Informacje

Policjanci przestrzegają: uważajmy na fałszywych „wnuczków”

Okres przedświąteczny to czas, kiedy oszuści działający metodą „na wnuczka” stają się bardziej aktywni. Ich ofiarami najczęściej padają starsi i samotni ludzie. Przestępcy nie mają żadnych skrupułów. Wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Funkcjonariusze apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, które telefonicznie podają się za członka rodziny i proszą o pilną pożyczkę.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / Damian PALAR

Schemat działania metodą „na wnuczka” za każdym razem jest podobny. Oszuści telefonują najczęściej do osób starszych i podają się za członka rodziny np. syna, wnuczka, siostrzeńca. W czasie rozmowy proszą o pilne pożyczenie pieniędzy, które w ich imieniu ma odebrać znajomy lub proszą o przelanie pieniędzy na konto bankowe. Tłumaczą, że ze względu na wypadek, chorobę, ciężką sytuację rodzinną lub inny powód nie mogą odebrać pieniędzy osobiście. Następnie osoby, które otrzymują taki telefon, kierując się chęcią pomocy członkowi najbliższej rodziny, postępują zgodnie z instrukcją oszustów i w ten sposób tracą czasami nawet oszczędności życia.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują tzw. metodą „na wnuczka” m.in. wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji.

Zdarza się, że w przypadku odmowy udzielenia pomocy finansowej do tej samej osoby dzwoni kolejny oszust, który podaje się np. za funkcjonariusza CBŚ i informuje, że mężczyzna, który przed chwilą telefonował jest oszustem. Ponadto rzekomy policjant przekonuje swojego rozmówcę, że warunkiem zorganizowania zasadzki i zatrzymania przestępcy na gorącym uczynku jest wręczenie mu pieniędzy, po odbiór których do niej się zgłosi, lub przelanie ich na wskazane konto bankowe.

Przestrzegamy przed tym zagrożeniem, apelujemy o rozwagę i ostrożność. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas, abyśmy bez dokładnego sprawdzenia okoliczności przekazali mu pieniądze. Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, której zamierzamy udzielić pożyczki. W ten sposób możemy się upewnić, że to rzeczywiście krewny zwracał się do nas z prośbą o pomoc. Pamiętajmy również, że funkcjonariusze policji nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie będą żądać od nas środków finansowych.

Na tego rodzaju oszustwa szczególnie narażone są osoby starsze. Stąd tak ważne jest, aby jak największa liczba takich osób, miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak uchronić się przed oszustwem. Dlatego apelujemy, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE