Informacje

Otwarcie wystawy „Twarze rzeszowskiej bezpieki” (zapowiedź)

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle zapraszają na otwarcie wystawy „Twarze rzeszowskiej bezpieki” – uzupełnionej o sylwetki jasielskich funkcjonariuszy. Otwarcie nastąpi 2 października 2009 r. o godz. 11.00 na Rynku w Jaśle. Wystawa prezentowana będzie w w/w miejscu do 2 listopada br.

Wystawa „Twarze rzeszowskiej bezpieki” przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Stanowi podsumowanie dotychczasowych badań OBEP nad historią komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w Polsce południowo-wschodniej w latach 1944–1989. Jest to już trzecia wystawa poświęcona tej tematyce. 18 XI 2003 r. w Rzeszowie została otwarta ekspozycja pt. „Aparat represji na Rzeszowszczyźnie w latach 1944–1956″, a dwa lata później – 6 XII 2005 r. – jej kontynuacja: „Tarcza i miecz władzy ludowej. Służba Bezpieczeństwa na Rzeszowszczyźnie w latach 1957–1989 r. „.

Na wystawie „Twarze rzeszowskiej bezpieki” pokazane zostały sylwetki ponad 90 funkcjonariuszy kadry kierowniczej UB (szefowie, zastępcy szefów Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz naczelnicy Wydziałów) i SB (zastępcy Komendantów Wojewódzkich MO ds. SB, zastępcy szefów Wojewódzkich Urzędów Spraw Wewnętrznych ds. SB oraz naczelnicy Wydziałów SB w poszczególnych KW MO i WUSW). Istotnym novum tej wystawy jest możliwość jej prezentacji nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również na wolnym powietrzu.

Ekspozycja ta wpisuje się w cykl ogólnopolskich wystaw „Twarze bezpieki”, których celem jest pokazywanie twarzy kadry kierowniczej bezpieki, nie z pragnienia odwetu, lecz dla zachowania pamięci o tym, że na kartach naszej historii zapisały się nie tylko bohaterskie i wspaniałe czyny, ale również te wymierzone przeciwko Polsce.

Uzupełnieniem wystawy jest książka o tym samym tytule. Przedstawione w niej zostały sylwetki ok. 550 funkcjonariuszy kadry kierowniczej Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa z terenu obecnego województwa podkarpackiego wraz z krótkim zarysem historii aparatu bezpieczeństwa na Rzeszowszczyźnie oraz dotychczasowym stanem badań naukowych nad tą problematyką.

Serdecznie zapraszamy.

(IPN Oddział w Rzeszowie)

SŁOWA KLUCZOWE