Informacje

Alicja Zając bezkonkurencyjna: ponad 77 tysięcy głosów do Senatu

Alicja Zając z Jasła została ponownie wybrana na senatora Rzeczpospolitej Polskiej. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości otrzymała ponad 77 tysięcy głosów, pozostawiając pozostałych konkurentów politycznych w tyle.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Według oficjalnych danych podanych przez Państwową Komisję Wyborczą mandat senatorski w okręgu wyborczym nr 57 obejmującym powiaty: jasielski, krośnieński, brzozowski i miasto Krosno otrzyma Alicja Zając z Jasła. Kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości poparło 77 101 mieszkańców regionu (58,71% osób uprawnionych do głosowania). Najwięcej, bo 28 962 głosy, dotychczasowa pani senator otrzymała w rodzimym powiecie jasielskim. Kolejno: w powiecie krośnieńskim głosowało na nią 23 040 mieszkańców, w powiecie brzozowskim 16 906, a w Krośnie 8 193.

Drugie miejsce w okręgu zajął popierany przez Platformę Obywatelską RP Stanisław Słyś z Krosna, na którego zagłosowało 19 085 wyborców (14,53% osób uprawnionych do głosowania). W samym powiecie jasielskim otrzymał 4 924 głosy.

Na trzeciej pozycji uplasował się Andrzej Guzik, startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców JOW Bezpartyjni. Byłego wicestarostę krośnieńskiego poparło 12 201 mieszkańców regionu (9,29% osób uprawnionych do głosowania), w tym 2 696 z samego powiatu jasielskiego.

Pozostali czterej kandydaci otrzymali poniżej 10 tysięcy głosów: Joanna Bril z Polskiego Stronnictwa Ludowego – 9 961 (7,59%), w tym 3 333 w powiecie jasielskim; Edyta Wiśniowska z Ruchu Narodowego – 5 462 (4,16%), w tym 1 674 w powiecie jasielskim; Agnieszka Łącka z Komitetu Wyborczego Wyborców Pomocna Dłoń-Bezrobocie – 5 079 (3,87%), w tym 2 711 w powiecie jasielskim oraz Paweł Helnarski z Komitetu Wyborczego Wyborców Demokracja Obywatelska Równe Szanse – 2 429 (1,85%), w tym 572 w powiecie jasielskim.

Tylko w powiecie jasielskim z urn wyborczych wyciągnięto 1 190 nieważnych kart. Frekwencja wyniosła 49,58%.

Statystycznie najwyższa frekwencja w wyborach do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej była w mieście Jaśle (51,62%), a najniższa w gminie Krempna (37,78%):

62-letnia Alicja Zając z Jasła będzie zasiadać w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej po raz trzeci. W 2010 roku otrzymała mandat w wyborach uzupełniających, które zostały rozpisane w związku z tragiczną śmiercią senatora Stanisława Zająca, który zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Rok później została wybrana senatorem VIII kadencji. Pracowała m.in. w komisji środowiska (z racji wyuczonego zawodu – biolog) i komisji spraw zagranicznych. W Jaśle przy ulicy Jana Pawła II 35 przez cały okres funkcjonuje jej biuro senatorskie.

Wcześniej przez wiele lat Alicja Zając działała w miejscowym samorządzie, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej Rady Powiatu w Jaśle. Społecznie związana ruchem czerwonokrzyskim – przez dwie kadencje była prezesem podkarpackich struktur Polskiego Czerwonego Krzyża. Jedna z inicjatorek powołania Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle. Prywatnie: matka Wojciecha (radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego) i Agnieszki, babcia trójki wnucząt. Wdowa po wybitnym polityku ziemi jasielskiej Stanisławie Zającu, który 10 kwietnia 2010 roku będąc członkiem oficjalnej delegacji zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE