Informacje

Do powiatu wpłyną miliony na odbudowę infrastruktury po powodzi

Promesy opiewające na kwotę prawie sześćdziesięciu dwóch milionów złotych przywiózł w czwartek na Podkarpacie minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Gro środków przeznaczonych na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej przez ubiegłoroczne powodzie, trafi do samorządów powiatu jasielskiego.

Jerzy Miller
Jerzy Miller, szef resortu spraw wewnętrznych.

Wręczenie promes
Od lewej: wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, starosta jasielski Adam Kmiecik oraz poseł Marek Rząsa.
Fot. terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Są to środki, które przyznajemy na podstawie protokołów weryfikowanych strat w ubiegłorocznej powodzi. Kryterium podstawowe: ma to być więcej niż pięć procent zniszczeń w danej jednostce. Tak naprawdę są to pieniądze, które należą się wszystkim jednostkom, które ucierpiały przy klęskach żywiołowych, ponieważ tutaj nie tylko jest powódź, ale mogą być na przykład gradobicia czy zniszczenia poczynione przez wiatr. – powiedziała Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki.

W lutym bieżącego roku do naszego regionu trafiło z budżetu państwa blisko 96 milionów złotych.

W ramach drugiej transzy dofinansowanie trafi do 118 jednostek samorządu terytorialnego z województwa podkarpackiego (powiatów, miast, gmin i samorządu wojewódzkiego). Środki przekazane samorządowcom mają być wykorzystane na m.in. odbudowę dróg, mostów oraz infrastruktury komunalnej, zniszczonych podczas majowej i czerwcowej powodzi, jaka nawiedziła nasz region w ubiegłym roku.

Najwyższe wsparcie w wysokości 3,3 miliona złotych trafiło do powiatu jasielskiego. Jak powiedział portalowi starosta jasielski Adam Kmiecik kwota ta zostanie przeznaczona na odbudowę dwóch odcinków dróg powiatowych: Krempna – Polany oraz Kąty – Desznica – Świątkowa Wielka – Świątkowa Mała (z pominięciem fragmentu „przez las”, który jest mało użytkowany).

Dzisiaj formalnie otrzymaliśmy na piśmie promesę, czyli przyrzeczenie tego, że środki zostaną sprowadzone. Oczywiście już wcześniej wiedzieliśmy, że będą więc przygotowania do przetargu już zostały zrobione. Drogi zostały zinwentaryzowane, specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest, także po formalnym wprowadzeniu promesy do budżetu możemy uruchamiać przetarg. Jeżeli wszystko pójdzie bez żadnych nadzwyczajnych przeszkód to myślę, że około 20 sierpnia powinny się zacząć roboty na tych drogach. Zostaną odnowione nawierzchnie dróg. Odbudowa w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych ma to do siebie, że nie można dokładać nowych elementów tylko stara infrastruktura powinna być odtworzona w tym zakresie, w jakim była. – powiedział.

Starosta jasielski liczy jednocześnie na pozytywne rozstrzygnięcie przetargów. – Mamy nadzieję, że kwota nie zostanie w pełni wykorzystana, że w przetargach uda się uzyskać niższą kwotę. Jest zapewnienie, że to co nam zostanie, będziemy mogli przeznaczyć na jeszcze jedno zadanie w powiecie jasielskim. – dodaje Adam Kmiecik.

Promesy opiewające po milionie złotych każda odebrali dzisiaj burmistrz miasta Jasła Andrzej Czernecki oraz burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzata Salacha.

W Jaśle pozwoli to na odbudowę zniszczonych rowów odwadniających. – Dla nas jest to jeden z największych problemów odprowadzenie wód powierzchniowych z terenu miasta. Te rowy od lat nie były utrzymywane w dobrym stanie. Myślę, że te pieniądze skutecznie pozwolą na poprawę tego stanu. – mówi Andrzej Czernecki.

Z kolei burmistrz Małgorzata Salacha planuje odbudowę drogi gminnej w Sieklówce, łączącej miejscowość z drogą powiatową. – Myślę, że po przetargu dość duży odcinek uda nam się zrobić. Cieszę się, bo mieszkańcy od lat oczekują na tą drogę, bardzo dużo osób uczęszcza tą drogą. – powiedziała.

Dwie drogi z promesy w wysokości 650 tysięcy złotych planuje odbudować wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz. Chodzi o odcinki biegnące przez miejscowości: Bierówkę i Osobnicę.

Myślę, że w jakiś sposób zrekompensuje to straty jakie gmina poniosła. Odnowa tych dróg i poprawa życia mieszkańców na pewną będą widoczne. W tych miejscowościach zostaną wykonane nawierzchnie asfaltowe. W zdecydowany sposób poprawi się stan dróg na terenie naszej gminy. Myślę, że do miesiąca czasu ruszą przetargi i zdążymy spokojnie zrobić. – powiedział samorządowiec.

Pół miliona złotych na odbudowę zniszczonej infrastruktury otrzymała gmina Dębowiec.

Są to środki przeznaczone na usuwanie skutków powodzi, która miała miejsce w 2010 roku. Zostały nam jeszcze dwie dosyć duże drogi zniszczone w Dębowcu i w Dobryni, drogi dojazdowe do budynków. Jak otrzymamy promesę, natychmiast przystąpimy do przetargu, wyłonienia firmy. Jesteśmy dobrze przygotowani jeżeli chodzi o wykorzystywanie tych środków. W ostatnich latach nawiedzały nas powodzie, otrzymywaliśmy duże środki. Dzięki temu udało się poprawić infrastrukturę. Pracownicy doskonale sobie z tym radzą także jesteśmy jednymi z pierwszych, jeżeli chodzi o procedury przetargowe. – powiedział Zbigniew Staniszewski, wójt gminy.

Gmina Krempna otrzymała promesę w wysokości 330 tysięcy złotych.

Są planowane drogi gminne może do terenów bardzo słabo zaludnionych, ale bardzo cennych przyrodniczo. Jedna droga prowadzi do Huty Polańskiej tam, gdzie jest odnowiony kościół zniszczony w czasie II wojny światowej, gdzie odbywają się dwa odpusty: w lipcu i listopadzie. Bardzo dużo ludzi przyjeżdża i myślę, że ta droga będzie poprawiona. Również inne dwa odcinki, bardzo niezbędne i potrzebne na dzień dzisiejszy, w kierunku Huty Krempskiej i prawdopodobnie w Myscowej. – mówi Kazimierz Miśkowicz, wójt gminy.

Dodaje jednocześnie, że te środki są o tyle niezbędne, że „gmina o bardzo małych dochodach nie posiada własnych środków na odbudowę i modernizację dróg gminnych, w tym przede wszystkim dróg zniszczonych w wyniku powodzi”.

Promesę w tej samej wysokości otrzymała także gmina Tarnowiec. Jak poinformował nas gospodarz samorządu Bogusław Wójcik, środki zostaną wykorzystane na remont dwóch odcinków dróg przebiegających przez miejscowości: Łubno Opace i Glinik Polski.

To drogi o długości ponad kilometra każda z nich, łączące osiedla wiejskie z głównymi drogami powiatowymi. Także dla tych ludzi to jest dosyć istotne. W przypadku jakichkolwiek opadów te drogi są niszczone w znacznym stopniu, więc te pieniądze pomogą. Przetargi ruszą jak najszybciej, jak tylko przygotujemy dokumentację przetargową. – powiedział Bogusław Wójcik.

W gminie Brzyska całkowity remont zniszczonej przez powódź nawierzchni asfaltowej zostanie przeprowadzony na dwóch drogach: „do Koniecznego” w Dąbrówce i Wróblowa „przez wieś”. Wójt Rafał Papciak odebrał promesę opiewającą na 165 tysięcy złotych.

Te pieniądze z Funduszu Solidarności są nam niezbędne, ponieważ polityka gminy jest skierowana na pozyskiwanie wszelkich środków pozabudżetowych. Myślę, że wykorzystamy z pewnością w stu procentach otrzymane pieniążki. To są odcinki po zeszłorocznej powodzi dosyć mocno zniszczone. Co prawda w naszej gminie pozostaje jeszcze bardzo wiele dróg do zrobienia, które niestety nie zostały zgłoszone w zeszłym roku, nie ma na nie protokołów, dlatego bazujemy na tych dokumentach, które mamy. – powiedział Papciak.

Z kolei gminę Osiek Jasielski, która dostała 270 tysięcy złotych, czeka remont mostu nad potokiem Kłopotnica w miejscowości Zawadka Osiecka oraz remont drogi i dwóch osuwisk w miejscowości Samoklęski.

Kwota 90 tysięcy złotych jest przeznaczona na remont mostu, natomiast kwota 170 tysięcy złotych na remont drogi w miejscowości Samoklęski. Cieszymy się bardzo, iż otrzymaliśmy tą promesę, gdyż jest ona w stu procentach sfinansowana przez ministerstwo. Gmina nie musi żadnego wkładu własnego dokładać. Wiemy, że samorządy borykają się z problemami finansowymi. Także jest to na pewno dobry zastrzyk finansowy dla naszego samorządu. – mówi Mariusz Pykosz, wójt gminy.

Samorządowiec dodał, że „ta kwota na dzień dzisiejszy pokryje w osiemdziesięciu procentach zniszczenia, które dotknęły gminę Osiek Jasielski”. – Nie ukrywajmy, iż takie promesy gmina otrzymała w roku 2010, zaraz po przejściu powodzi i pierwszą transzę w roku 2011. Także realizujemy na bieżąco straty powodziowe. Oczywiście zawsze jesteśmy dobrej myśli, iż kolejne promesy też nasz samorząd otrzyma. – dodaje Pykosz.

Promesy odebrali dzisiaj także: wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura oraz zastępca wójta gminy Nowy Żmigród Radosław Kujawski.

Minister: jesteście najlepsi w kraju

Minister spraw wewnętrznych i administracji podczas przekazywania środków podkarpackim samorządowcom podkreślił ich zaangażowanie w realizację inwestycji.

Te ponad dziewięćdziesiąt milionów obiecane w lutym Państwo zamienili w około dwieście umów na odbudowę konkretnych elementów infrastruktury komunalnej. 1/3 tych umów jest skończona. Nie ma drugiego takiego województwa, które by 1/3 remontów rozliczyło do lipca. Gratuluję Państwu. Są Państwo najlepsi w Polsce. – powiedział Jerzy Miller.

Podkreślił, że przekazane w drugiej transzy środki trafią „w dobre ręce”. Minister dodał jednocześnie, że to jego ostatnia wizyta w tym roku z promesami powodziowymi.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE