Informacje

Strażacy z Szebni nie dostaną „ciężkiego” Jelcza z jasielskiej komendy

NASZ TEMAT

Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Szebniach czują się zawiedzeni po tym, jak komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zdecydował o przekazaniu wysłużonego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który ma być wycofany z podziału bojowego jasielskiej komendy, do jednostki OSP z terenu powiatu rzeszowskiego.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Ciężki samochód gaśniczy na podwoziu Jelcz.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na przełomie listopada i grudnia do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jaśle przyjechał nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Kerax, który ma zastąpić wysłużonego Jelcza. Kilkunastoletni, choć nadal sprawny pojazd, zamiast na złom miał trafić do jednej z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu jasielskiego. Jednak komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wydał decyzję, że pojazd ten ma być przekazany do powiatu rzeszowskiego, konkretnie wskazując jednostkę OSP z Sokołowa Małopolskiego.

Komendant wojewódzki ma takie prawo i z tego skorzystał. – komentuje st. bryg. Wiesław Latoszek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. – Patrząc na całość województwa podkarpackiego stwierdził, że ten samochód znajdzie lepsze wykorzystanie swoich walorów techniczno-taktycznych w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokołowie Małopolskim. Na dzień dzisiejszy przygotowujemy jeszcze pewne analizy, które mają być przekazane do komendy wojewódzkiej.

Starego Jelcza chcieli przejąć od kolegów z Jasła ochotnicy z Szebni. – Ta sprawa była poruszana na zebraniu wiejskim, poruszała ją rada sołecka, odbyło się również spotkanie ze strażakami. Również administracja gminy Jasło była żywo zainteresowana tą sprawą. – mówi Wojciech Piękoś, radny gminny z Szebni. – Wójt Stanisław Pankiewicz wystosował pismo do komendanta powiatowego PSP, w którym zwrócił się o przekazanie tego wozu do OSP Szebnie deklarując, że w zamian za przekazanie tego wozu gmina przekaże określoną kwotę pieniędzy za ten samochód.

Tamtejsza jednostka do 2012 roku ma zostać włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jest też specyficznie umiejscowiona: na granicy powiatu jasielskiego i krośnieńskiego, które łączy droga krajowa nr 28 oraz w pobliżu dużych zakładów Grupy Nowy Styl. Dlatego też przy każdego rodzaju zdarzeniach ma być punktem wsparcia dla działań ratowniczych podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną.

Stary samochód – ponad trzydziestoletni – naprawdę wysłużony, nie spełnia wymogów, które trzeba byłoby spełnić. – zaznacza Piękoś.

Strażacy, choć nieoficjalnie, czują się zawiedzeni taką decyzją i zarzucają komendantowi powiatowemu „nie interesowanie się” sprawą.

Tutaj się nie zgodzę z takim stwierdzeniem, że Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle nic nie zrobiła. Naszym dążeniem, tak jak wcześniej, było również to, żeby ten samochód został na terenie powiatu jasielskiego. – powiedział Wiesław Latoszek. – Trzeba nadmienić, że PSP na terenie województwa podkarpackiego z Regionalnego Programu Operacyjnego wzbogaciła się o kilkadziesiąt samochodów i samochody, które są wycofywane z poszczególnych komend miały trafić czy to na teren własnego powiatu bądź na teren sąsiedniego. Akurat w naszym przypadku tak się stało i taka jest decyzja komendanta wojewódzkiego, że samochód zostanie przekazany do powiatu rzeszowskiego.

Nieoficjalnie mówi się też, że decyzja o przekazaniu wozu poza teren powiatu jasielskiego jest ostateczna, ponieważ komendant powiatowy, który w najbliższych miesiącach miałby ubiegać się o stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP, nie będzie chciał w takim przypadku sprzeciwić się swojemu przełożonemu.

Jestem zaszokowany takim stwierdzeniem. Ja nic o tym nie wiem. – broni się Latoszek. – Moją rolą jest to, aby zadbać, żeby dobry sprzęt o dobrych parametrach znalazł się na terenie powiatu jasielskiego. Dotychczas się nam to udawało.

Gdyby nie udało się nakłonić komendanta wojewódzkiego do zmiany decyzji, strażacy będą szukali innej możliwości pozyskania do Szebni samochodu o podobnym roczniku i przybliżonych walorach techniczno-taktycznych. – Żeby był wzmocnieniem gotowości bojowej jednostki, gminy, ale przede wszystkim całego powiatu. – podkreśla Latoszek.

Termin przekazania wozu bojowego do Sokołowa Małopolskiego mija dzisiaj, jednak jasielska komenda zwróciła się z prośbą o przesunięcie tego terminu. Powód? … wada producencka w nowym samochodzie.

Z racji tego, że producent wykonał pewną pracę w sposób nieprawidłowy, ten samochód jest na dzień dzisiejszy wycofany. W tej chwili są ściągane z Francji odpowiednie podzespoły. Praktycznie 90 procent tych części jest, jeszcze jedna drobna rzecz ma przyjść. Samochód jedzie do Krakowa w przeciągu krótkiego – mam nadzieję – okresu czasu. Zostanie naprawiony, wraca i jest wstawiany do podziału bojowego. – wyjaśnia Wiesław Latoszek.

Damian Palar, Daniel Baron
redakcja@terazjaslo.pl

Czytaj również:
[04.12.2010] – „Wysłużonego Jelcza zastąpi nowoczesny wóz gaśniczy”

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Strażacy z Szebni nie dostaną „ciężkiego” Jelcza z jasielskiej komendy”

 1. trendy masz rację w Szebniach powstał układ Rozmus, Rybka,Piękoś, Pankiewicz, Orzech i teraz chcą pokazać jak działa nowy marny dyrektorek szkoły zamiast robić coś dla OSP w Szebniach. Hańba. Młodzi Szebnianie trzeba to szybko zmienić, żeby się z Nas nie śmiali inni, że w Szebniach mieszka sam PIS

 2. Strażaki wy chcecie mieć samochód a kto ma za tym latać jak wasz prezes z proboszczem kolęd sobie słucha w szkole. A tak apropo to cyrk w tej szkole Ryba. Rozmus Olunia Piękoś, Stasiu Wójt ale jury PISOWSKA wiocha

 3. Piękoś nigdy nie był w PISie, Ala Zając także więc się odpier… od tej partii! Bo tam są sami uczciwi ludzie!

  – Masz ocenę celującą za poglądy.
  Wspomnij jeszcze innych z tej cudownej partii

 4. Piękoś nigdy nie był w PISie, Ala Zając także więc się odpier… od tej partii! Bo tam są sami uczciwi ludzie!

 5. ale jaja o jakiegos starego jelcza taka afera, z tego co wczesniej wyczytałem to inne OSP w powiecie dostają nowe super wozy, bo ktoś o to chyba dba, a tu o starego Jelonka sie biją co on taki do muzeum techniki go wstawić a nie do słuzby, jaja jak balony, w Skołyszynie super wóz nowa remiza w Brzyskach również a wy ludziska tyle problemów robicie, co wy pasjonaci antyków, za rok bedziecie płakać ze jelcz stary i nie odpalił w zimie, to się nadaje na komedie w stylu Barei.

 6. no prosze jaki rozgłos nawet komentarze zostają namierzane przez pewne władze strażackie! jest wolnosc słowa i każdy może pisac co chce. a ,,oszustwa” muszą byc wyjasniane dogłebnie nie bedzie mydlenia oczu!!

 7. chodziło mi o starego stara zawsze był sprawny to właśnie kamaz nie wyjechał na akcję bo tak o niego dbacie

 8. jasne ze zawsze ktoś dbał o kamaza emeryta bo zawsze sie dba o swoje a skoro twierdzisz ze paru pijaczków jeździ na akcje to udowodnij to a nie jak pies z czyjegoś polecenia walisz komentarze mysląc ze kogos zdenerwujesz hahaha (…)

 9. A wy lejecie do niej z własnej kieszeni napewno. 100% i co jeszcze robicie z własnej kieszeni może tego grata też tankujecie. A tak apropo niewyjechania to stary samochód zawsze był spawny bo ktoś za niego odpowiadał i dbał żeby był gotowy. Wy teraz dbacie o to żeby być bo kasa jest z każdej akcji nie tak jak dawniej za darmo dla idei jeżdżono. Dzisiaj przejęła to rozrośnięta rodzinka z prezesem paru drobnych pijaczków i nawet auto nie odpali niestety taki jest. Sami swój skrót odczytujecie jako Ochotnicze stowarzyszenie pijaków

 10. skoro jest gminna to zabierajcie ja z remizy i odsniezajcie za free przeciez nikt niema za to placone poza tym lal bys do niej ze swojej kieszeni ciekawe ?? skoro wiejska bierzcie :)

 11. DO ROBIN samochód nie wyjechał raz do pożaru w naszej miejscowosci własnie dlatego ze jest taki wiekowy obsada była ale samochodu nie bedą pchac do akcji a jeżeli chodzi o ELO TO MASZ RACJE ŻE KOMENDANT WOJEWÓDZKI PAN SZABLEWSKI DYSPONUJE GDZIE MAJĄ ISC POSZCZEGÓLNE SAMOCHODY I O NIEGO WŁASNIE CHODZI i jestes w błedzie że dysponuje samochodami z PSP które idą na osp on tylko dysponuje samochodami z PSP które idą do innej PSP a nie jak tym razem do OSP bo samochodami OSP dysponuje i decyduje SENATOR KONIECZNY.

 12. nie odsnieżarka tylko dmuchawa nie jest wiejska tylko jest na stanie straży jak nie jesteś w temacie to zamknij pośladki i niemiałcz!

 13. wow jaki spostrzegawczy jestes wszu=yscy wiedzą ze to zalezy od komendanta wojewódziego i tak własnie piszą tylko ty cofnołes sie w rozwoju i trudnosc sprawia ci czytanie

 14. co zrobicie rusek nie pojedziecie gasić pożaru to żadna nowość przecież już się wam zdarzało i tonie koniecznie daleko nawet do Szebni nie daliście rady dojechać. Potem lalacie za jakąś jałmużną po wsi żeby się wybielić i wynagrodzić pogorzelcom straty w majątku. A i jeszcze jedno dlaczego na waszym marnym kalendarzu który corocznie wpychacie ludziom jest zdjęcie „Strażaka” z odśnieżarką skoro ona jest wiejska a nie wasza strażacka. Kolejna prywata

 15. A czy wy krzykacze wiecie wogole ze to gdzie pojdzie ten Jelcz nie zalezy od Komendanta w Jasle?? Kazdy wycofywany z podzialu samochod z terenu wojewodztwa jest do dyspozycji komendanta wojewodzkiego i to on podejmuje decyzje gdzie dany woz zostanie przekazany.

 16. bedzie powód odwdzieczymy sie napewno komendantowi wojewódzkiemu. chłop juz wisi na koncówce w województwie to trzeba lizac tu i tam zeby pozostac na stołku ale ta sztuka za ten przekręt sie nieuda:P

 17. Te OSP pogadaj ze Skowronem, Piękosiem, Pankiewiczem, Gorgoszem, Rzońcą Zającową co się dziwisz że Starosta ma w dupie PIS-owską wieś. Tu wszyscy byli za PIS-em to teraz żale do PIS-u. Nie rozumiem jakbyście to auto dostali to by była zasługa kogo, Rzońcy, Zająców Kurowskiej czy może Piękosia a może Waszego pożal się Boże duszpasterza. Pomaga strażakom duchowo i za to mu dali order to niech teraz pomoże finansowo chyba nachapał po kolędzie to ma z czego. Opłatek odwołajcie już będziecie mieć na koła straszaki marne, włazid…

 18. Co na to Pan Starosta i Rada Powiatu, na których spoczywa obowiązek zapewniania bezpieczeństwa na terenie powiatu. Pozbywać się dobrego samochodu na inny powiat to przesada. Przecież Powiat Jasielski prawdopodobnie partycypował w dofinansowaniu zakupu sprzętu dla KP PSP Jasło. Czy teraz pomoc dla KP PSP Jasło będzie z innego powiatu? Jeżeli komendanci PSP nie dbają o jednostki OSP ze swojego terenu to po co ich dofinansowywać? Niech korzystają jedynie z budżetu państwa. Jednostki OSP są na garnuszku samorządów i jakoś sobie radzą, choć powinny być w znacznej mierze dofinansowane z budżetu państwa, bo w przypadku kataklizmów to tylko na nich można liczyć.

 19. zrobcie bal noworoczny zaproscie zajacowa przyjaciela rodziny kicakow piekosia czytaj „slugusa” kurowska to moze wam zalatwia maszynu dla osp HEHEHE i jeszcze karciarza wacusia to moze wam cos wygra kasy

 20. niestety szebnie zawsze lizaly d…. pis nawet odbylo sie spotkanie przedwyborcze pan ,,,,, naobiecywal a teraz lipa ale tak to jest trzymac z pis heh

 21. WSTYD! WSTYD ! I JESZCZE RAZ WSTYD PANIE KOMENDANCIE WOJEWÓDZKI nie robi sie takich myków przed zmianą stanowiska ale kampanie wyborczą zrobi srodowisko gminne. zawsze miejsce znajdzie sie dla pana w osp:):)

 22. Napewno telewizja wszystko wyjaśni. Może zacznijcie w tym OSP wyjaśniać kto zawalił z waszej strony. Może Pan Prezes wiecznie wszędzie spóźniony. Kasy za powodzie też nie dostaliście bo ktoś zawalił, nawet honorowy obywatel Gminy jasło wam nie pomógł a zresztą po co wam ten samochód nie lepiej nie mieć żadnego więcej miejsca w remizie, więcej chętnych na karty wejdzie w zimne wieczory i noce. Władza was olała i będzie nadal olewać aż znowu będziecie potrzebni do wyborów.

 23. trzeba sie starac o kase z gminy i z ue a nie brac jakiegos starego grata nie twierdze ze auto jest zle ale zobaczcie na inne wioski jakie auta maja np brzyska hankowka samokleski

 24. to bylo pewne obracam sie w srodowisku osp szebnie i wiem ze nikt ie latal i nie staral sie o to auto powiem tak staruchy na ameryture dajcie wrescie szanse mlodym

 25. latoszek to dba o dobre jadlo +w…. a nie o o osp chyba ze cos……. da…… goscia juz dawno powinni wypi….. z strazy za przek…..ktore dawal zaca sluzbe PRZYKLADOWO jak on to gada

 26. Pan Szablewski KOMENDANT WOJEWÓDZKI PSP uznał ze lepiej [przekazac jelcza na swój teren to i w wyborach go ludzię poprą taktyczny przekret wyborczy ale mam nadzieje ze telewizja wyjasni tą sytuacje bo juz kontaktowała sie z OSP SZEBNIE.

 27. Czyli krótko mówiąc gdy władza potrzebowała tych z Szebni obiecywała. Gdy jest po wyborach ma ich tam gdzie kura nosi jajo. Oj nieładnie władzo sympatyzująca z PiS. A Pan Komendant jak wiele osób twierdzi lubi takie sytuacje – obiecać nic nie kosztuje!

 28. Zgodnie z ustawa o ochronie p.poż. zbędny sprzęt PSP ma NIEODPŁATNIE przekazać jednostką OSP. A więc gminy za przekazany sprzęt jednostce nie powinny płacić. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na dofinansowanie zakupu nowego samochodu.

 29. wstyd to jest że jednostki Ksrg od dawna w systemie nie mają czym jeżdzić,,,,,,a jednostki które wyjeżdzają dwa razy w roku mają nowiutkie samochody,,,,,,,,,

 30. Wstyd będzie Panie komendancie, jak wóz wezmą nam z powiatu.
  Kto to widział, żeby komendant o takie podstawowe rzeczy nie powalczył lub nie miał wpływu.