Kultura | rozrywka | edukacja

Opala – Jezusek w spódnicy

Fot. Jasielski Dom Kultury
Fot. Jasielski Dom Kultury

– Opala robi wrażenie wariatki na tle codzienności, która niesie ze sobą zło, występek i przestępstwo. Jak widać jedyna możliwość to nie dać się wytrącić z wiary w dobro ludzi i w miłość. Ta kobieta jest takim Jezuskiem w spódnicy – mówiła Barbara Wrzesińska po sobotnim spektaklu Każdy kocha Opalę, w którym grała tytułową rolę. Spektakl ten był drugą z siedmiu propozycji teatralnych prezentowanych w ramach I Jesiennych Spotkań z Teatrem. Organizatorem Spotkań jest Jasielski Dom Kultury.

Utwór Johna Patricka Goggan to opowiadanie z wątkiem kryminalnym i znakomitymi, zabawnymi dialogami. Trójka oszustów, na których tropie jest policja, trafia do domu Opali Kronkie. Kobieta, mająca za jedyne towarzystwo kota o wdzięcznym imieniu Pan Tanner, zajmuje się wyławianiem skarbów ze śmietników. Opala wierzy w dobro, bezwarunkowo ufa wszystkim dlatego nie podejrzewa nawet, że goście, których przyjęła do swojego domu chcą ubezpieczyć ją na wysoką kwotę, a potem pozbawić życia. Tymczasem oszuści wpadają w sidła dobroci.

Według B. Wrzesińskiej sztuka zyskała na aktualności i nabrała polskiego wymiaru, po wycięciu 1/3 pierwotnego scenariusza. Dowcipne wtrącenia na tematy polityczne i społeczne wywoływały u widzów śmiech i pomruki zadowolenia. – Nie myślałam, że ten spektakl będzie aż tak zabawny. Naprawdę warto było wybrać się na tę sztukę – powiedziała jedna z uczestniczek Spotkań.

Krystyna Kasprzyk, dyrektorka JDK, witając zgromadzoną publiczność przypomniała słowa Gustawa Holoubka, że „Istnienie teatru, jego żywotność, siła przetrwania i miejsce społeczne będą istniały dopóty, dopóki ludzie będą tęsknić za światem ideału, który rodzi sztuka”. – Jesteście wśród tych wybrańców, którzy czują potrzebę obcowania ze sztuką i wierzą w niewyczerpaną siłę teatru – powiedziała K. Kasprzyk do zgromadzonej w sali widowiskowej JDK publiczności.

Do 21 listopada odbędzie się jeszcze 5 spektakli, docenianych przez widzów i cieszących się uznaniem recenzentów teatralnych. Pierwszy z nich, to „Balladyna” Juliusza Słowackiego (6 listopada). Dzień później, w sobotę 7 listopada o godz. 18 Teatr Polski z Bielska-Białej wystawi „Szwejka” według Jaroslava Haška. W czwartek 12 listopada o godz.18 można będzie obejrzeć sztukę „Spróbujmy jeszcze raz” Murray’a F. Schisgala, zrealizowany przez warszawskie Studio GUDEJKO. Wystąpią Cezary Żak, Joanna Żółkowska. 17 listopada (wtorek), godz. 11 i 18 zobaczymy „Do piachu” Tadeusza Różewicza Teatru Provisorium i Kompanii Teatr – Lublin, a 21 listopada (sobota), o godz. 18 piosenki Edwarda Stachury zaśpiewa Piotr Machalica. Spektakl zrealizowany przez Teatr im. Adama Mickiewicza – Częstochowa.

Sponsorzy imprezy: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

Barbarę Wrzesińską zobaczyć będzie można już w listopadzie w Lesznie w spektaklu pod tytułem „Rondo”. W sztuce napisanej specjalnie dla aktorki przez Błażeja Baraniaka, szefa leszczyńskiego Centrum Kultury i Sztuki zagra również Maciej Damięcki. Pozostałe trzy drugoplanowe role obsadzone zostaną przez aktora z Wrocławia i parę statystów z Leszna.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE