Informacje

Nowa aparatura medyczna dla szpitala

Po raz kolejny dzięki życzliwości lokalnego samorządu jasielski szpital wzbogaci się o specjalistyczną aparaturę medyczną. Radni miejscy pozytywnie odpowiedzieli na wniosek dyrekcji o pomoc w zwalczaniu skutków epidemii koronawirusa dzięki czemu w najbliższym czasie oddział zakaźny zostanie doposażony w dodatkowe urządzenie do diagnostyki pacjentów.

Z uwagi na obecną sytuacją zdrowotną w naszym kraju, Szpital Specjalistyczny w Jaśle może liczyć na ogromne wsparcie finansowe i materialne od wielu firm, instytucji oraz osób prywatnych, które nie szczędzą swoich wysiłków, aby otoczyć wsparciem personel medyczny będący na pierwszej linii walki z koronawirusem. Środki ochrony indywidualnej, płyny do dezynfekcji rąk, posiłki regeneracyjne, woda mineralna to tylko część z długiej listy najpotrzebniejszych artykułów, które codziennie trafiają do tutejszej placówki medycznej od bezinteresownych donatorów.

W tym trudnym dla wszystkich momencie swoją pomoc zaoferował również samorząd miejski. Pozytywny sygnał do lokalnej społeczności wysłali dzisiaj radni, którzy przychylili się do wniosku dyrekcji szpitala i przyznali dotację celową z budżetu miasta na zakup specjalistycznego sprzętu diagnostycznego.

Kwota dofinansowania, jednomyślnie poparta przez lokalnych radnych, wyniesie 100 tysięcy złotych. To blisko jedna trzecia wartości nowego sprzętu jaki szpital zamierza zakupić jako skuteczną oręż do walki z nowym, do tej pory nieznanym zagrożeniem epidemiologicznym bowiem przybliżona wartość dostępnej obecnie na rynku aparatury wynosi przeszło 276 tysięcy złotych. Dzięki znacznemu wsparciu, placówka wzbogaci się konkretnie o dodatkowy aparat ultrasonograficzny. Urządzenie to będzie dedykowane bezpośrednio dla pracowników oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Projekt tej uchwały powstał jako odpowiedź na wniosek, z którym szpital zwrócił się do gmin powiatu jasielskiego. Z informacji, jaką posiadam, większość gmin przystępuje do tej pomocy. My proponujemy pomoc w wysokości 100 tysięcy złotych. Pozostałe gminy w różnej wysokości, mniej więcej na poziomie jednego złotego od mieszkańca, przy czym będą się starać zaokrąglać tę wielkość w górę. Myślę, że to urządzenie jest bardzo potrzebne, szczególnie do diagnostyki na tym oddziale, który w tej chwili pełni rolę oddziału obsługującego tych wszystkich, którzy zgłaszają się z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Stąd też prośba o podjęcie tej uchwały.<span class="su-quote-cite"><strong>RYSZARD PABIAN, burmistrz Jasła</strong></span>

Zarówno burmistrz Ryszard Pabian, jak i sami radni zgodnie podkreślili, że jeżeli w związku z dynamicznym rozwojem epidemii zajdzie taka potrzeba to w miarę własnych możliwości finansowych samorząd miejski będzie systematycznie reagował na potrzeby sygnalizowane przez kierownictwo szpitala.

Oczywiście będziemy tutaj śledzić sytuację i reagować na ewentualne wnioski. – zaznaczył burmistrz.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE