Kultura | rozrywka | edukacja

Roztańczone Jasło

Ponad 50 uczestników w 17 prezentacjach wystąpiło na scenie Jasielskiego Domu Kultury podczas VI edycji Jasielskiej Sceny Tańca. Impreza, która odbyła się 23 kwietnia br. została zorganizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

Fot. © Jasielski Dom Kultury
Fot. © Jasielski Dom Kultury

Na całym świecie, w tym także w Polsce organizowane są imprezy taneczne: festiwale, koncerty czy warsztaty, po to, aby zaakcentować i rozpropagować sztukę jaką jest taniec. Jasło również przyłącza się do tych obchodów poprzez Jasielską Scenę Tańca – powiedziała witając gości Katarzyna Korona, instruktor tańca JDK.

Tegoroczny koncert rozpoczął się od prezentacji krótkiego filmu, w którym przedstawiono wszystkich uczestników dotychczasowych 5 edycji. Jasielska Scena Tańca po raz pierwszy została zorganizowana w 2009 roku. W tym czasie na scenie JDK wystąpiło łącznie ponad 150 tancerzy w różnych stylach tanecznych: od tańca współczesnego przez balet, jazz, hip – hop czy popping.

W tym roku, oprócz gospodarza czyli grupy R-Revolution wystąpił również zespół „Uśmiech” z Rzeszowa oraz tańczący popping Michał Młocek.

Wieczór taneczny rozpoczęły dziewczyny z R-Revolution, grupy działającej przy Jasielskim Domu Kultury od 2008 roku. Zespół wystąpił w różnych układach na przemian z rzeszowskim „Uśmiechem”. Swój debiut na scenie miała również Grupa Młodzieżowa, działająca przy JDK.

Na zakończenie tegorocznej Jasielskiej Sceny Tańca wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe podziękowania. Dodatkowo otrzymały je także trzy tancerki (Ilona Witkoś, Katarzyna Rewiś oraz Magdalena Kopacz) R-Revolution, które wkrótce rozstają się z zespołem.

***

JST organizowana jest w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca, który został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, będącego pod auspicjami UNESCO. Na dzień obchodów wybrano 29 kwietnia, na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE