Sport | rekreacja | turystyka

KK-T JDK i PTTK zapraszają do krainy Dolinian i Łemków

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury, wspólnie z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym Oddział w Jaśle, zaplanował pierwszomajową wycieczkę autokarową na Pogórze Bukowskie pod hasłem „W krainie Dolinian i Łemków”.

Turyści wyjadą autokarem sprzed JDK w niedzielę, 1 maja br., o godz. 8.00 i po dotarciu do Zagórza przejdą około 13-kilometrową trasą dla średnio zaawansowanych piechurów, przez Przełęcz pod Gruszką (488 m n.p.m.), Gruszkę (583 m n.p.m. ) do Weremienia. Grupę, która zwiedzi również ruiny zamku Sobień w Manastercu, prowadził będzie przewodnik PTTK Tomasz Wrona.

Pogórze Bukowskie obejmuje pas wzgórz i kotlin o wysokości od 300 do 500 m n.p.m., rozciągających się równoleżnikowo, między Kotliną Jasielsko-Krośnieńską na północy a Beskidem Niskim na południu, przez pasmo Bukowicy. Na zachodzie Pogórze Bukowskie przez dolinę Jasiołki graniczy z Pogórzem Jasielskim. Na wschodzie Kotlina Sanocka oraz Góry Słonne oddzielają Pogórze Bukowskie od Gór Sanocko-Turczańskich i Bieszczadów Zachodnich. Region jest przecięty doliną górnego Wisłoka oraz Osławy.

Zagórz (pow. sanocki) leży na Pogórzu Bukowskim, nieopodal ujścia Osławy do Sanu. Największą atrakcją miasta są ruiny klasztoru karmelitów bosych, którego historia sięga XVIII w. Wzniesiono go na wzgórzu Mariemont (345 m n.p.m.) w zakolu Osławy. Na szczycie odrestaurowanej wieży zbudowano 22-metrowy taras widokowy. Roztacza się z niego panorama obejmująca Zagórz i Góry Słonne, a przy dobrej aurze także Bieszczady Zachodnie.

Przełęcz pod Gruszką (488 m n.p.m.) znajduje się pomiędzy doliną Kalniczki, Sanu i Hoczewki. Jest w większości zalesiona.

Gruszka (583 m n.p.m.) wznosi się na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego, góruje nad Leskiem. To jeden ze szczytów należący do Korony Ziemi Sanockiej. Jest w znacznym stopniu zalesiony, ale jego zachodnie stoki są usiane widokowymi polanami. Na wzgórzu znajduje się zbiorowa mogiła ofiar egzekucji hitlerowskiej, przeprowadzonej w czasie II wojny światowej na Polakach z więzienia w Sanoku.

Weremień to malownicza miejscowość na zboczach masywu Gruszki, w której piękna przyroda i cudowne krajobrazy zapewniają relaks oraz odpoczynek od zgiełku miasta.

Ruiny zamku Sobień na granicy Pogórza Bukowskiego i Gór Słonnych, są pozostałością po średniowiecznej budowli obronnej.

***

Koszt wycieczki: 100 zł, (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Honorowi Dawcy Krwi – 90 zł).
Termin: 1 maja br. (niedziela), wyjazd sprzed budynku JDK o godz.8.00; powrót ok. godz. 20.00.
Program wycieczki uwzględnia ognisko z pieczeniem kiełbasek (prowiant własny).
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
Zgłoszenia wraz z wpłatą należy kierować do PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00 – 17.00).
Informacje w JDK: tel. 514 284 625.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników lub innych przyczyn od niego niezależnych.

(JDK)

Back to top button