Kultura | rozrywka | edukacja

Studnia Kulturalna JDK: spotkanie z „Panem Tadeuszem”

Spotkanie z epopeją narodową – „Panem Tadeuszem”, było tematem kolejnego spotkania z cyklu „Studnia Kulturalna JDK”, które odbyło się w miniony piątek (18 lutego br.) w Jasielskim Domu Kultury. O narodowym poemacie opowiadał Czesław Drąg.

Fot. Jasielski Dom Kultury
Czesław Drąg. Fot. JASIELSKI DOM KULTURY

Prelegent jest właścicielem unikalnej kolekcji egzemplarzy „Pana Tadeusza”, począwszy od wydań XIX – wiecznych po współczesne. Na jego bogatą kolekcję, której część zaprezentował podczas spotkania, składają się wydania polsko- i obcojęzyczne, w wersjach papierowych i elektronicznych, na starych płytach winylowych, kasetach i najnowszych nośnikach. Czesław Drąg z wielką swadą opowiadał o narodowej epopei, a słuchaczy ujął nie tylko ogromną wiedzą i oratorskim talentem, ale także piękną polszczyzną ze staropolskimi wtrąceniami, która podkreślała nastrój spotkania i wprowadzała słuchaczy w klimat epoki.

Prelegent przygotował dla słuchaczy zagadki, np. czytał fragmenty inwokacji w obcych językach, a widzowie mieli odgadnąć, jaki to język, z czym zresztą poradzili sobie koncertowo rozpoznając w obcobrzmiących frazach tak trudne do rozpoznania języki jak esperanto czy chorwacki. Dodatkową atrakcją przygotowana dla uczestników spotkania była teatralna inscenizacja, w której uczestniczka zajęć teatralnych JDK odczytała fragment „Pana Tadeusza” poświęcony parzeniu kawy, i po chwili wszystkim gościom podano kawę wraz z ciastkiem. Lekką i przystępną formę przekazu literackich treści podkreśliły m.in. anegdoty na temat „Pana Tadeusza”, które Czesław Drąg przez lata gromadził. Po spotkaniu kolekcjoner udostępnił gościom swą kolekcję już do bezpośredniego oglądu, oraz odpowiadał na pytania zebranych.

Czesław Drąg jest mgr. pedagogiki kulturalno – oświatowej, od 23 lat związany jest zawodowo z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie. Obecnie pełni funkcję kierownika upowszechniania sztuki i współpracy z samorządami.

Spotkanie prowadziła Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE