Kultura | rozrywka | edukacja

Mały jubileusz „Soli Deo” (zapowiedź)

Koncert obchodzącego 5-lecie istnienia chóru „Soli Deo” odbędzie się 25 czerwca br. o godz. 18 w Jasielskim Domu Kultury.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Chór został założony w 2006 roku przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle i parafii św. Stanisława BM z inicjatywy dyrektora szkoły Zbigniewa Waszkiela. Nazwę „Soli Deo” przyjął z frontonu Kościoła Gimnazjalnego, dedykując śpiew samemu Bogu. Dyrygentką mieszanego, 40-osobowego chóru od początku jest Monika Twarduś (tylko na jeden semestr w ubiegłym roku zastąpiła ją Anna Cisoń). W latach 2006-2010 opiekę nad chórem sprawował ks. Andrzej Sroka, obecnie – ks. Łukasz Mariuszyc. Przez 5 lat istnienia przez chór przewinęło się około 150 wykonawców.

W zróżnicowanym repertuarze „Soli Deo” ma m.in. utwory patriotyczne i religijne, w tym: części stałe mszy, pieśni wielkopostne, kolędy i pastorałki oraz piosenki religijne. Śpiewa pieśni w układzie czterogłosowym, uświetniając ważniejsze uroczystości religijne i szkolne w Jaśle i powiecie.

Chór „Soli Deo” jest doceniany nie tylko we własnym regionie. Zdobywa laury i wyróżnienia w konkursach wojewódzkich i krajowych. Wygrał m.in. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie i Podkarpacki Przegląd Chórów – Pieśni Pasyjnych w Radymnie. Ostatnio – 2 czerwca br. – zdobył w Krakowie III miejsce w kategorii Chóry Młodzieżowe na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Cracovia Cantans, w którym wystąpiły chóry m.in. z: Austrii, Bułgarii, Danii, Estonii, Norwegii, Singapuru i Wielkiej Brytanii.

Na koncert w JDK, którego honorowymi patronami są: burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, starosta jasielski Adam Kmiecik i ks. prałat Tadeusz Paszek, zapraszają organizatorzy: I LO i Parafia pw. św. Stanisława BM w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE