Informacje

Alicja Zając: „nie jest nam łatwo mimo, że minęło już dwanaście lat, bo brak 96 osób, które zginęły w Smoleńsku, jest stratą odczuwaną na co dzień”

Nz. Alicja Zając, wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej polityku ziemi jasielskiej Stanisławie Zającu podczas dzisiejszych uroczystości rocznicowych. Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzisiaj w całym kraju organizowane są uroczystości z okazji dwunastej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Rano na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza, gdzie spoczywa jedna z ofiar tamtych tragicznych wydarzeń – polityk ziemi jasielskiej śp. Stanisław Zając – zgromadziła się najbliższa rodzina i przyjaciele, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, szefowie urzędów i instytucji użyteczności publicznej.

Na płycie grobu śp. Stanisława Zająca zapłonęły znicze oraz zostały złożone wieńce w biało-czerwonych barwach narodowych, m.in. od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Cześć wszystkim ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, do której doszło dnia 10 kwietnia 2010 roku, oddali podczas uroczystości w Jaśle m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając i Zdzisław Pupa, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, starosta jasielski Adam Pawluś, burmistrz miasta Jasła Ryszard Pabian wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Jasła Henrykiem Rakiem, wójtowie gmin powiatu jasielskiego – Rafał Papciak, Wojciech Piękoś i Bogusław Kręcisz oraz przewodniczący Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz. O swoim rodaku nie zapomnieli jak zwykle druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach – rodzinnej miejscowości śp. Stanisława Zająca.

Spotkanie rocznicowe poprzedziła modlitwa odprawiona przez ks. Zbigniewa Irzyka, dziekana Dekanatu Jasło-Wschód oraz proboszcza Kolegiackiej Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.

Wdowa po śp. Stanisławie Zającu – pośle na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I, V i VI kadencji; wicemarszałku Sejmu III kadencji; senatorze Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji, przewodniczącym Senackiej Komisji Obrony Narodowej; odznaczonym m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, orderem pro Merito Melitensi Zakonu Maltańskiego oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jasła, podziękowała wszystkim gościom zgromadzonym przed grobem zmarłego w wieku 60 lat wybitnego polityka ziemi jasielskiej.

Dzisiaj cała Polska łączy się w pamięci i modlitwie za tych, którzy dwanaście lat temu wybrali się, aby uczcić zamordowanych na nieludzkiej ziemi Polaków. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zgromadzili się tutaj w Jaśle przy grobie mojego męża śp. Stanisława Zająca, który był również pasażerem tego samolotu. Chciał być w Katyniu po raz drugi, bo pierwszy raz był na otwarciu cmentarza. Bardzo dziękuję, że od 10 kwietnia 2010 roku otaczacie nas państwo takim właśnie kręgiem życzliwości, troski, zainteresowania. Dziękuję za to, że mimo iż minęło dwanaście lat ciągle mówi się o Staszku, ciągle wspomina się jego działalność, jego życie. Często spotykają mnie osoby, których nawet nie znam z imienia i nazwiska, które mówią mi o wielu różnych dokonaniach, które udało się dzięki niemu wykonać. W ostatnim okresie życia był szefem Komisji Obrony Narodowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i z tą misją wzmacniania polskiego wojska walczył z ówczesnym Ministrem Obrony Narodowej Bogdanem Klichem i rządem Donalda Tuska. Był przeciwny ograniczaniu liczby wojska, był przeciwny likwidowaniu misji pokojowych. Chciał, aby Wojsko Polskie zostało należycie doposażone, aby mogło być chlubą tak, jak jest dziś. Te biało-czerwone kwiaty przypominają nam o tym jak ważna jest miłość do Ojczyzny. – powiedziała Alicja Zając.

Jak dodała: – Szczególnie dzisiaj, wobec wojny na Ukrainie, musimy jeszcze większą troską myśleć o naszej Ojczyźnie – Polsce. A upamiętnianie tych, którzy przelali za nią krew przez wieki i tych, którzy zginęli sławiąc jej chwałę, winne jest naszej pamięci.

Po niej głos zabrała Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, która podkreśliła, że dzisiejsze spotkanie przy grobie śp. Stanisława Zająca ma bardzo wymowne znaczenie: – Oddajemy pamięć wszystkim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Te osoby wybrały się w drogę, aby oddać cześć i pamięć, aby kultywować bardzo ważne w historii Polski wydarzenie. Oddać cześć tym, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. Ta nasza obecność jest dlatego szczególnie ważna, ponieważ naszym zadaniem i obowiązkiem jest kontynuacja zadań jakie zostały nam wyznaczone. A są nimi właśnie dbałość o dobro Polski, o dobro naszej Ojczyzny, o dobro Polaków. Nie da się tego zrobić bez zakorzenienia w tradycji, historii, pamięci o osobach, które wniosły wiele bardzo ważnych rzeczy, bez których Polska dziś nie miałaby takiego oblicza.

Krótkie przemówienie nad grobem swojego bliskiego przyjaciela wygłosił również senator Zdzisław Pupa:

Dwanaście lat temu staliśmy tutaj z bólem serca nad trumną Stanisława. Staliśmy, patrzyliśmy się i pytaliśmy dlaczego ta tragedia się wydarzyła, czy ona musiała się wydarzyć. Dzisiaj stoimy dwanaście lat po tym dramacie. Ale dzisiaj stoimy w poczuciu wdzięczności Bogu za to, że dane nam było współpracować ze Stanisławem. Za jego postawę, niezłomną w sprawach istotnych i ważnych jeżeli chodziło o drugiego człowieka, jeżeli chodzi o sprawy Polski. Człowieka, który był bezkompromisowy jeżeli chodzi o wartości. Ta postawa jest świadectwem i wyrazem wdzięczności za to, co przez swoje życie zrobił, dokonał dla drugiego człowieka. Niech Bóg obdarzy go swoim wiecznym szczęściem.

Wieczorem, o godzinie 18, w Kościele Farnym zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji wszystkich osób, które 10 kwietnia 2010 roku zginęły na pokładzie prezydenckiego samolotu udającego się na oficjalne obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 FOTOGALERIA: 

Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE