Informacje

Szacunek i wyrazy podziękowania dla rolników z gminy Osiek Jasielski

| Dożynki Gminne w Osieku Jasielskim 2023. Więcej zdjęć z tego wydarzenia w naszej fotogalerii; FOT. terazJaslo.pl / Damian Palar

Wieńce na tegoroczne dożynki gminne w Osieku Jasielskim przygotowało wszystkie osiem sołectw oraz klub „Senior+” w Świerchowej. Wójt Andrzej Stachurski podziękował rolnikom za olbrzymi trud i wkład, aby nigdy nie zabrakło chleba na naszych stołach. Na uczestników tradycyjnego święta plonów czekały również atrakcje muzyczne.

Tegoroczne święto plonów w gminie Osiek Jasielski rozpoczęło się w miejscowym kościele parafialnym od mszy świętej dziękczynnej, której przewodniczył ks. proboszcz Bogusław Kellner. Zaraz po zakończonym nabożeństwie, uformował się barwny korowód dożynkowy, a w nim ustawili się kolejno strażacy, kapela ludowa, zaprzęgi konne, delegacje reprezentujące poszczególne sołectwa wraz z wieńcami, władze samorządowe gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

Uczestnicy przeszli ze świątyni na teren kompleksu rekreacyjno-sportowego, gdzie miała miejsce oficjalna część dzisiejszych uroczystości.

Wszystkich zgromadzonych powitał wójt Andrzej Stachurski. Podziękował on wszystkim za przybycie po raz kolejny na wspólne świętowanie dożynek oraz dni gminy Osiek Jasielski 2023.

Dożynki symbolicznie wieńczą rok, wieńczą sezon zbiorów naszych gospodarzy, a zarazem stanowią podziękowanie za rok pracy. Podziękowanie za to co udało się zebrać z pól, podziękowanie za olbrzymi trud i wkład, aby nigdy nie zabrakło chleba na naszych stołach. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Dożynki to najlepszy moment, by przypomnieć ludziom o wartości chleba, a także miłości, tradycji i kultury ludowej. – powiedział.

W dalszej części swojego wystąpienia gospodarz terenu podziękował rolnikom za ciężką pracę i zrozumienie oraz za troskę i serce jakie wkładają w pracę na roli.

Za Świętym Janem Pawłem II chciałbym powtórzyć: „oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które w trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Pragnę również podziękować za te piękne zaprzęgi konne, które wiozły naszych starostów dożynkowych i nasze wieńce. Dziękuję również tym, którzy przygotowali te piękne wieńce dożynkowe. – mówił.

Na koniec Andrzej Stachurski złożył rolnikom życzenia: – Drodzy rolnicy życzę, aby ciężka praca dawała Wam dużo radości i satysfakcji, a zebrane plony były bardzo obfite. Życzę dużo zdrowia, siły, wytrwałości i dobrej pogody oraz bożego błogosławieństwa. Jak piękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem, my chcemy dzielić się nim ze wszystkimi mieszkańcami gminy Osiek Jasielski i przybyłymi do nas gośćmi. Niech nigdy nie zabraknie chleba nikomu w naszej gminie i naszej Ojczyźnie.

Następnie został odczytany list jaki do organizatorów i uczestników dożynek gminnych w Osieku Jasielskim skierowała wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart:

„W polskiej tradycji ludowej czas dożynek nieodłącznie związany jest z miłością do ziemi, która obdarowuje nas swoimi plonami. Wiąże się to również z ciężką pracą o czym wiedzą doskonale polscy rolnicy, którzy w pocie czoła poświęcają swoje siły oraz zdrowie, aby zapewnić nam niezbędną żywność. Składam Państwu wyrazy szacunku oraz głębokiego uznania za ofiarną pracę na roli oraz serdecznie dziękuję, że jesteście Państwo z nami każdego dnia, mierząc się z przeciwnościami losu i wychodząc im naprzeciw. Dziedzictwo to kształtuje nas, Polaków, od wieków i jest spuścizną, którą przekażemy kolejnym pokoleniom”.

Zgromadzeni w upalną, popołudniową niedzielę na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego w Osieku Jasielskim mogli wysłuchać i obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów miejscowej szkoły podstawowej, przygotowanych przez panie Zofię Zagórską i Monikę Biernacką, występ młodej piosenkarki z terenu gminy Julii Bora oraz obrzęd dzielenia się chlebem, który wpisał się w tradycję dożynkowego święta.

Starostami tegorocznych dożynek byli Anna Barańska i Wiktor Świątek.

Na scenie dumnie prezentowały się wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa Czekaj, Mrukowa, Osiek Jasielski, Pielgrzymka, Samoklęski, Świerchowa, Załęże, Zawadka Osiecka oraz Klub „Senior+” w Świerchowej.

Wokół placu dożynkowego rozstawione były stoiska informacyjno – promocyjne przygotowane przez partnerów wydarzenia: Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Jaśle, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Jaśle, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Jaśle, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle, Magurski Park Narodowy z siedziba w Krempnej, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kołaczyce, Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krośnie.

Na późne popołudnie i wieczór zaplanowano muzyczne atrakcje, w tym występ gwiazd wieczoru: zespołu CamaSutra i Kordiana.

Organizatorzy wydarzenia: Urząd Gminy Osiek Jasielski, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Osieku Jasielskim.

Mówi ANDRZEJ STACHURSKI, wójt gminy Osiek Jasielski:

 

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *