, najmłodszy wśród najstarszych. Głosujmy na niego, ma dopiero 18 lat, ale liczę na to że zrobi więcej niż ci dwaj starsi panowie razem. Krzyś masz mój głos!!!!

 7. Panie Andrzeju, tylko Pan jest w stanie zrobić coś dla tego miasta, budujmy MOSiR, nowe drogi oby Pan wygrał, tak trzymać!!!!!!!