Kultura | rozrywka | edukacja

Zobacz serial o Łukasiewiczu. Jeden z odcinków dotyczy Jasła

| © materiały prasowe Trznadel Media

Powstał serial dokumentalny o Ignacym Łukasiewiczu. Jeden z odcinków dotyczy Jasła. Od piątku (7 października) będzie można go oglądać na YouTube Narodowego Centrum Kultury.

Pięcioodcinkowy dokument historyczny opowiada o działalności społecznej Ignacego Łukasiewicza. Produkcja powstała na zamówienie Narodowego Centrum Kultury, a została zrealizowana przez Agencję Filmową i Reklamową Trznadel Media.

Każdy z odcinków ma ok. 10 min. i nawiązuje do jednego z miast, które odegrały znaczącą rolę w życiu Ignacego Łukasiewicza, mamy więc Gorlice, Jasło, Bóbrkę, Chorkówkę i Zręcin. W tych miejscowościach odkrywamy ślady Łukasiewicza, ale równocześnie próbujemy odkrywać prawdę jakim człowiekiem był Ignacy i opowiadamy o Galicji drugiej połowy XIX w. – mówi Jakub Kowalczyk – scenarzysta i reżyser filmu.

W produkcji wzięli udział eksperci: prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katarzyna Liana – kustosz Muzeum PTTK w Gorlicach, Mariusz Świątek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Wojciech Żurkiewicz – regionalista , ks. dr Wacław Socha – proboszcz parafii w Zręcinie.

Na potrzeby serialu twórcy stworzyli serię animowanych ilustracji pokazujących nieistniejące już miejsca, w tym m.in.: jasielskie koszary, destylarnię w Ulaszowicach, zakład wodoleczniczy w Bóbrce oraz wydarzenia: operację chirurgiczną w szpitalu we Lwowie, podczas której do oświetlenia użyto lampy naftowej Łukasiewicza, uroczystość zapalenia ulicznej lampy naftowej w Gorlicach, pogrzeb Łukasiewicza w kościele w Zręcinie.

Muzykę do serialu skomponował jaślanin Wojtek Nowicki.

Mimo krótkiej formy, w każdym z odcinków dużo się dzieje. Wykorzystaliśmy archiwalia, animacje, ujęcia filmowe, które powstały w tym m.in. w dworze w Kopytowej i w muzeum aptekarskim w Bieczu. Pojawia się tam bardzo dużo kontekstów i mamy nadzieję, że widzom będzie się miło ten serial oglądało – mówi Piotr Trznadel, operator i montażysta filmu.

Jeden z odcinków dotyczy Jasła, gdzie Łukasiewicz mieszkał wraz z żoną Honoratą, prowadził aptekę w rynku oraz założył destylarnię ropy naftowej w Ulaszowicach.

Zaczynamy serię odcinkiem o Gorlicach, drugi odcinek dotyczy Jasła. Ale myślę, że cała seria jest warta uwagi, chociażby przez fakt, iż pokazujemy Ignacego Łukasiewicza również od tej prywatnej, nieznanej szerzej strony – dodaje Jakub Kowalczyk.

Serial do obejrzenia na kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury pod tym linkiem – https://www.youtube.com/c/NCKultury/videos

(TM)

SŁOWA KLUCZOWE