Informacje

Zgoda UOKiK-u na przejęcie jasielskiego „Gamrat-u”

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Zakłady Lentex kontroli nad Zakładami Tworzyw Sztucznych Gamrat – podała w poniedziałkowym komunikacie prasowym rzecznik prasowy Urzędu Małgorzata Cieloch.

Gamrat. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Fot. archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce”. – czytamy w komunikacie.

Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oznacza, że zostały spełnione wszelkie wymogi umowy warunkowej zawartej przez spółkę Lentex z siedzibą w Lublińcu, a resortem kierowanym przez Aleksandra Grada w sprawie nabycia 85 procent udziałów w jasielskich Zakładach Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. od Skarbu Państwa.

Lentex zobowiązał się w umowie, że w okresie trzydziestu miesięcy od momentu przejęcia pakietu akcji do prowadzenia podstawowej działalności gospodarczej Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A., inwestowania w jasielskie przedsiębiorstwo oraz utrzymanie zatrudnienia na poziomie co najmniej sześciuset pięćdziesięciu etatów (w tym głównie związanych bezpośrednio z produkcją).

Przeciwko przejęciu pakietu większościowego akcji protestuje załoga firmy. W najbliższą środę do Ministerstwa Skarbu Państwa w Warszawie mają się udać przedstawiciele czterech związków zawodowych działających w „Gamracie” oraz jasielscy samorządowcy, którzy w obecności Rad Nadzorczych obu spółek oraz przedstawicieli resortu chcą rozmawiać o przyszłości spółki po jej prywatyzacji.

Jasielski „Gamrat” jest obecnie światowym potentatem w produkcji m.in. wykładzin oraz materiałów budowlanych z PVC i polietylenu, przeznaczonych głównie na potrzeby budownictwa infrastrukturalnego oraz użyteczności publicznej.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Zgoda UOKiK-u na przejęcie jasielskiego „Gamrat-u””

 1. Zgadzam się z vv, przedstawiciele Solidarność i Chemik to sprzedawczyki, takich jak Wy powinno się wyrzucić… przez 2 lata nie zrobili kompletnie nic, a ludziom wciskali kit, że prowadzą negocjacje. Wysyłali pisma, ciekawe gdzie, do szuflady swoich biurek? Dlatego teraz tak wyrczą na związek „Kadra”, bo im przeszkodzili w zrobieniu interesu.

 2. a co na to były prezes,a obecny dyrektor generalny, prawda, że wszystko pod kontrolą

 3. To jest wynik negocjacji ZZ Solidarność, ZZ Praca, ZZ Chemik oni sobie zabezpieczyli byt ale nie na długo bo darmozjadów nie będą trzymać.

 4. Tak wyglądała władza PiS niestety. Dlatego teraz w Jaśle mamy efekty. Nie zapominajmy o drodze do nikąd, też jest ważna. Wystarczy poszukać na portalach otwarcia

 5. Gdzie były władze miasta dwa lata temu, czy rok temu? Już wtedy trzeba było działać, blokować, spotykać się z ministrem Gradem, a nie zajmować tematami zastępczymi w stylu „pseudodąb Hitlera”, skoro było wiadomo, że rusza prywatyzacja. Jak było tak pięknie, to czemu teraz jest jak jest?

 6. Co zrobiły związki? Co usłyszały od Ministra Grada? Za co powinno się je chwalić? Jaki jest pakiet socjalny? Gdzie go ustalali i czy doszedł do skutku. Ile warunków z pakietu uda się spełnić? Jak się będzie układała praca związków z nowym zarządem skoro wszystkie obelgi już na nowy zarząd padly?

 7. Zrównajcie z ziemią tą fabrykę najlepiej, wywieźcie maszyny na Słowację. W Jaśle jak mówiła jedna kobieta miliony lat świetlnych temu ” jest pięknie” Więc po co nam fabryki. Brawo związki. Cudowna praca. Lecicie wszyscy? Czy pojedyńczo?

 8. Zaorają Osiedle?
  GDZIE BYŁA POPRZEDNIA WŁADZA? NIE WIDZIAŁA CO SIĘ DZIEJE?
  :(