Informacje

Załoga „Gamrat-u”: wyraźne nie dla Lentexu!

Lentex wchodzi w decydującą fazę prywatyzacji Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. w Jaśle. Przeciwko przejęciu pakietu większościowego akcji od Skarbu Państwa przez spółkę z Lublińca ostro sprzeciwia się załoga jasielskiego przedsiębiorstwa. Dzisiaj rano ponownie manifestowali swoje niezadowolenie z przebiegu procesu prywatyzacyjnego prowadzonego przez resort Skarbu Państwa.

Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron
Więcej zdjęć z dzisiejszej pikiety w naszej FOTOGALERII (kliknij na zdjęcie).
Fot. © terazJaslo.pl / DANIEL BARON

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, mimo protestów pracowników i interwencji lokalnych władz samorządowych, a nawet parlamentarzystów ziemi podkarpackiej, w czwartek doszło do podpisania przez ministra Aleksandra Grada umowy warunkowej na sprzedaż udziałów Skarbu Państwa w jasielskich Zakładach Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. firmie Lentex S.A. z siedzibą w Lublińcu.

Na reakcję załogi, która od początku procesu prywatyzacyjnego „Gamrat-u” sprzeciwia się przejęciu przedsiębiorstwa przez Lentex, nie trzeba było długo czekać. Dzisiaj rano kilkuset pracowników pojawiło się, mimo opadów deszczu, przed bramą zakładu, aby ponownie przedstawić swoje postulaty.

„MSP – ujawnijcie nasze gwarancje. Pozwólcie nam pracować”, „Nie dyskryminujcie Podkarpacia. Stop bezrobociu – Jasło już 18,5%”, „Zgoda ministra Grada – to zdrada”, „Umowa warunkowa – dlaczego? Bo biedny dostaje bogatego!!!”, „Żądamy inwestora z kasą i klasą. Nie jest nim Lentex” – takie hasła towarzyszyły dzisiejszej pikiecie.

Pracownicy „Gamrat-u” skierowali do ministra Aleksandra Grada z prośbą o szybką informację dotyczącą zapisu umowy warunkowej odnoszącego się do gwarancji pracowniczych.

„Dlaczego nie dokonano w 2011 roku aktualizacji wyceny Gamrat-u sporządzonej w 2009 roku? Jaka jest struktura finansowania akcji Gamrat-u przez Lentex i jaki jest udział kredytu w tej strukturze? Jakie gwarancje rozwoju naszej firmy zapewnił pan w pakiecie inwestycyjnym? Dlaczego minister Skarbu Państwa nie chce dać szansy załodze na inny sposób prywatyzacji, korzystniejszy z punktu widzenia firmy i pracowników, na przykład poprzez akcjonariat pracowniczy, giełdę papierów wartościowych lub innego wiarygodnego inwestora?” – zwrócili się ponownie z pytaniami do szefa resortu Skarbu Państwa.

PiS: wyrażamy głębokie obawy

Przeciwko pochopnej prywatyzacji „Gamrat-u” protestuje również miejski i powiatowy zarząd Prawa i Sprawiedliwości w Jaśle. W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu sygnowanym przez Witolda Lechowskiego i Bogdana Rzońcę czytamy m.in.:

„Jesteśmy zdumieni pośpiechem i brakiem przejrzystości działań w procesie prywatyzacji. Zakład oraz wybudowane przy nim osiedle stanowią znaczną część majątku Jasła i są dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców regionu i wielu pokoleń Jaślan.

Wyrażamy głębokie obawy w stosunku do inwestora Lentex S.A., ponieważ  firma nie jest wiarygodnym podmiotem na rynku, a część swojej działalności opiera na kapitale wschodnim.

Prywatyzacja Gamratu jest kolejnym przykładem na to, że rząd polski nie liczy się z opinią ludzi oraz zdesperowanych obawami, co do swojej przyszłości pracownikami, prowadząc politykę uzależniania polskiego kapitału od rynków wschodnich” – czytamy.

Działacze lokalnego PiS-u zaapelowali również do przedstawicieli władz samorządowych: burmistrza miasta Andrzeja Czerneckiego oraz starosty jasielskiego Adama Kmiecika o podjęcie skutecznych działań mających na celu powstrzymanie gospodarczej degradacji miasta i powiatu:

„Śmiemy twierdzić, że przedwyborcze i powyborcze wizyty w Jaśle ministrów Jana Burego, reprezentującego Skarb Państwa oraz Mieczysława Kasprzaka, reprezentującego ministerstwo gospodarki są pozornym docenianiem władz i faktycznym osłabianiem potencjału gospodarczego naszego subregionu. Pytamy publicznie, co jeszcze można sprzedać w Jaśle? Może Pektowin, może ZMKS jasielski, może jasielski szpital?”

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Załoga „Gamrat-u”: wyraźne nie dla Lentexu!”

 1. Wcześniej zwolnienie 1000 osób nie spowodowało upadku Gamratu, to teraz 200 osób zwolnionych spowoduje?. Straszą Was związkowcy, bo boją się o własne stołki. Patrzcie jak teraz krzyczą – na całą Polskę, a wcześniej było po ich myśli? Przyszła kryska na Matyska. Pamiętaj związkowcu nie rób drugiemu co tobie nie miło.

 2. O co tu tyle zamieszania. Dotychczas zwolniono z powodów ekonomicznych ok. 1000 pracowników i ani mru, mru. Teraz problem na całą Polskę, bo jest perspektywa zwolnienia tylko 200 pracowników. Przecież widać jak na dłoni o co chodzi. Teraz zwolnienia dotyczyć będą tych „najbardziej pracowitych” pod skrzydłami związków zawodowych. Oczywiście najgłośniej krzyczą w świeżo powstałym związku – KADRZE. Oby jak najszybciej odeszli i nie siali zamętu. Chcemy spokojnej pracy. ŻEGNAJCIE!.

 3. Na przejeciu ZTS GAMRAT przez Lentex stracą;
  – Zarząd – Lentex postawi tam swoich ludzi,
  – zwiazkowcy, którzy mieszali a za nic nie odpowiadali,
  – przedstawiciele handlowi , bo przecież Lentex ma swoich
  – zostanie znacznie odchudzony biurowiec.
  Przecież wszyscy ludzie pracujący na produkcji bedą produkować dalej.
  Po przejeciu mozemy być zdziwieni, jak w ciagu 2 lat zyski netto GAMRAT-u wzrosną np do 13 milionów złotych?

 4. Sprzedaż owego zakładu prowadzi do pogorszenia sie i tak złej sytuacji w Jaśle. Zakład, który jeszcze kiedyś był monopolem na swoim rynku dziś jest sprzedawany za bezcen, nie gwarantując żadnych pozytywnych przesłanek pod adresem pracowników i społeczności jasielskiej!

  Razem z zakładem Gamrat dziś również sprzedawani są ludzie, którzy poświecili swoje życie i zdrowie na rozwój firmy, osiedlając, mieszkając, pracując pokoleniowo w owej firmie.

  18,5% bezrobocia niebawem zmieni się w 25-30%, a cały kapitał oraz sprzęt znajdzie swoje miejsce na wschodnich rynkach.

  Z ubolewaniem patrze jak dziś ludzie, których noga nigdy nie postała na ziemi jasielskiej podejmują wiążące decyzje w sprawie gdzie ludzki byt nie jest brany pod uwagę .