Informacje

Miasto Jasło pamięta o bohaterach września 1939 roku

– 1 września 1939 roku to jeden z najtragiczniejszych dni w historii naszego Państwa. To wtedy wszyscy stali się żołnierzami, bo wszyscy bronili naszej Polski. – powiedziała burmistrz Jasła Maria Kurowska podczas odsłonięcia pomnika w hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego, Bohaterskim Obrońcom Ojczyzny, Mieszkańcom Jasła i Ziemi Jasielskiej, Ofiarom II Wojny Światowej. Dokładnie dzisiaj mija 70. rocznica tych tragicznych wydarzeń.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą na placu Kościoła Farnego. Po niej nastąpił przemarsz w asyście Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej i harcerzy pod pomnik usytuowany na skrzyżowaniu ulic Rynek i Jana Pawła II. Uroczystego odsłonięcia obelisku poświęconego bohaterskim mieszkańcom ziemi jasielskiej poległym we wrześniu 1939 roku, dokonali: uczestnik walk II wojny światowej kpt. Mieczysław Żygłowicz, burmistrz Jasła Maria Kurowska, senator RP Stanisław Zając oraz wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca. Pomnik został poświęcony przez księdza infułata Józefa Sondeja oraz księdza Zbigniewa Irzyka.

Ten pomnik jest pomnikiem pamięci, bo wolność krzyżami się mierzy. Bo wolność zawsze dużo nas kosztowała. Chcemy, aby ten pomnik przypominał o bohaterstwie naszego narodu. O tym, że nasz naród jest narodem niezłomnym, że nigdy się nie podda obcej niewoli. Chcemy w tym pomniku zawrzeć również nie tylko bohaterską walkę żołnierza polskiego, ale również ofiary męczeństwa. Chciałabym, aby ten pomnik stanowił pamięć o tamtych czasach, o tamtych ludziach, ponieważ jestem przekonana, iż to, że dzisiaj możemy żyć i pracować w wolnym kraju to jest zasługa tamtych ludzi. Mamy dzisiaj wolną i niepodległą Polskę. – powiedziała Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Burmistrz Jasła mówiła w swoim wystąpieniu, że Polska przeszła przez gehennę cierpień, przez ofiary w celach zagłady, przez Syberię, przez inne miejsce męczeństwa. W to cierpienie naszej Ojczyzny wpisało się również cierpienie Jasła, które 65. lat temu zostało zburzone przez hitlerowców.

65. lat temu Gentz postanowił nasze miasto zburzyć i zniszczyć na zawsze. 13 września wydał decyzję, że należy ludność wysiedlić, a miasto spalić. A potem realizował to precyzyjnie. Jaślanie przeszli wiele bólu, wiele cierpienia. Patrzyli na swoje miasto, które ginie i sami ginęli najczęściej zamordowani po kryjomu w lesie warzyckim. Dzisiaj chcemy oddać pamięć, chcemy oddać cześć wszystkim bohaterom. – mówiła Maria Kurowska.

Mając na względzie zachowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach z okresu II wojny światowej, pomnik został symbolicznie przekazany pod opiekę młodzieży z Zespołu Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle.

Chciałabym, aby ten pomnik nasza młodzież gimnazjalna i ze szkoły podstawowej pielęgnowała i aby się przy nim wychowywała. Naszą największą wartością jest Ojczyzna i dlatego chylę głowę przed wszystkimi bohaterami, dzięki którym mamy wolną Ojczyznę i proszę, aby młode pokolenie pamiętało, że ta Ojczyzna bardzo drogo nas kosztowała. – podkreśliła burmistrz Jasła.

W dzisiejszych uroczystościach rocznicowych wzięli udział m.in. kpt. Mieczysław Żygłowicz i Zygmunt Kachlik – uczestnicy II wojny światowej, senator ziemi jasielskiej Stanisław Zając, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca, przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego Alicja Zając, wicestarosta jasielski Witold Lechowski, ksiądz infułat Józef Sondej, ks. dr Stanisław Marczak, ks. Michał Szafarski (postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Kazimierza Wojciechowskiego z Jasła), księża dziekani jasielskich dekanatów, komendant WKU w Jaśle ppłk. Kazimierz Chorążak, kombatanci, harcerze, poczty sztandarowe, dyrektorzy szkół wraz z kadrą pedagogiczną i uczniami, delegacja z Odessy (Ukraina) oraz mieszkańcy Jasła.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Miasto Jasło pamięta o bohaterach września 1939 roku”

  1. Każda impreza kosztuje, zwłaszcza przyjmująca tak zacnych gości. Pamięci nie powinno się liczyć w koszty. W tak uroczyste dni nie zapominajmy o wojnie ale czyńmy pokój i solidarność między mieszkańcami. Gratuluję Pani Burmistrz.