Informacje

Młodzi dziennikarze z Kołaczyc w stacji TVN

Dzień 16 listopada uczniowie klasy humanistyczno-dziennikarskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach spędzili na warsztatach zorganizowanych w stacji TVN w Krakowie.

Młodzi dziennikarze z Kołaczyc w stacji TVN
Fot. © ARCHIWUM SZKOŁY

Nagrali swój odcinek programu

Dzięki warsztatom przyszli dziennikarze mogli pogłębić wiedzę z zakresu pracy w stacji telewizyjnej. Mieli okazję zobaczyć studia nagrań znanych programów (m. in. „Rozmów w toku”, „Uwagi”, „Bez recepty”).

Dowiedzieli się także, na czym polega praca montażysty, czym jest tzw. greenbox oraz jakie znaczenie odgrywa światło i dźwięk podczas produkcji programów.
Cennym doświadczeniem były praktyczne ćwiczenia, w ramach których uczestnicy zrealizowali na żywo odcinek programu „Bez recepty”. Podczas gdy część z nich sprawdzała się w roli dyskutujących przed kamerą na tematy związane ze zdrowym trybem życia, inni byli operatorami kamer oraz pracownikami reżyserki.

Na planie serialu

Uczestnicy zwiedzili też plan zdjęciowy serialu „Julia”. Największe fanki telenoweli postarały się o zdjęcia z autografami ich ulubionych aktorów oraz miały możliwość sfotografowania znanych im z telewizji pomieszczeń serialowych.

– Super – mówi Adrian jeden z uczniów. – W rzeczywistości pomieszczenia studyjne są o wiele mniejsze niż na ekranie, a teraz już znam triki, jakie stosują operatorzy kamer, by obraz był wizualnie większy.

A wszystko z Jerzym Kramarczykiem

Pobudzając zaangażowanie i kreatywność młodzieży, zajęcia prowadził Jerzy Kramarczyk, dziennikarz i aktor filmowy, teatralny i dubbingowy (m. in.: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Dom” i role dubbingowe: „Strażak Sam”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Smerfy”).

Znalazł się czas na studiowanie Krakowa

Pobyt w Krakowie uczniowie wykorzystali również na dawkę wiedzy z zakresu architektury, sztuki i historii, której dostarczył im spacer ulicami Starego Miasta. Podziwiali renesansowe i barokowe kamienice ulicy Kanoniczej (w jednej z nich mieszkał Karol Wojtyła), kościół Mariacki oraz wzgórze wawelskie.

Archeologiczna ekspozycja „Wawel zaginiony” i filmowa rekonstrukcja komputerowa wybranych budowli z okresu wczesnoromańskiego i romańskiego dały im możliwość poznania dziejów zabudowy wzgórza.

Pozytywne reakcje młodzieży, zadowolenie oraz chęć dokumentowania zdarzeń na zdjęciach świadczyły o tym, że zarówno warsztaty dziennikarskie, jak i zwiedzanie stanowiły dla niej ciekawe doświadczenie.

(LO w Kołaczycach)

SŁOWA KLUCZOWE