Kultura | rozrywka | edukacja

ON-LINE W BIBLIOTECE – czyli warsztaty komputerowe za nami!

W Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, od marca br trwały warsztaty komputerowe „On-line w bibliotece”. To już 3 edycja tego typu spotkań, gdzie zainteresowani mogli nauczyć się, bądź doskonalić swoje umiejętności obsługi komputera i Internetu. Zajęcia zakończyły się 27 kwietnia br, a kursanci z 4 grup uczestniczyli w 5–ciu 2-3 godzinnych spotkaniach.

Warsztaty komputerowe
Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI

We współczesnym świecie obsługa tego popularnego medium jest niezwykle przydatną umiejętnością w codziennym życiu. Niestety grono osób, które nie miało z nim kontaktu jest nadal spore. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszła właśnie GBP w Jaśle z/s w Szebniach organizując, w Filii w Trzcinicy bezpłatne zajęcia z podstawowych umiejętności komputerowych, do których zaliczają się m.in.: korzystanie z różnych witryn internetowych, posługiwanie się pocztą elektroniczną, nauka pisania i edycji tekstów w programie OpenOffice, zasady korzystania z komunikatorów internetowych i wiele innych niezbędnych informacji.

Specjalnie opracowany program dostosowany był dla początkujących użytkowników i nawet osoby, które wcześniej nie miały żadnego kontaktu z komputerami, teraz potrafią dość sprawnie się nimi posługiwać.

Głównym celem warsztatów komputerowych było przygotowanie uczestników do samodzielnej pracy z komputerem. Zajęcia odbywały się w bezstresowej, kameralnej atmosferze, w kilku małych 5-6 osobowych grupach. Każdy z uczestników miał do dyspozycji własny komputer, a wszystkie zagadnienia prezentowane były w postaci ćwiczeń wykonywanych samodzielnie przez kursantów.

Dziś umiejętność obsługi komputera i Internetu to dla wszystkich duże ułatwienie w życiu codziennym. Wyszukanie potrzebnych informacji, wysłanie maila czy możliwość kontaktów z rodziną w kraju i za granicą to wszystko jest możliwe bez wychodzenia z domu. Przede wszystkim jednak, uczestnicy kursu mogli przełamać swoje obawy przed pracą z komputerem.

W związku z dużym zainteresowaniem, przewidziana jest kolejna edycja warsztatów, tym razem w sezonie jesienno-zimowym.

Informacje można uzyskać w FGBP w Trzcinicy, bądź pod nr tel. 13 4429176.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE