Informacje

Akademia, modlitwa, składanie wieńców – jasielskie obchody 42. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W Kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika – kolebce jasielskiej „Solidarności” – zorganizowano dzisiaj powiatowe obchody 42. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Była wspólna modlitwa w intencji Ojczyzny, składanie wiązanek kwiatów oraz wystąpienie starosty Adama Pawlusia. Wcześniej, bo w godzinach przedpołudniowych, miała miejsce okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych.
| FOTORELACJA

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego rozpoczęły się od mszy świętej, której przewodniczył dziekan jasielski ks. Zbigniew Irzyk, a homilię wygłosił proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ks. Dariusz Weryński. Kościół znajdujący się u zbiegu ulic Mickiewicza i Czackiego jest uznawany za kolebkę jasielskiej „Solidarności”, co podkreślił podczas swojego przemówienia w 42. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce starosta jasielski Adam Pawluś.

Gdy ta droga do wolności została przerwana to tu mogliśmy mówić pełnym głosem. Tu były zbierane pieniążki na pomoc dla rodzin tych wszystkich prześladowanych w Stanie Wojennym. Tu również były organizowane spotkania, na których rozprowadzaliśmy materiały. A jeszcze dodatkowo powiem, że w podziemiach „Kołtakówki” były przygotowywane matryce, wywoływane zdjęcia, wyświetlane filmy drugiego obiegu, sprzedawane wydawnictwa i było wiele innych działań przygotowywanych. Oczywiście na pierwszym miejscu była modlitwa i prośba do Pana Boga o to, aby nasza Ojczyzna była wolna, suwerenna, niepodległa. Dzisiaj musimy walczyć o to dalej. Oczywiście nie musimy walczyć zbrojnie, ale musimy pamiętać, że ta wolność, którą mamy, nie jest nam dana raz na zawsze. Musimy wszystko czynić, aby nikt nie ośmielił się do takich bezprawnych działań jakie były 42 lata temu. – powiedział gospodarz naszego powiatu.

Po wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny oraz wszystkich ofiar Stanu Wojennego miała miejsce ceremonia składania kwiatów – najpierw pod obeliskiem upamiętniającym strajk załogi Huty Szkła w Jaśle, znajdującym się na pobliskim skwerze, a następnie przed tablicą poświęconą księdzu Jerzemu Popiełuszce. Wartę honorową zaciągnęli w tym miejscu „Strzelcy” z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów – Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicji Zając, Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kurowskiej oraz Posła do Parlamentu Europejskiego dr Bogdana Rzońcy; władze samorządowe powiatu jasielskiego i miasta Jasła; przedstawiciele jasielskiego oddziału NSZZ „Solidarność”; członkowie Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”; komendanci lub ich przedstawiciele reprezentujący jasielskie służby, inspekcje i straże – Państwową Straż Pożarną, Policję, Straż Miejską, Służbę Więzienną, Straż Ochrony Kolei oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji; dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego; dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i placówek oświatowych powiatu jasielskiego; delegacja Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle; przedstawiciel Magurskiego Parku Narodowego z siedzibą w Krempnej; duchowieństwo; poczty sztandarowe „Solidarności” z Zakładu Tworzyw Sztucznych „Gamrat” oraz Zakładu Gazowniczego w Jaśle; poczty sztandarowe wszystkich szkół ponadpodstawowych powiatu jasielskiego oraz mieszkańcy Jasła i ziemi jasielskiej.

Za tak liczne przybycie podziękował im starosta. – My jesteśmy Polakami, nie odcinajmy się od naszych chrześcijańskich korzeni i nie pozwólmy, aby o naszych losach decydowali obcy – czy ze wschodu, czy z zachodu. Jesteśmy narodem dumnym, silnym i jesteśmy w stanie zagospodarować właściwie naszą Ojczyznę. – skierował przesłanie do wszystkich obecnych.

Szczególne wyrazy uznania złożył na ręce „Strzelców” z Kołaczyc, dziękując im za to, że tak pięknie reprezentują swoją szkołę oraz powiat jasielski na tak ważnych uroczystościach patriotycznych.

Adam Pawluś zachęcił również do udziału w kampanii społecznej Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem „Zapal Światło Wolności” poprzez ustawienie płonącej świecy w oknach naszych domów. – Zapraszam również, po powrocie do domów, do zapalenia świec i postawienia ich w oknach. W ten sposób chcemy oddać hołd wszystkim ofiarom Stanu Wojennego, przypomnieć te ważne wydarzenia. Cześć i chwała Bohaterom! – dodał.

W trakcie obchodów rocznicowych okolicznościowy referat wygłosiła uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach Laura Janusz. Odśpiewano również pieśń „Ojczyzno ma”.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *