Kultura | rozrywka | edukacja

Puzzle życia w powieści Georges’a Pereca (zapowiedź)

Książka „Życie instrukcja obsługi” została wydana po raz pierwszy w 1976 r. O kolejne jej wydanie pokusiło się wydawnictwo Korporacja Ha!Art!, powiększając tym samym kolekcję książek liberackich.

Czym jest liberatura? – o tym słów kilka. Termin został określony przez Zenona Fajfera. Wg niego „fizyczny przedmiot przestaje być zwykłym nośnikiem tekstu, książka nie zawiera już utworu literackiego, lecz sama nim jest. Architektonika i strona wizualna dzieła są więc nie mniej istotne niż fabuła czy styl. I nie ma żadnego powodu, by ograniczać się tylko do tradycyjnej formy kodeksowej. Dzieło może przybierać dowolną postać i być zbudowane z dowolnego materiału”.

G. Perec opowiada dziesiątki barwnych historii, których bohaterami są obecni i dawni mieszkańcy paryskiej kamienicy. W powieści aktualne wydarzenia mieszają się z przeszłością. To układanka przypominająca puzzle. Kto choć raz próbował ułożyć skomplikowaną kompozycję wie, jakie to pracochłonne i żmudne. Symboliczny element wytłoczony na okładce stanowi punkt wyjścia do snucia kolejnych historii. George’s Perec, urodzony we Francji o polsko-żydowskich korzeniach. Jest autorem kilku powieści: „Rzeczy”, „Człowiek, który śpi”, „Gabinet kolekcjonera”. Należał do eksperymentalnej grupy OuLiPo, której członkowie pisali powieści wg reguł matematycznych.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Spotkanie odbędzie się 29 września (wtorek) w MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 16.00.

Krystyna Ziemba | MBP w Jaśle

SŁOWA KLUCZOWE