Kultura | rozrywka | edukacja

Prezentacja wieńców dożynkowych i dorobku kulturalnego ziemi jasielskiej

W Szebniach przez całą niedzielę można było podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe. W ten sposób rolnicy ze wszystkich gmin powiatu jasielskiego chcieli podziękować Bogu za tegoroczne plony. Dożynkom powiatowym towarzyszyła prezentacja dorobku kulturalnego powiatu. Nie zabrakło występów rodzimych zespołów ludowych, a gwiazdą dzisiejszego wieczoru były TREBUNIE TUTKI.

Zdaniem gospodarza dzisiejszej uroczystości – wójta gminy Jasło Stanisława Pankiewicza prezentacja wieńców dożynkowych to ogromna wartość. Stanowią one dzieła sztuki ludowej i poprzez nie wyraża się wdzięczność za zbiory plonów. Są również odzwierciedleniem poglądów chrześcijańskich, które na co dzień towarzyszą trudnej pracy rolnika.

Myślę, że prezentacja tego przepięknego dzieła sztuki ludowej wieńców dożynkowych pozwoli nam na taką refleksję, że nasi mieszkańcy pracują ciężko, ale też mają czas, aby w jakiś sposób wyrazić tą radość i wdzięczność za tegoroczne plony. Wyrazem tej wdzięczności są przepiękne wieńce dożynkowe, które są prezentowane. Towarzyszy również temu prezentacja sztuki ludowej, również jadła wiejskiego. Myślę, że wszyscy, którzy przybyli na te dożynki, będą mogli w sposób podobny cieszyć się z dorobku rolników. – powiedział Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Prezentacji wieńców dożynkowych towarzyszył szereg wystaw związanych z rolnictwem i kulturą ludową. W ramach „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego”, które co roku towarzyszy dożynkom powiatowym, wystąpili m.in. kapela ludowa „Trzcinicoki”, „Szebnianie”, „Pogórzanie” z Bieździedzy, „Świątkowianie”, „Lisowianki”, „Potakowianki”, „Magurzanki”, Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta z Jasła, zespół rockowy DeStar oraz Zespół Folklorystyczny „Kaśka”.

Cieszę się, że w tym roku dożynki są w Szebniach. Są przygotowane z wielkim rozmachem. Co roku ta impreza nabiera co raz to wyższej rangi i jest okazją do złożenia również w powiecie jasielskim naszym rolnikom podziękowań. Jak wszyscy wiemy, te gospodarstwa nie są duże i dość trudno jest utrzymać kroku tym dużym gospodarstwom unijnym. Jednakże trud pracy naszych rolników wart jest tego, aby im dzisiaj w powiecie jasielskim wszyscy dziękowali. – mówi Adam Kmiecik.

Starosta jasielski dodaje również, że dzisiejsza impreza ma również na celu integrację mieszkańców ziemi jasielskiej poprzez wspólną zabawę i wypoczynek w pięknej gminie Jasło.

Impreza jest też po to, aby wszyscy mogli razem się bawić, aby mieszkańcy powiatu jasielskiego mogli dzisiaj tą niedzielę spędzić na zabawie, na odpoczynku, zwiedzając wystawy jakie tutaj mamy obok, czy korzystając z atrakcji, jakie będą na scenie. Służy to również temu, aby młodzieży i dzieciom pokazać nasze tradycje, aby te wieńce dożynkowe można było obejrzeć z bliska, można było ich dotknąć, a czasem nawet spróbować. – dodaje starosta jasielski.

Sponsorami Dożynek Powiatowych 2009 byli: Grupa LOTOS, Bank PEKAO S.A., Fabryka Armatur JAFAR S.A., ZTS Gamrat S.A., Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło Sp. z o.o., ZPOW Vortumnus Skołyszyn, Trans-Wiert Jasło Sp. z o.o., Karpacki Operator Systemu Dystrybucyjnego oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Pod patronatem medialnym portalu regionalnego terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Prezentacja wieńców dożynkowych i dorobku kulturalnego ziemi jasielskiej”