Informacje

Kto powalczy o mandat parlamentarny z ziemi jasielskiej?

Jeden mandat poselski będzie przypadać na dziewiętnastu kandydatów w naszym okręgu wyborczym. W wyścigu do sejmowych foteli wystartuje 120 mężczyzn i 91 kobiet zgłoszonych przez jedenaście komitetów wyborczych. Siedmiu z nich udało się zarejestrować kompletne listy. Jest na nich aż 25 mieszkańców ziemi jasielskiej.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Na okręg wyborczy nr 22 obejmujący powiaty wchodzące w skład dawnych województw: krośnieńskiego i przemyskiego przypada jedenaście mandatów poselskich. Ubiegać się o nie będzie 211 kandydatów, w tym 120 mężczyzn i 91 kobiet. W okręgowej komisji wyborczej z siedzibą w Krośnie swoich kandydatów zarejestrowało jedenaście komitetów wyborczych, z czego siedem z nich pełne 22-osobowe listy (Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska RP, Polskie Stronnictwo Ludowe, Zjednoczona Lewica, KORWiN, Nowoczesna Ryszarda Petru, JOW Bezpartyjni).

Liderami poszczególnych list zostali: Marek Kuchciński z Przemyśla (PiS), Marek Rząsa z Przemyśla (PO), Mieczysław Kasprzak z Ostrowa (PSL) – obecni posłowie; Andrzej Zapałowski z Przemyśla (KWW Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!”), Wojciech Bakun z Nehrybki (KWW „Kukiz’15”), Błażej Wilk z Przemyśla (KORWiN), Kamila Mackiewicz-Rossmanith z Sanoka (Partia Razem), Łukasz Mrugał z Krosna (KWW Zbigniewa Stonogi), Jan Fuks z Sanoka (Nowoczesna Ryszarda Petru), Marek Ćwiąkała z Bliznego (KWW JOW Bezpartyjni) oraz Ewa Wasiewicz z Krasiczyna (Zjednoczona Lewica).

W wyścigu do Sejmu RP startuje aż 25 mieszkańców powiatu jasielskiego. Mające obecnie swoich przedstawicieli w parlamencie ugrupowania polityczne wystawiły: Witolda Lechowskiego z Jasła – nauczyciela w I Liceum Ogólnokształcącym oraz radnego powiatowego (miejsce piąte na liście PiS), Bogdana Rzońcę z Jasła – obecnego posła (miejsce ósme na liście PiS), Marię Cisoń z Dąbrówki – pracownika administracyjnego w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle (miejsce siedemnaste na liście PiS), Jana Pierzchałę z Jasła – radnego miejskiego i przewodniczącego Zarządu Osiedla Jasło-Górka Klasztorna (miejsce siódme na liście PO), Bogdana Rzońcę z Niegłowic – pracownika administracyjnego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle (miejsce jedenaste na liście PO), Andrzeja Zająca z Dobrucowej – emerytowanego wiertacza (miejsce piętnaste na liście PO), Monikę Kozek z Załęża – nauczyciela w Zespole Szkół w Trzcinicy (miejsce dziewiętnaste na liście PO), Justynę Cyran z Dębowca – wicedyrektora Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle (miejsce ósme na liście PSL), Jacka Hapa z Jasła – dyrektora Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jaśle (miejsce dwunaste na liście PSL), Andrzeja Bosaka z Warzyc – dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle (miejsce osiemnaste na liście PSL).

Zjednoczona Lewica wystawiła na trzecim miejscu przedsiębiorcę Jerzego Ziomka z Jasła, na szóstym miejscu rolnika przedsiębiorcę Tomasza Lackosza z Jasła i na miejscu siedemnastym specjalistę ds. marketingu Izabelę Kochman z Jasła.

Komitet Wyborczy Wyborców „Kukiz’15” rekomendował na trzecim miejscu studentkę Magdalenę Targańską z Jasła, a na miejscu piętnastym operatora cnc Mariusza Lechwara z Glinika Polskiego.

Na liście Komitetu Wyborczego KORWiN są: student Michał Hap z Jasła (trzecie miejsce), technolog Robert Stadnicki z Jasła (czternaste miejsce), studentka Iwona Kotulak z Jasła (miejsce szesnaste); na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Zbigniewa Stonogi: przedsiębiorca Przemysław Wietecha z Warzyc (trzecie miejsce); na liście Komitetu Wyborczego Nowoczesna Ryszarda Petru: inżynier automatyki Wojciech Bełda z Nawsia Kołaczyckiego (miejsce ósme); na liście Komitetu Wyborczego Wyborców JOW Bezpartyjni: technik ekonomista Katarzyna Bednarz z Jasła (miejsce trzecie), kolejarz Jan Rączka z Nawsia Kołaczyckiego (miejsce szóste), studentka Agata Jarosz z Jasła (miejsce dwunaste), technik odzieżowy Dorota Bochenek-Garncarska z Jasła (miejsce trzynaste), technik budownictwa Andrzej Lignar z Przysiek (miejsce dwudzieste).

Mieszkańców ziemi jasielskiej nie ma na listach Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże!” oraz Komitetu Wyborczego Partia Razem.

O jeden mandat senatorski w okręgu wyborczym nr 57 powalczy siedmiu kandydatów. Obok rekomendowanej przez Prawo i Sprawiedliwość obecnej senator Alicji Zając, będą to: Joanna Bril z Jedlicza – nauczyciel akademicki, Andrzej Guzik z Niżnej Łąki – nauczyciel, Paweł Helnarski z Chorkówki – ekonomista, Stanisław Słyś z Krosna – przedsiębiorca, Edyta Wiśniowska z Krosna – ekonomista oraz Agnieszka Łącka z Jareniówki – doradca zawodowy.

Średnia wieku kandydatów w naszym okręgu wyborczym wynosi 42 lata (do Sejmu) i 47 lat (do Senatu).

Wybory parlamentarne odbędą się za niespełna sześć tygodni – 25 października. Lokale będą czynne od godziny 7 do godziny 21. Kampania wyborcza zakończy się w piątek 23 października o godzinie 24.

Szczegółowe wytyczne dotyczące głosowania, kalendarz wyborczy oraz wykaz komitetów i ich kandydatów dostępne są w specjalnym serwisie informacyjnym Państwowej Komisji Wyborczej pod adresem: parlament2015.pkw.gov.pl.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Kto powalczy o mandat parlamentarny z ziemi jasielskiej?”

  1. Edyta Wiśniowska to świetny kandydat! Młoda, energiczna, a przede wszystkim odważna. Co najważniejsze nie jest kolejnym politykierem do żłoba, tylko działaczem SPOŁECZNYM.