Kultura | rozrywka | edukacja

Powtórka z Herberta

21 stycznia 2014 r. w DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja o książce Rafała Żebrowskiego „Zbigniew Herbert. Kamień na którym mnie urodzono”.

Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

To solidne studium genealogiczne przyszłego poety. Atutem jest napisany bez sentymentalizmu opis Lwowa tamtych lat. Ujmuje ciepło relacji rodzinnych a zwłaszcza rozdział dotyczący Marii z Bałabanów, babci Herberta.

Zagłębienie się w ten gąszcz szczegółów, faktów, wynagradza jednak imponująca wiedza i rzetelność w kreśleniu tła na jakim rozwija się późniejszy talent, pozwala miłośnikom poezji i prozy poety zrozumieć wiele z tego co pisał, jego wybory życiowe i literackie – powiedziała Stanisława Czernik. Dodała, że uwielbia jego eseje: „Martwą naturę z wędzidłem” i „Barbarzyńcę w ogrodzie”.

Barbara Tora przypomniała „Modlitwę Pana Cogito”, która jest peanem na cześć świata stworzonego przez Boga. Zbigniew Herbert ustami Pana Cogito wyraża wdzięczność za to, że dane mu było dotrzeć do wielu miejsc na świecie, by mógł pojąć, zrozumieć i opisać piękno. Słowami płynącymi prosto z serca wyraża zachwyt nad tym wszystkim co nas otacza i o nas stanowi – powiedziała.

W ocenie klubowiczów Zbigniew Herbert jest ważną postacią i każda okazja jest dobra by rozmawiać o pytaniach, które nam stawia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE