Kultura | rozrywka | edukacja

Kreatywny Tydzień z biblioteką

W ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek od 8-15 maja na czytelników odwiedzających MBP w Jaśle czekało sporo atrakcji.

Kreatywny Tydzień z biblioteką
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Dzień Bibliotekarza, a zarazem pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek, odbywającego się pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” rozpoczęło spotkanie ze sprzymierzeńcami wspierającymi bibliotekę w działaniach kulturalnych i edukacyjnych. Członkowie Klubu Powiększania Wyobraźni spotkali się z Marianem Kozłowskim. Czytelnicy mogli wymienić się książkami biorąc udział w akcji „Swap książkę”, a młodzież wziąć udział w koncercie zespołu Expressly Indistinct i warsztatach dziennikarskich z Dariuszem Bugalskim. Fascynaci kina mieli okazję podyskutować o relacjach i więziach między bohaterami filmu „Sala samobójców”, a łowcy książek zakupić tanie książki na bibliotecznym kiermaszu.

W Oddziale dla Dzieci odbył się Finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży podczas którego rozstrzygnięto konkurs na najlepszy Demotywator Literacki i usłyszeć można było poetyckie rapowanie w wykonaniu DPD. Najmłodsi rozwijali swoją wyobraźnię i zdolności manualne układając klocki PlayMais. Do biblioteki zawitali także studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego by dowiedzieć się o początkach książki oraz wzięć udział w kreatywnych warsztatach jej poświęconych. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przekonali się czym są Pralkoloty, zamieniając się w wynalazców niecodziennych przedmiotów. Mali czytelnicy odwiedzający Oddział dla Dzieci mieli okazję wziąć udział w całodziennej „Akcji-Kreacji!” pozostawiając ślad swej kreatywności w bibliotece, a członkowie Klubu Czytających Rodzin zamienić się w projektantów eko-mody. Na zakończenie uczestnicy, zorganizowanego w ramach Tygodnia happeningu „Może morze?”, dzięki swej pomysłowości przekonali się, że nawet do parku przybić może piracka flota.

Wraz z Filią nr 1 najmłodsi wzięli udział w warsztatach książki obrazkowej, a nieco starsi przekonali się czym są e-booki oraz audiobooki czytając książki elektroniczne i słuchając książek dźwiękowych. Nie zabrakło także lekcji bibliotecznych i kreatywnych zajęć literacko-artystycznych. Odwiedzający bibliotekę obejrzeli bajki ze starego projektora, by potem móc stworzyć własny teatr cieni. Zapoznali się z najpopularniejszymi bohaterami filmów animowanych, ułożyli własną mini listę bajkowych przebojów i wzięli udział w kolorowych zabawach na świeżym powietrzu.

W Filii nr 2 najmłodsi mieli okazję prześledzić niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy, oglądając roboty, ucząc się ich programowania oraz zapoznając się z wynalazkami, które zmieniły świat. Dzieci odwiedzające bibliotekę konstruowały budowle i postaci z chrupek PlayMais, obejrzały bajki ze starego projektora i wzięły udział w kreatywnych warsztatach z książką obrazkową w roli głównej.

Młodzi czytelnicy odwiedzające Filię nr 3 zgłębiali tajniki modelarstwa uczestnicząc w spotkaniu z instruktorami Aeroklubu Szkoły Lotniczej w Krośnie. Przedszkolaki rozwijały swoją kreatywność na bazie warsztatów książki obrazkowej, rzeźbiły w książkach i poznały pomysłowego Dobromira, dzięki któremu przekonały się, że duży karton to duża zabawa. Seniorzy odwiedzający Filię nr 2 i 3 zapoznając się z nowymi formami książki przekonywali się o ich możliwościach, a wraz z nimi o nowym wymiarze czytania.

W Czytelni Głównej w ramach Tygodnia Bibliotek odbywały się lekcje z edukacji czytelniczej i medialnej, przygotowane specjalnie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Gimnazjaliści wzięli udział w lekcji „Muzyka w obrazie”, Uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej z kolei wzięli udział w lekcji „Gdy film czyta literaturę – adaptacja filmowa na przykładzie „Tataraku” w reż. A. Wajdy” oraz „Kreatywnie? Remiks”.

Podczas Tygodnia Bibliotek czytelnicy mogli obejrzeć także wystawy: Liberatura – książki na wolności, Kryzys – plakaty Aleksandry Zajdel, wystawę prac laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz prac laureatów Konkursu na Demotywator Literacki, które w dalszym ciągu dostępne są dla odwiedzających bibliotekę.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE