Kultura | rozrywka | edukacja

„Pośród stalowych ścian własnego umysłu…”

2 grudnia 2011 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Bełdą, które koncentrowało się wokół jego debiutanckiej powieści fantastycznonaukowej Edgar.

Autor podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi pracy nad powieścią, źródłami inspiracji i zdradził tajniki fabuły. Powieść powstała poprzez rozbudowanie opowiadania pod tym samym tytułem, które zostało nagrodzone w Konkursie Literackim, zorganizowanym w ramach Światowego Tygodnia Mózgu w 2009 roku. Jak zauważył autor, konwencja science fiction pozwala zawrzeć wiele wątków dotyczących spraw uniwersalnych. Edgar, tytułowy bohater to człowiek, którego mózg umieszczono w metalowym cyborgu. Próbuje on znaleźć odpowiedź na pytanie „Co jeszcze ze mnie zostało?” W kontekście powieści narzuca się pytanie czy sam mózg decyduje o człowieczeństwie, czy być człowiekiem to odczuwać rzeczywistość i reagować na nią za pośrednictwem ciała?

Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczął w I klasie Szkoły Podstawowej w Kołaczycach, biorąc udział w Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, organizowanym corocznie od 1996 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Na pytanie o rady dla początkujących pisarzy autor odpowiedział: „Trzeba dużo czytać. Nie da się pisać bez czytania”.

Polecił również konkursy literackie jako sposób sprawdzenia swoich możliwości i zdolności pisarskich. Młodzi pisarze nie powinni się zrażać odrzucaniem powieści przez wydawnictwa. Jak stwierdził, miał szczęście, gdyż jego książkę wydrukowało czwarte wydawnictwo do którego się zwrócił. Promując swoją powieść nie lekceważy żadnego kanału reklamy, chociaż uważa, że najskuteczniejszą jej formą jest Internet, a zwłaszcza portale związane z fantastyką, gdzie można umieścić recenzje książki lub uzyskać jej ocenę.

Zainteresowania Adama Bełdy wynikają z kierunku studiów i koncentrują się wokół zagadnień związanych z medycyną, psychologią, biologią i fizyką. Lubi czytać powieści science fiction i horrory, ale nie stroni od innych gatunków powieściowych, jeśli zainteresuje go fabuła lub tematyka utworu. Co do swoich planów na przyszłość zapewnił, że zamierza nadal pisać. Być może powstanie kontynuacja Edgara, którego zakończenie jest otwarte. Obecnie jednak pracuje nad powieścią cyberpunkową osadzoną w polskich realiach. Uczestnicy spotkania – młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, mieli okazję zapoznać się z dwoma najnowszymi opowiadaniami autora o charakterze komediowym, gdyż jak zauważył, nie wszystkie jego utwory są poważne. Lubi obserwować rzeczywistość i dostrzega groteskowe sytuacje i zachowania.

Rozmowę z autorem przeprowadził Kacper Lawera – jeden z redaktorów gazetki Okulus wydawanej przez I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Spotkanie odbyło się w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE