Informacje

Jaślanie swojemu szpitalowi. „Noworoczny Dar 2012” podsumowany, zebrano blisko 34 tysiące złotych

W Jasielskim Domu Kultury odbył się w niedzielę (22 stycznia) koncert finałowy „Noworocznego Daru”. Podczas piętnastej edycji akcji charytatywnej prowadzonej na rzecz zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego dla miejscowego szpitala zebrano 33 744,35 złotych. Symboliczny czek z rąk organizatorów przedsięwzięcia odebrał dyrektor placówki Zbigniew Betlej.

Finał 15. edycji Noworocznego Daru
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Finał 15. edycji „Noworocznego Daru”

Jak podkreślił dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle „Noworoczny Dar” jest bardzo potrzebną akcją i dzięki zebranym środkom udaje się dokonywać zakupu niezbędnego sprzętu medycznego, który praktycznie codziennie jest wykorzystywany do udzielania mieszkańcom miasta i powiatu jasielskiego świadczeń medycznych na najwyższym poziomie.

Każda akcja, która skutkuje tym, że otrzymujemy środki na zakup sprzętu, jest dla nas konieczna. – mówi Zbigniew Betlej.

Zbigniew Betlej
Oprócz tego, że uzyskujemy środki na zakup sprzętu dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, to wartością akcji „Noworoczny Dar” jest to, że angażowana jest młodzież do tego przedsięwzięcia. Młodzież angażuje się poprzez koncerty, które są w szkołach, Jasielskim Domu Kultury, w zbiórkę na rzecz czegoś co jest wykorzystywane dla innych. Te środki są uzyskiwane na sprzęt, który jest wykorzystywany do leczenia innych ludzi. Uważam, że to jest najważniejsze w tej akcji.

Przez piętnaście lat organizatorom przedsięwzięcia, czyli Jasielskiemu Domowi Kultury oraz jasielskim Ojcom Franciszkanom – przy niezbędnym wsparciu miejskich placówek oświatowych – udało się zebrać ponad trzysta tysięcy złotych. Sprzęt zakupiony w ramach „Noworocznego Daru” można znaleźć na większości szpitalnych oddziałów.

Za blisko 34 tysiące złotych z jubileuszowej zbiórki dyrekcja szpitala planuje zakup aparatu HOLTERA do monitorowania pracy serca. Do transakcji brakuje jeszcze kilkunastu tysięcy złotych, które dyrekcja szpitala pokryje z własnego budżetu. Sprzęt ten będzie wykorzystywany przez personel oddziału neurologii.

Burmistrz miasta zaznaczył, że „Noworoczny Dar”, który jest akcją charytatywną o zasięgu lokalnym, ma swój niezwykły wymiar dzięki zaangażowaniu dzieci z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów oraz młodzieży szkół średnich, a także hojności Jaślan, którzy tak chętnie wspierają szpital wrzucając drobną „złotówkę” do puszek podczas ulicznej kwesty.

Pomimo różnego rodzaju zawirowań na początku wokół całej zbiórki myślę, że te piętnaście lat udowodniło, że z jednej strony jest niezmiennie wielkie serce Jaślan dla szpitala i z drugiej strony udało się na początku roku stworzyć taką atmosferę, w której – oprócz myślenia o szpitalu jasielskim – jest wspaniałe obcowanie z kulturą. Przygotowane przez szkoły wydarzenia kulturalne. To wszystko składa się na niezwykłość „Noworocznego Daru”. Na coś, co jest bardzo osobiste dla Jasła i bardzo piękne. – powiedział Andrzej Czernecki.

Jubileuszowa, piętnasta edycja „Noworocznego Daru” była wyjątkowa niż dotychczas. Po pierwsze, kwesta uliczna – ze względu na organizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – została przeniesiona na drugi weekend stycznia i trwała przez dwa dni (w sobotę kwestowało 34 wolontariuszy, w niedzielę – 121). Do puszek trafiło ponad 19 tysięcy złotych.

Do kwesty po raz pierwszy włączyło się również Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Kąty „Pokolenie” oraz Związek Młodzieży Wiejskiej w Kątach. W miejscowości udało się zebrać ogółem 1 864,95 złotych.

Po trzecie, występy artystyczne, w które włączyła się młodzież, rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku. Wówczas z programem „Jasełka na dworcu” wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 4. W sumie na scenie Jasielskiego Domu Kultury oraz w kościołach i poszczególnych placówkach edukacyjnych odbyły się 24 prezentacje.

O. gwardian Krzysztof Kozioł dziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację „Noworocznego Daru” za wspaniałą współpracę.

„Noworoczny Dar” ma w sobie coś szczególnego, bo angażuje młodzież i dzieci. To jest wielka wartość „Noworocznego Daru”. Dzieci i młodzież poprzez swoje przedstawienia mogą nieść przesłanie dzielenia się dobrem. To jest coś bardzo wartościowego i cennego dla „Noworocznego Daru”. Trzeba to rozwijać i pielęgnować. – powiedział.

W koncercie finałowym z programem „Kolędowanie – polski zwyczaj” wystąpili soliści i grupa artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z towarzyszeniem zespołu „Manitu”. 

O. gwardian Krzysztof Kozioł
„Noworoczny Dar” ma swoją historię piętnastu lat. Były okresy, kiedy akcja była zorganizowana z wielkim rozmachem. W tej chwili jest na miarę naszych możliwości. Być może w najbliższej przyszłości będzie więcej organizatorów, większe zainteresowanie i będą większe owoce tego. Zebrana suma jest znakiem dobroci. Oczywiście, niektórzy powiedzą, że mogło być więcej, ale przecież nie w tym mierzy się wartość daru. Wartość daru mierzy się sercem, które się wkłada. Przecież jeśli ktoś dzieli się tym, co ma, to jest to coś pięknego. Za to chciałem podziękować wszystkim mieszkańcom Jasła, ale też tym, którzy włączyli się spoza Jasła w tą akcję. Bóg zapłać.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE