Informacje

„Solidarność” przeciwko planom likwidacji jasielskiego Sanepidu

W przesłanym do naszej redakcji stanowisku Zarząd Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” wyraził swój sprzeciw przeciwko działaniom Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie dotyczącym reformy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie podkarpackim.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Według założeń restrukturyzacja miałaby polegać na likwidacji znacznej części Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz ich części laboratoryjnych. Na terenie byłego województwa krośnieńskiego „zniknęłyby” placówki w Jaśle, Brzozowie i Ustrzykach Dolnych. Ich rolę miałaby przejąć jedna stacja z siedzibą w Sanoku oraz jej filia w Krośnie.

Zdaniem „Solidarności” zmiany w strukturze Państwowej Inspekcji Sanitarnej w naszym regionie wywołają wiele negatywnych konsekwencji społecznych. Zaliczają do nich: pozbawienie zatrudnienia wielu osób o specjalistycznych wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, co spowoduje znaczny wzrost bezrobocia na tak już ubogim rynku pracy; pogorszenie bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego mieszkańców terenów, na których jest przewidziana likwidacja Stacji; ograniczenie dostępu mieszkańcom do usług oferowanych przez likwidowane, PSSE; pogorszenie dostępności i realizacji działań na linii przedsiębiorca, PSSE; ograniczenie i wydłużenie szybkości reagowania w przypadkach kryzysowych.

„Przewidziane do likwidacji Powiatowe Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne pełnią bardzo ważną rolę i znacząco wpływają na stan sanitarno – epidemiologiczny kraju i województwa podkarpackiego między innymi: tereny przygraniczne (granice ze Słowacją i Ukrainą), obfite tereny leśne z występującą na nich wścieklizną (Magurski Park Narodowy i Bieszczadzki Park Narodowy; tereny zalewowe zagrożone podwoziami, które niejednokrotnie wpływały na jakość wody pitnej i groziły wystąpieniem epidemii” – napisał w stanowisku Przewodniczący ZR Podkarpacie NSZZ „Solidarność w Krośnie Tadeusz Majchrowicz.

Związkowcy zaznaczyli również, że tak drastyczna reforma nie dotknęła Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w żadnym innym województwie. Zaapelowali również Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie o dokonanie dogłębnej analizy projektu pod nazwą „Założenia do reformy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie Podkarpackim”.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle lek. med. Dariusz Pomprowicz nie chciał się wypowiadać w tej kwestii. Odesłał nas do starosty jasielskiego.

Trudno jest komentować coś, czego nie ma. Nie będę wypowiadał się na temat likwidacji. – powiedział portalowi regionalnemu terazJaslo.pl Adam Kmiecik. – Po wystąpieniu związkowców zwróciłem się do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z pismem o przedstawienie całej sytuacji. Jak będę znał całą sytuację to wtedy będę komentował. Natomiast wiem, że terytorialność stacji ustanawia minister w drodze rozporządzenia. Czegoś takiego na razie nie ma. Myślę, że w niedługim czasie wojewódzki inspektor udzieli mi szczegółowych informacji. Wtedy będę się mógł na ten temat wypowiedzieć.

Starosta dodał, że „byłoby to niekorzystne, gdyby z Jasła taka stacja zniknęła”.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle obejmuje swym zasięgiem teren miasta Jasła oraz dziewięciu gmin powiatu jasielskiego: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Solidarność” przeciwko planom likwidacji jasielskiego Sanepidu”

 1. witam
  jeżeli ktoś potrafi podważyć kwalifikacje to proszę się dokładnie dowiedzieć!! ponieważ oprócz dyrektora (lekarz ) są jeszcze osoby które również ukończyły studia!!!
  a poza tym nie zawsze mgr oznacza mądrość..
  Trzeba się zastanowić – dlaczego sanpied jest potrzebny? póki co w sklepach, zakładach komsetycznych, fryzjerskich, lokalach gastronomicznych jedyne czego się obawaiają to SANEPID – w innym wypadku będziemynic juz ich nie przetraszy…..
  a co więcej to w tym Jaśle juz nic nie zostanie…….. a Władze w Starostwie i Urzędzie Miasta będą się usmiechać…. tylko nie wiem do czego , do bogatych znajomych…..
  może warto w URZEDZIE MIASTA zobaczyc na wykształcenie tam pracujących?????
  władze w Jaśle – ROZPACZ
  kto inny pozwoliłby na sprzedanie szkoły w TRzcinicy dyrektorowi?
  stowarzyszenie absolwentów???????PARANOJA

 2. Zagospodarujmy budynek na plebanię. Zróbmy dom starców z apteką i wystarczy.

 3. a jakie to wysokie kwalifikacje posiadają pracownicy Inspekcji Sanitarnej w Jaśle? Studia kierunkowe czy Pan ma na mysli te ukończone w Podkowie Leśnej? Nie ośmieszaj się PRZEWODNICZĄCY.
  Ci ludzie zapobiegają wściekliźnie chyba że łapią wściekłe lisy.